ligament colateral intern

05-02-2011
membru123
Nu este medic/terapeut
membru123
Buna ziua,
care este rolul LCI? In cazul in care acesta este rupt partial, ce impact are asupra membrului afectat? Ati spus ca nu recomandati purtarea ortezei fixe in caz de ruptura partiala LCI; care este tratamentul pe care il indicati dvs.?
Perioada de recuperare dupa ligamentoplastie LCI este aceeasi ca si in cazul ligamentoplastiei pentru LIA si LIP?
Multumesc
3 comentarii
0
06-02-2011, ora 10:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Leziunea izolata a LCI nu necesita nici operatie si nici imobilizare. Imobilizarea va determina cicatrizarea defectuoasa a ligamentului si va intarzia recuperarea, motiv pentru care nu mai este utilizata in tarile dezvoltate.
Fireste, atitudinea terapeutica depinde de examenul clinic atent al articulatiei...coroborat cu datele anamnestice: varsta, sex, greutate, profesie si sporturi, antecedente traumatic etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-03-2011, ora 14:05
sandu072
Nu este medic/terapeut
sandu072
Buna ziua, am foat diagnosticat cu ruptura partiala de ligament colateral intern si mi s-a recomandat 5 sapt de repaus cu orteza si dupa aceea sa refac examenul R.M.N! Care este parerea dumneavoastra, mentionez ca sunt sportiv de performanta!Multumesc si astept raspunsul!
0
24-01-2014, ora 17:26
flaviuss
Nu este medic/terapeut
flaviuss
Buna ziua, am mai vorbit cu dumneavoastra in urma cu 2 ani cand am avut un accident de schi si mi-am sectionat tendonul patelar, cel sub genunchi, pot sa zic ca m-am refacut bine, (doar ca nu pot sta in genunchi, ma doare cand presez pe cel bolnav)fac sport din nou, musculatura nu e inca 100% dar per total e bine. Problema e alta...am fost la fotbal si in momentul sutului la poarta un ïdiot" mi-a pos contra talpa, eu lovind mingea care e lipita de talpa piciorului lui m-am ales cu Entorsa Genunchi Drept cu Ruptura Partial LCI dupa spusele doctorului. Mi-a pus piciorul in ghips (un deja vu trist din nou, sper sa scap fara imobilizare) mi-a dat sa iau Aflamil si Fraxiparine de 0, 6.
Azi din proprie initiativa mi-am facut un RMN sa vad cum stau si cu vechea trauma la tendon si cu noua belea.Ceea ce va rog pe dumneavoastra este sa-mi spuneti ce inseamna rezultatul examinarii pe care il voi expune imediat;in plus nu strica niciodata o a doua opinie, rezultatul RMN suna cam asa:
Ligament incrucisat anterior cu lama de lichid pe fata anterioara
Ligament incrucisat posterior fara ruptura
Ligament patelar - status post ruptura veche ligament patelar, in 1/3 medie; edem la insertia distala, diametrul transversal al ligamentului in 1/3 medie este 7 mm si semnal omogen, pana in 1/3 distala
Patela in pozitie normala
Retinacul patelar cu vechi rupturi fibrilare
Ligament colateral intern cu rupturi in fibrilare si acumulare fluida in jur, pe tot traiectul
Edem in jurul tendonului si 1/3 distala a muschiului sartorius
Ligament colateral extern cu acumulare fluida periligamentara, in cantitate mica
Menisc intern cu fisura la radacina
Menisc extern cu modificari Crues II
Fara modificare de edem osos
Acumulare lichidiana in bursa supra si retropatelar in cantiate mica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul