ligamente incrucisate

15-02-2012
vancea mariana
Nu este medic/terapeut
vancea mariana
buna, am o problema cu genunchiul stang, in 2008 am fost operata de ligamente incrucisate rupte, de atunci la orice miscare mai brusca imi sare genunchiu, de fiecare data mi se umfla si nu pot sa il indoi.intr-un an l-am avut de 8 ori in gips.am facut o pauza de 4 ani si acum am facut un antrenament de handbal si am patit aceasi chestie.mi sa umflat foarte rau si nu pot sa il indoi, s-ar putea sa fie o ruptura de ligamente?daca tin o fasa elastica pe el poate sa isi revina sau e neaparat gips?astept un raspuns.va multumesc
1 comentarii
0
16-02-2012, ora 22:46
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
gipsul este cel mai rau lucru ce-l puteti face genunchiului. ce asteptati de la tratamentul cu ghips? aveti vreo fractura care trebuie imobilizata? sau de ce este nevoie de ghips?
cu ghipsul nu se va vindeca nici un ligament sau menisc, sau catilaj, mai degraba se vor degrada si mai tare.
ar trebui un consult ortopedic la un ortoped bun in artroscopia genunchiului si decis de ce investigatii si tratamente aveti nevoie.
un genunchi instabil distruge rapid catilajul de pe suprafata articulara si atunci veti ajunge la proteza
lasati ghipsul si fasa elastica si duceti-va la cineva care se priceope in chirurgia genunchiului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul