limba alba cam de vreo 2 ani

26-04-2008
emilian
Nu este medic/terapeut
emilian
Am si eu o intrebare. de vreo 2 ani am limba alba pe diferite etape uneori e aproape invizbil iar alte ori e foarte vizibil. cateodata am si unele intepaturi de la jumatea limbii inspre gat. am facut tot felul de tratamente si exudatul faringian la care am iesit negativ. am luat la indicatiile medicilor nizoral, flucovim dar limba e tot asa. va rog daca stiti vreun tratament sau macar o ameliorare nu ezitati sa scrieti. mi-e rusine in fiecare dimineata cand ma uit in oglinda. uneori acuz si dureri de spate o data cu albeata asta insuportabila. multumesc.
5 comentarii
0
26-04-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
La exudatul faringian s-au facut culturi si pentru fungi?Pare a fi o candidoza
0
27-04-2008, ora 00:00
emilian
Nu este medic/terapeut
emilian
sincer nu stiu. am mers cu rezultatul la medic si mi-a zis ca e in regula. senzatia de usturime la limba apare si cu o iritatie usoara in gat si arsuri la nivelul esofagului de genul (arsuri pe piept). nu stiu daca e bine sa continui cu flucovim poate o fac sa dispara pana la urma. va multumesc pentru ajutor si va urez paste fericit. am uitat se poate transmite sotiei? e insarcinata in luna 4 si n-as vrea sa aiba asa ceva.
0
29-05-2014, ora 20:34
marione
Nu este medic/terapeut
marione
Buna ziua ! Si eu am exact aceleasi simptome si aspectul limbii este aproape la fel, iar in plus am si crapaturi foarte adanci pe limba ce mi-au aparut in acelasi timp cu simptomele descrise de domnul de mai sus. Am urmat multe tratamente la recomandarea mai multor medici (pentru candidoza, pentru glosita, pentru stomac, pentru gat iritat etc..)si am facut multe analize, micotice, sange etc...toate in regula. Acum 1 sapt mi-a iesit la bacteriologic un stafilococ auriu pentru care am luat 7 zile antibiotic... (o sa repet analiza in 2 sapt sa vad daca mai este acolo), insa limba nu este in nici un fel mai bine sau mai rau. Orice sfat mi.ar fi de folos !Va multumesc !
0
15-07-2015, ora 23:09
marian geo
Nu este medic/terapeut
marian geo
Marione, , , spune_mi te rog frumos ce remediu ai gasiti pt limba incarcata si pt restul simptomelor descrise, nu ezitati sa imi scrie_ti
ms frumos si multa sanatate va doresc !
0
26-07-2015, ora 07:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Curatati limba in fiecare dimineata cu o lingurita ascutita de depozitele albe.
2. Faceti gargara cu apa calduta in care ati dizolvat o lingurita sare grunjoasa care va dezinfecta.
3. Sugeti o pastila de gat cu propolis dupa care 2 ore nu mancati, nu beti.
4. Luati si de la Plafar ceva pentru intarirea sistemului imunitar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: