Pot avea contact sexual in timpul tratamentului pentru secretie?

20-01-2012
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
pot avea contact sexual in timpul tratamentului pentru secretie multumesc
36 comentarii 12 Înainte ›
0
21-01-2012, ora 00:11
armina
Nu este medic/terapeut
armina
NU.
0
21-01-2012, ora 11:53
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
multumesc mult dna armina
0
23-01-2012, ora 11:51
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
as vrea sa va mai intreb ceva pot avea relati sexuale cu prezervativ in timpul tratamentului pentru secretie
0
23-01-2012, ora 14:26
armina
Nu este medic/terapeut
armina
da, cu protectie se poate, dar dupa terminarea tratamentului, daca partenerul nu s-a controlat sau tratat impreuna cu tine, te vei reinfecta.
Bafta.
0
01-02-2012, ora 13:05
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
as vrea sa va intreb inca ceva cat timp trebuie sa astept dupa tratament casa pot avea relati sexuale ne protejat pentruca im doresc un bebe cat mai curand si as vrea sa ma ajutati cu un sfat, cum as putea sa fac sa raman insarcinata ????ce pozitie este mai favorabila sa aplic cand am relati sexuale sa pot sa raman insacinata si ce zile imi sunt fav????va rog sa ma ajutati sa ma informati tot ce stiti despre asa ceva.. va multumesc mult, pentru atentia acordata. cu mult respect liliana
0
01-02-2012, ora 23:58
armina
Nu este medic/terapeut
armina
"Multi experti cred ca pozitia misionarului (barbatul stand deasupra) ofera cea mai buna oportunitate pentru conceperea copiilor, desi nu exista studii definitive asupra acestui subiect.

Aceasta pozitie permite cea mai profunda penetrare si, ca rezultat, plaseaza sperma mai aproape de cervix.

Pentru si mai multa eficienta, femeia poate incerca sa-si inalte soldurile cu o perna astfel ca cervixul sa fie expus la cantitatea maxima de spermatozoizi.
Penetrarea din spate - cand barbatul penetreaza femeia pe la spate, fie lungit, fie in genunchi, poate fi facilitata depunerea spermei aproape de cervix si astfel conceptia poate fi favorizata.


Unii clinicieni cred de asemenea ca o femeie poate mari si mai mult probabilitatea conceptiei ramanand in pat pana la jumatate de ora dupa actul sexual, preferabil pe spate si tot cu o perna sub regiunea pelvina.








in primele 10 zile de la terminarea menstrei(ciclu) si cu 10 zile de-ati veni menstra nu ramai insarcinata.Insa sau intalnit cazuri cand au ramas insarcinate si in zilele astea, pt. ca organismul fiecarui om e unic si reactioneaza altfel.Ca sa-ti afli perioada de mijloc cum se spune, care e cea mai propice de-a ramane insarcinata trebuie ca 3 luni sa-ti iei temperatura bazala la aceeasi ora dimineata fara sa te dai jos din pat.Temperatura bazala insemnand sa-ti iei temperatura cu termometrul in vagin exact cum se ia temperatura la subrat.Temperatura o sa oscileze sau o sa fie aceeasi mai multe zile la rand.Cand temperatura urca si ajunge la pragul max. atunci e ziua propice sau zilele propice de-a ramane insarcinata.Asa se poate afla si daca ai perioada de mijloc(fertila) de-a putea ramane insarcinata.Temperatura trecand de 37, 5 g in acea perioada.Insa trebuie si partenerul tau sa-si faca o spermograma sa vezi daca el nu e ci probleme, chiar daca el candva a fost sanatos tun.Si cu femeia si cu barbatul se intampla uneori chiar daca au avut copii sa nu mai poata la un moment dat.Stiinta e asa de inaintata in cat aproape totul se rezolva, insa cu rabdare si intelegere.Succes
0
02-02-2012, ora 15:29
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
va multumesc mult din tot sufletu dna armina va sunt recunascatuare ca mati ajutat si miati dat aceste indicati.
0
02-02-2012, ora 21:52
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Cu toata dragostea si...Doamne ajuta!!!!!!Bafta si copii frumosi.
0
02-02-2012, ora 22:28
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
dna armina scuzatima ca va deranjez iarasi dar veau sa va readuc aminte pentruca nu miati raspuns la o intrebare cat timp sa astept dupa tratament sa pot sa am relatii sexuale neprotejat ?????? eczista fro poblema daca am relatii sex imediat dupa tratament????????? sau sa astept cateva zile dupa terminarea tratamentului????
multumesc
0
02-02-2012, ora 22:42
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Pentru siguranta ta si in special ptr siguranta viitorului BB, dupa incheierea tratamentului, repeta analiza secretiei vaginale si actioneaza conform rezultatului.
0
02-02-2012, ora 22:52
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
dna armina scz ca va intreb mereu dar as vrea sa fiu sigura cum vam spus am tratamen in momentu de fata dar am si niste pastile cervugid ovule care se introduc in vagin
si nu stiu daca este recomandat sa am relatii sex protejat (prezervativ) pentruca parteneru este fuarte insistent pentruca deja am 7 zile decand nu avem relatii sex
0
02-02-2012, ora 22:58
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
si as vrea sa va mai spun si parteneru sa tratat odata cu mine
0
03-02-2012, ora 00:08
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Atunci totul este OK
0
11-02-2012, ora 17:54
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
dna armina as vra sa va inreb ceva am citit pe net cum ca pozitia misionerului favorizeaza pentru a concepe o fetita si pozitia penetrare pe la spate favorizeaza a concepe un baiat este adevatat???????????? si scz daca vam deranjat cu intrebarea asta.va intreb mereu despre asa ceva findca io nu ma pricep deloc am duar 19 ani si imi doresc un copil fuarte mult si as vrea sa mi esplicati mai multe cum sa fac si ce sa fac casa raman insarcinat. daca vreti sa mi espicati desigur vas fi fuarte multumita tuata viata
0
12-02-2012, ora 00:19
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Nu draga mea, astea sunt uneori simple coincidente. Dar daca tu consideri poti sa incerci ce pozitie doresti, ai numai de castigat si uneori credinta cu adevarat ca ceva se va rezolva asa cum dorim este benefica.
0
12-02-2012, ora 21:49
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
dna armina am nevoie de ajutorul dumneavuastra as vrea sa mi spuneti ce zi sunt fertila pentruca nu prea ma pricep cum vam zis am duar 19 ani va rog mult invatatima tuate astea vasi fi fuarte recunascatuare pe data de 10.01.2012 mia venit menstruatia am avuto 6 zile si luna asta trebuia tot pe zece dar vad ca intarzie 123 zile multumesc din tot sufletu sunteti adoua mama pentru mine
0
13-02-2012, ora 22:32
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Daca ciclul a venit pe data de 10.01.2012, si ai ciclul regulat, inseamna cu perioada fertila este 21.01.2012 pana pe 30.01.2012, deci mai simplu primele 10 zile de la venirea ciclului NU- urmatoarele 10 zile - fertile si ultimele 10 zile ( inaintea venirii ciclului NU.
0
14-02-2012, ora 11:01
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
multumesc dnma.armina dar nu am data fixa de eczempulu luna asta mia venit pe 13 febroarie adica ieri in cazu asta ce zio sunt fertila in luna asta??????. pa pa sarumana
0
14-02-2012, ora 15:29
armina
Nu este medic/terapeut
armina
In mod normal, perioada fertila este intre 23 febr. si 4 martie. Te invat un vechi truc ; incepand cu data de 23 febr, ia-ti in fiecare dimineata cand te scoli( inainte sa te dai jos din pat) temperatura vaginala - introduci termometrul in vagin. Temperatuta in aceasta perioada creste, cand atinge 37, 5-38, 0 gr. ziua este foarte buna.Nu te da jops din pat, pune termometru la indemana.
0
14-02-2012, ora 21:38
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
multumesc mult sarumana
0
16-02-2012, ora 18:38
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
dna armina scz ca va pun fuarte multe intrebari dar vreau sa va intreb este fro problema daca sotu meu sufera de tulburari de erectie ejaculare precoceafecteaza puate ca din cauza asta nu raman insarcinata???? si mai vreau sa va intreb este fro broblema daca imi fac spalaturi in perioada ciclului cu ciaiuri de galbenele sau de musatel???? multumesc mult si multa sanatate
0
17-02-2012, ora 12:22
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Daca sotul ejaculeaza in final totul este OK. Nu inteleg insa, de ce iti faci spalaturi in perioada ciclului? Nu ai de ce sa faci asa ceva, trebuie sa ai doar o igiena normala, schimbi tamponul si te speli cu apa si sapun cat mai neutru ( poti cumpara de bebei) dar te speli pe exterioar nu in interior in vagin. Spalatul in vagin este contraindicat, distrugi flora microbiana normala din vagin faci mai mult rau.
0
17-02-2012, ora 17:18
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
dna armina ajutatima sunt fuarte speriata de doua zile de cand am ciclul imi vine sa fac pipi din 2, in 2 minute si dupa ma duare de parca mar intepa acolo si inca ceva nu e normal finca nu iese deacolo de unde iese pipi ieste mai jos ceva asemanator si deacolo iese si inca ceva nu este pipi este ca un fel de apa nu miruase a pipi va implor trimitetim mesaj mai repede
0
17-02-2012, ora 20:20
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Cred ca ai racit. Din ce localitate esti?
0
17-02-2012, ora 20:55
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
din localitatea oltenita.sunt fuarte speriata nam pe cine sa intreb finca mama mea este in strainatate si de soacra mie rusine nu prea am pe bune cu ia de asta va intreb tuate acestea find am 19 ani nu prea ma pricep. si inca ceva as dori sa vb in privat cu dumneavuastra sa ma mai invatati despreb cum sa concep un copil si depre problema mea cu urinatu sa mi spuneti si mie ce medicament sa iau daca dumneavuastra sunteti deacord sa vb cu mine.multumesc si multa sanatate din partea mea liliana SARUT
MANA
0
17-02-2012, ora 21:34
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Asa cum ti-am, spus cred ca ai racit, nu are ce sa curga pe acolo, urinatul din doua in doua minute insotit de usturimi este de la cistita. Artrebui sa te vada un medic sau du-te la o farmacie spunei farmacistei si o sa stie ce sa-ti dea. In mod normal trebuie sa faci o urocultura - proba din urina in recipient steril cumparat de la farmacie, se ia din urina de dimineata lasi sa curga putin pipi si apoi in borcanel, dupa ce te-ai spalat. Bea foarte multe ceaiuri de cozi de cirese si matasea porumbului, mergi la farmacie ptr antibiotic, te poate ajuta si URINAL AKUT cate 2 pastile pe zi. Daca vrei poti sa ma suni la zero sapte doi unu doi unu sase doi unu opt. Am scris asa numarul ca altfel s-ar putea sa-l stearga.
0
17-02-2012, ora 22:05
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
va multumesc foarte mult dna. ARMINA
0
17-02-2012, ora 22:20
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
am citit pe net ca bircabonatu de sodiu este bun pentru spalaturi???????? cistita
0
17-02-2012, ora 22:27
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Nu, bicarbonatul este bun ptr candida,
0
27-03-2012, ora 12:35
zamfir liliana
Nu este medic/terapeut
zamfir liliana
buna ziua am si io o problema de 2 zile am o durere de cap de ceafa ameteala si stari de voma cate o data am si duresi de ovare si abdominala va rog sa mi spuneti daca este vorba de vro sarcina mentionez ca am avut menstruatia pe 14 luna asta si sa ma sfatuti daca trebuie sa fac test barza sau sa mai astept multumesc. daniela.
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •