limba

12-09-2007
alinuzza75
Nu este medic/terapeut
alinuzza75
Buna! Am un baietel de 3 ani care are pe limba, spre varf o pata, daca pot sa-i spun asa, parca ar avea papile crescute. Initial a avut un firisor care atarna ca o ata pe limba, care a fost rupt si acum acele firisoare s-au inmultit formand un buchetel care continua sa creasca. La coloratie nu este modificat si nu-l doare.Am fost la un stomatolg si mi-a spus ca ar fi o candida si l-am dat cu albastu de metil dar nu a avut nicu un efect. Alti medici nu s-au putut pronunta. Intrebarea mea este: Ce ar putea fi si unde sa ma adreses pentru un tratament in Brasov ?
15 comentarii
0
13-09-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
La Clinica dermatologica a domnului prof. Oanta.
0
03-03-2009, ora 21:32
oana_and
Nu este medic/terapeut
oana_and
buna!de vreo 4 luni am candida bucala. am luat nizoral fluconazol 50 mg (14 zile) am facut galgara cu bicarbonat glicerina boraxata cu nistatin 2 striclute cu corsodyl spray tantum verde si tot degeaba nu imi trece nici cum :( mi-am facut toate analizele si mi-au iesit bune.chiar si exudatul mi-a iesit negativ dar doctorita de la boli infectioase mi-a zis k a iesit negativ fiind ca eram sub tratament. nu stiu ce sa mai fac.. am consultat si un medic orl si mi-a zis k numai daca iau diflucan imi va trece. dar am intrebat si am inteles ca fluconazolul are aceeasi substanta activa ca si diflucanul.acum iau niste spirulina cu extract total de catina.va rog datimi un tratament ca nu o mai suport.
0
05-03-2009, ora 18:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ce anume va supara, pentru ca nu am inteles !!
0
06-03-2009, ora 19:24
oana_and
Nu este medic/terapeut
oana_and
mah supara faptul ca limba mea se umple de albeata...am avut o perioada cand imi sangerau gingiile si cerul gurii cand mancam si mi frica sa nu se agraveze sau sa se extinda ori sa io transmit prietenului meu...
0
07-03-2009, ora 09:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca acea albeata nu este insotita de usturimi sau alte manifestari clinice, ea nu trebuie tratata!
0
07-03-2009, ora 09:24
oana_and
Nu este medic/terapeut
oana_and
inainte sa iau medicamentele de mai sus am avut o perioada cand era insotita d usturimi, dar dupa ce le- am luat nu a mai sangerat si nici nu am mai avut usturimi.acum doar se umple tare de albeata.ma doare un pic gantul si se vad niste puncte rosi mai ales daca nu fac galgara cu bicarbonat sau nu dau cu glicerina cu nistatin.deci nu mai dau cu nimic... va trece de la sine albeata aia???.va rog sa imi sugerati niste vitamine sau ceva pentru intarirea imunitati sa ma ajute sa scap d candida asta si sa nu mai imi apara iara:(.
0
10-03-2009, ora 17:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Candida albicans este o ciuperca ce traieste in mod normal in gura, intestinul gros si intravaginal, asa ca ma indoiesc ca veti scapa de ea !!!
0
09-06-2009, ora 19:13
pveronica17
Nu este medic/terapeut
pveronica17
Buna ziua,
de cateva zile mi s-au umflat amigdalele si ma tratez cu lamaie si miere.In schimb astazi mi-au aparut niste bule mici care ma cam ustura, probabil de la lamaie. si tigari ( sunt fumatoare) credeti ca se poate sa fie doar de la raceala sau este ceva mai grav?
0
09-06-2009, ora 20:51
andreea33
Identitate neconfirmată
andreea33
ptr. oana_and: probabil ar trebui sa faca tratament si prietenul
0
14-06-2009, ora 09:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru pveronica17: Este posibil sa fie necesar un tratament cu anibiotice. Mergeti sa va examineze un medic infectionist sau ORL-ist.
0
15-11-2009, ora 14:30
Adriana P
Nu este medic/terapeut
Adriana P
Buna ziua, am limba crapata de cand eram mica, acum am 27 de ani. Este crapata atat pe mijloc, cat si radiar si are forma dintilor, iar spre spatele limbii sunt mici basicute nedureroase. Nu ma doare decat cand mananc picant, iar uneori dimineata cand ma trezesc ma doare pe margini (probabil ma mai musc de limba in somn pt ca scrasnesc din dinti). De fiecare data cand am intrebat un medic, mi s-a recomandat sa folosesc glicerina boraxata. Am folosit in mai multe randuri dar fara nici un rezultat. Ma puteti ajuta, va rog?
0
16-11-2009, ora 21:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aveti o limba scrotala, adica arata la fel cu pielea de pe scrot.
Nu este o boala ci o variatia anatomica!
In concluzie, nu este necesar niciun tratament !!
Basicutele nedureroase din spatele limbii sunt papilele gustative pentru gustul amar.
0
26-04-2010, ora 22:56
Ionut C
Nu este medic/terapeut
Ionut C
Buna seara, am si eu o problema, dimineata ma trezesc cu gura inclestata, si din cauza aceasta imi raman semne pe limba foarte dureroase, si nu trec cu zilele. Ce as putea face ? O proteza pentru noapte ar fi de ajutor ? Multumesc.
0
24-06-2010, ora 15:07
adryantun
Nu este medic/terapeut
adryantun
Buna ziua! De cateva zile am observat ca am baza limbii maronie si crapata si am senzatie de par pe limba.Nu doare sau altceva dar arata destul de urat.Ce poate fi?
0
24-06-2010, ora 22:29
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Folositi cumva apa de gura cu clorhexidina?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •