lichidul sub timpan conduce in timp la surzire?

19-02-2009
ancutza24
Nu este medic/terapeut
ancutza24
Acum aproximativ 10 ani am avut o forma grava de otita in urma careia am ramas cu niste zgomote sub forma unor bubuituri nu foarte puternice in urechi, zgomote pe care la aud doar seara cand este liniste inainte de culcare. Cu timpul, ele s-au mai diminuat, dar in urma cu 1 luna am fost racita destul de puternic si urechea dreapta mi s-a infundat. Nu am prezentat nicun fel de durere la nivelul urechii, insa raceala a trecut, chiar si urechea s-a mai desfundat( uneori inca o mai simt infundata), insa atunci cand inghit, casc, simt un fel de pojghita care se sparge in ureche, lucru extrem de deranjant. De asemenea, aud un vajait nu foarte puternic in ambele urechi..In urma unui control orl, mi s-a spus ca prezint lichid sub timpan si ca din aceasta cauza aud respectivul zgomot.Mi s-au recomansat picaturi de nas Rhinoil si tampoane cu vata imbibate in rivanol.Mi s-a mai spus ca in cazul in care nu se rezolva, va putea fi nevoie de o interventie chirurgicala.Este periculoasa aceasta interventie? In cazul in care nu o fac, ce riscuri sunt? Se poate rezolva si altfel aceasta problema? Mentionez ca am 24 de ani si o perioada destul de indelungata obisnuiam sa ascult muzica la casti! Multumesc.
49 comentarii 12 Înainte ›
0
20-02-2009, ora 09:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Lichidul din spatele timpanului..( format din cauza inflamatiei mucoiasei nazale si a trompei lui Eustachio)
initial este transparent si foarte fluid.. peste un timp incepe sa se transforme in gel.. si mai tarziu in aderente.. acre blocheaza definitiv timpanul.
Cea mai simpla metoda de a impinge acel lichid spre nas.. este de a desfunda bine nasul.. dupa care luati uscatorul de par si suflati cateva minute aer cald in ureche... ( acest lucru face ca sa creasca temperatura in zona si lichidul devine si mai fluid.)
dupa ce simtiti ce e fierbinte in ureche. puneti degetul in conduct si apasati spre timpan.. des si de multe ori.. aceasta miscare de vibratie.. face ca sa vibreze si timpanul.. si impinge acel lichid spre nas.
Peste 5 zile.. mergeti si faceti o audiograma.. si obligatoriu.. o Timpanograma. o sa fie clar daca mai este sau nu lichid in spatele timpanului.
daca mai estye lichid.. trebue sa va faca Punctie transtimpanica ( nu e o operatie) doar o injectie cu un ac subtire prin timpan) se p[oate face si in ambulator.. daca gasiti medicul care poate sa faca asa ceva.
sau cu internare in clinica ORL.
0
20-02-2009, ora 13:38
ancutza24
Nu este medic/terapeut
ancutza24
Multumesc pt raspuns! In cazul in care lichidul s-a transformat in gel, se va mai putea face acea punctie transtimpanica? Respectivul zgomot care se sparge in ureche va persista si in cazul in care lichidul nu mai este fluid? As vrea sa stiu daca imi pot da seama de stadiul in care se afla lichidul, de evolutia lui si ce se poate face daca acesta nu mai este chiar in stadiu incipient.De asemenea, e posibil ca medicul sa se fi inselat, sa nu am lichid sub timpan, avand in vedere faptul ca nu am facut o timpanograma care sa arate cu exactitate acest lucru? Aceasta pojghita care se sparge in ureche poate avea si alta cauza?
0
20-02-2009, ora 13:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ca sa nu vorbim mult si inutil despre ce poate fi si ce nu..
mergeti si faceti o audiograma si o timpanograma...
mi le trimiteti pe mail si vad despre ce estre vorba!
0
26-02-2009, ora 18:14
ancutza24
Nu este medic/terapeut
ancutza24
In sfarsit, am reusit sa fac audiograma si rezultatul a fost ca auzul este inca in parametrii normali. Mi s-a spus ca nu este nevoie de timpanograma avand in vedere faptul ca nu mai aud acele pojghite in urechi, sau daca le aud, sunt mult diminuate. In schimb, aud un piuit continuu, atunci cand este liniste.de ce? se mai poate face ceva? Am urmat tratament cu augumentin, aulin si picaturi de nas Rhinoil. Va multumesc.
0
27-02-2009, ora 16:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce tensiune ai ?
atat timp cat audiograma e normala.. reese ca tiuitul este de la circulatia sangvina!
0
27-02-2009, ora 20:52
ancutza24
Nu este medic/terapeut
ancutza24
Am tensiunea 11...stiu ca este un pic cam mica pt varsta mea de 24 de ani, dar asa am avut-o mereu si nu am auzit aceste zgomote in urechi...se mai poate face totusi ceva ca ma deranjeaza...multumesc pt raspuns...ma ajutati mult!
0
28-02-2009, ora 13:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.
ginseng 1 pe zi 10 zile ]
si Sermion.. 1 pe zi.. pana dispare zgomotul.
1
28-02-2009, ora 16:14
ancutza24
Nu este medic/terapeut
ancutza24
Va multumesc foarte mult!!!
0
04-03-2009, ora 10:59
luminita_lungu2002@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
luminita_lungu2002@yahoo.com
am o fetita de 10 ani si a fost diagnosticata cu otita medie seroasa bilaterala cu hipoacuzie de transmisie, facem tratament cu augmentin, nurofen-suspensie, olynth, humex si ni s-a recomandat aerosol cu ser efedrinat- 5 ml. + dexametazona - 1 fiola / sedinta.Am facut audiograma si nervul auditiv este bun, ne-au spus sa incercam cu tratament pe perioada indelungata ca se rezolva.Fetita a fost operata de palatoschizis la 2 ani, va rog sa-mi spuneti daca vom putea rezolva cu tratament sau daca este nevoie de interventie chirurgicala?
1
04-03-2009, ora 13:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
La pacientii cu palatoschizis... se pot forma unele modificari in rinofaringe si in regiunea trompei lui Eustachio.
TRebue sa suflati bine nasul.
sa incalziti interiorul urechii cu uscatorul de par.
si dupa 4-5 min. de pus degetul in ureche si apasat spre timpan.. se produce o miscare a timpanului care ar putea inpinge acel lichid spre nas.
la TRatament ACC 200 3 pe zi.
0
04-03-2009, ora 13:31
luminita_lungu2002@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
luminita_lungu2002@yahoo.com
va multumesc foarte mult!
0
14-03-2009, ora 19:02
lakkys
Nu este medic/terapeut
lakkys
buna seara. ma numesc laura si am 45 de ani. am facut o audiograma si mi s a spus ca trebuie sa port proteza auditiva deoarece nervul auditiv este distrus
am si eu cateva intrebari daca se poate.care ar fii cauza pt care s a ajuns in aceasta situatie.intreb deoarece in 2002 am fost diagnosticata cu un neoplasm la colon si am facut citostatice si iradieri si alta situatie ar mai fi ca in copilarie am avut o otita serioasa dar nu mai stiu ce tratament am facut atunci.as mai dori sa stiu daca exista ceva tratament naturist pt revenirea auzului sau macar mentinerea lui la nivelul la care se afla.cu multumiri anticipate
0
14-03-2009, ora 19:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna ziua!
Cu siguranta problemele cu auzul au intervenit acum.. dupa ultimul tratament.. care ( dupa cum bine stiti) a perturbat serios metabolizmul si circulatia sangvina!
Ca si tratament naturist.. se poate lua Ginko Biloba !
deasemenea suplimenta alimentare gen Memoplus sau Memorex !
Proteza trebue pusa. o sa va ajute mult !
0
06-03-2011, ora 20:50
alinutzzaaa
Nu este medic/terapeut
alinutzzaaa
buna ziua!
am 22 ani, la 14 ani nu mai auzeam cu o ureche si am fost la doctor orl unde mi'a spus ca am lichis sub timpan, dupa mai multe tratamente mi s'a zis ca nu mai am nimic dar in continuare nu mai auzeam, iar acum 5 luni, mi'am facut curaj si am mers di nou la orl si in urma unei audiograme sunt hipoacuzica, cu o ureche, credeti ca este legat de lichidul de sub timpan sau de alta cauza?
0
06-03-2011, ora 21:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
hipoacuzia este de 2 feluri
1. de transmisie.. care poate fi legat de acel lichid care povestesti
2. poate fi Neurosenzoriala.. care e legat de nervul auditiv..
trimite audiograma pe mail sa vad despre ce fel de hipoacuzie este vorba
0
02-06-2011, ora 18:42
alexand33
Nu este medic/terapeut
alexand33
Buna seara. Acum cateva luni am fost diagnosticata cu otita seroasa interna. Am fost la un medic care mi-a facut aspiratie, in urma careia am ramas cu un cheg de sange pe timpan. Am schimbat medicul, iar acesta din urma mi-a recomandat un alt tratament, urmand sa vin peste 4 zile sa-mi fac spalaturi pentru a scoate cheagul.M-am intors, mi-a facut spalaturi si a aspirat putin, dupa care nu am mai avut probleme. Acum 4 zile urechea a inceput iar sa ma doara. A doua zi am fost la medic si mi-a spus ca am lichid dupa timpan. Mi-a dat tratament, acesta constand in Garasone picaturi de 3 ori pe zi, Parasinus 3 comprimate pe zi, Acc600 1 comprimat efervescent pe zi si Rhynocort Aqua de 3 ori pe zi cate 4-5 pufuri pe fiecare nara. Urmez tratamentul de 3 zile si inca nicio schimbare. Urechea o simt tot infundata desi nu ma mai doare. Credeti ca metoda cu uscatorul de par si apasarea pe timpan imi poate servi si mie? Nu as vrea sa o incerc aiurea si sa imi fac si mai rau.
0
02-06-2011, ora 21:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
metoda cu usactorul de par,... si masajul indirect a timpanului.. ajuta la vindecarea otitei seroase..
dar cred ca ai mari probleme de respiratie nazala si asta este cauza recidivei acestei otite seroase
mai mergi la ORL.. vezi ce ai in nas si in rinofaringe.. si rezolva problemele.., daca ecazul si chirurgical.. altfel otitele seroase se repeta si ajungi la hipoacuzie permanenta
1
06-06-2011, ora 03:17
alexand33
Nu este medic/terapeut
alexand33
Multumesc din suflet pentru raspuns. Pana acum nu am avut probleme, este a doua oara cand fac otita si probabil de aceea medicul nu mi-a spus nimic in legatura cu respiratia nazala. Adevarul este ca am racit destul de des in ultimele luni si probabil asta a condus la otita si la recidiva. In orice caz, va multumesc inca odata pentru raspuns. Toate cele bune!
0
14-06-2011, ora 22:36
ludmilamea
Nu este medic/terapeut
ludmilamea
buna seara, va rog frumos domnul doctor am nevoie de ajutorul dumnevoastra, , , , ma aflu in franata si aici e mai greu pina ajung la Orl...o saptamina in urma ma luat curentul mam trezit cu durere in git si febra am luat imediat antibiotic a doua zi mam trezit cu urechile inflamate am bagat betisoare sa mi le curet si urechea stinga mi sa blocat...am luat doxaciclina o saptamina nurofen coldrex picaturi osmotol pentru otita si ma simt la fel de rau...febra nu am mai facut dar am nasul infindat si urechea inflamata.frige si simt cu zvicneste, , , , , dureri de cap si ameteli, , , , ce pot sa fac??am oprit antibioticul dupa 6 zile si imi pic picaturi in nas si urechi in continuare, , , , ajutatima cu un raspuns va rog multumesc anticipat
0
05-07-2012, ora 17:13
ovidiudan
Nu este medic/terapeut
ovidiudan
Buna ziua! in urma cu cateva zile m-am lovit in zona urechii.dupa lovitura am avut urechea infundata iar in seara respectiva am introdus apa oxigenata in ureche ceea ce mi-a dat dureri groaznice.in seara respectiva am avut deasemenea dureri la urechea respectiva.a doua zi durerile au trecut dar a inceput sa curga un lichid galbui din ureche.cu urechea aud foarte slab iar de aseara a inceput sa ma si doara zona urechii, maxilarul.nu am posibilitatea de a merge la doctor pana saptamana viitoare.multumesc
0
06-07-2012, ora 22:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
traumatismul a dus la perforatie de timpan.
administrarea de apa oxigenata a fost o mare gresala
acum este o otita medie acuta supurata cu timpan spart.
este o urgenta medicala
e nevoie de antibiotic pe gura si in ureche, aspirat secretiile din ureche la un cab. ORL..s.m.a. tratamente care poate sa le indice un medic ORL dupa ce vede urechea
0
08-08-2012, ora 15:41
Dyana13
Nu este medic/terapeut
Dyana13
Buna ziua.va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat...in urma unei raceli am facut miringita flictenulara, otita seroasa la urechea dreapta.asta a fost unul din diagnostice.am avut vreo 2 zile dureri mari..se simtea cum pulsa in interiorul urechii.in urma consultatiei mi sa dat augmentin 7 zile, acc tab.efervescente, nurofen si bixthonim.dupa cateva ore a inceput sa curga din ureche un lichid galben verzui timp de vreo zi jumate...dupa ce a inceput sa curga din ureche s-a terminat si cu durerea..problema e ca am ramas cu urechea infundata si imi vajaie..si uneori am senzatia ca se infunda si cea stanga.dr. a incercat sa mi-o defunde prin nas cu ajutorul unei tije dar atunci am descoperit ca am deviatie de sept si nu reuseste in nici un fel sa introduca acea tija.dr-ul a cerut parerea altei d-nei dr. la care mi s-a zis ca as avea o otita cronica si ca singura varianta ar fi operatia de deviatie de sept.problema e ca in mai putin de 2 luni urmeaza un eveniment imp.si imi este teama sa fac aceasta operatie.o solutie ar fi sa imi faca o transtimpanica cu acc si dexa dar nu imi promite ca se va rezolva.este riscanta aceasta injectie?in adolescenta am mai facut o otita supurata tot la aceasta ureche.am incercat si cu aerosoli dar nu prea a avut rezultat.va multumesc.
0
10-08-2012, ora 05:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. punctia transtimpanica se face pe o otita seroasa. fara infectie. altfel se risca supra infectarea.
din cele povestite.. Urechea a curs si acolo este un focar de infectie
parearea mea este ca posibil sa fie o problema mai veche ( legata de ace supuratie din copilarie)..
NU mai e vorba de o otita seroasa simpla
posibil chear sa fie o perforatie mica de timpan in atica ( partea de sus a timpanului)..., care NU se vede cu ochiul liber.
cred ca e nevoie de un consult in clinica ORL ( spital universitar ).. unde se vede urechea la microscop
in caz ca se depisteaza o perforatie de timpan.. si diagnosticul e altul si tratamentul e cu totul altul.. si riscurile sunt altele
0
20-03-2013, ora 12:01
eva. iuhas
Nu este medic/terapeut
eva. iuhas
Buna ziua. Sunt din bistrita si am un baietel de 6 ani.de ceva timp ne confruntam cu otita seroasa. apare o tratam dupa un timp apare iar. problema e ca nu aude bine cu ureche stg. nu stiu ce sa mai facem. la noi nu face nimeni timpanograma. ultima data am facut tratament cu ambroxol sirop si aerius 10 zile. i-am incalzit urechile am facut si masajul dar iar nu aude bine. specific csa nu este racit. ce ne sfatuiti ? o punctie transtimpanica ar rezolva problema? si daca da oare unde se face asa ceva? multumesc
0
20-03-2013, ora 13:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti in clinica ORL..cel mai apropiat spital Universitar
0
07-07-2013, ora 13:50
doru tm
Nu este medic/terapeut
doru tm
Buna ziua, va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat, acum doua saptamani m-am trezit cu urechea dreapta infundata, crezand ca am un dop in ureche am luat un betisor de urechi si am incercat sa scot acel dop, nu am reusit si am mers la orl la consult, unde mi sa spus ca nu am nici un dop doar ca am inflamat putin urechea dreapta si am facut otita medie seroasa.Am luat medicamentele prescrise(aulin, unasyn, ampicilina, bixonim timp de 12 zile).Am fost din nou la control si mi sa spus ca otita sa vindecat, dar eu am urechea tot infundata, mentionez ca am fost in aceste saptamani de 5 ori la orl am solicitat o aspirare in ureche si mi sa spus ca nu trebuie.Urechea nu ma doare, nasul nu este infundat, racit nui am fost in ultimile 6 luni., va rog spuneti ce trebuie sa fac? totusi trebuie urechea aspirata sau nu?.Multumesc anticipat. Am uitat sa mentionez cu tensiunea stau f bine.
0
08-07-2013, ora 09:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aspiratiile se fac cand este dop de cerumen, otita externa sau timpan perforat
daca ai otita seroasa sau catar tubar.. NU are ce sa aspire medicul
te intorci la ORL.. faci audiograma, timpanograma.. sa vada medicul la ce nivel e problema
0
10-07-2013, ora 22:59
adrianantn
Nu este medic/terapeut
adrianantn
Buna seara,
Am o fetita de 9 luni si acum 2 saptamani a facut rosu in gat si o usoara infectie la ureche (otita). I-am dat augumentin timp de 5 zile dupa care am fost la control. Dr ei mi-a spus sa-i mai dau 2 zile antibiotic si Otis si va fi ok. Mi-a spus sa nu mai revin la control ca din cate a vazut totul este ok. Sunt zile in care isi mai duce manuta la ureche si ramane cateva secunde cu ea acolo, ca si cand o doare sau o supara ceva la ureche. Credeti ca nu s-a vindecat complet si de aceea o mai deranjeaza din cand in cand? Cat de grava este o otita netratata corect si definitiv? Poate avea probleme in viitor?
0
15-07-2013, ora 10:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o vindecare completa.. poate dura 3 saptamani
organismul trebuie ajutat cu tratament local.. aplicatii de cald la urechi, curatat bine nasul..
0
01-07-2014, ora 23:07
Rodica M
Nu este medic/terapeut
Rodica M
Buna ziua!
Am o fetita de 3 ani si azi ni s-a comunicat ca ar avea lichid in spatele timpanului si polipi, ni s-a recomandat extirparea polipilor si drenarea transtimpanica...Va intreb, inainte de a ajunge l operatie nu se mai poate face nimica? metode de scoatere a lichidului, avand in vedere ca are si polipi. Ce metode eficiente ar fi ca polipii sa se retraga?...ce am putea face? va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
49 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copiii surzi cu întârzieri de învățare beneficiază de pe urma implanturilor cohleare mai mult decât de pe urma aparatelor auditive
  • Descoperirea unei gene ar putea duce la crearea unui medicament pentru surditate
  • Cu ajutorul terapiei genice, medicii au redat auzul copiilor cu surditate moștenită
  •