lichid sinovial

22-08-2011
misu23
Nu este medic/terapeut
misu23
Dupa o durere - ca o intepatura - la genunchiul stang, a inceput sa se umfle. (02 august 2011). Am fost la doi medici, s-a recoltat lichid si in urma rezultatelor nu s-a constat infectie. Radiografia nu a prezentat urme de leziuni. Dupa tratament cu oxacilina, gentamicina, cefort, gheata, repaus la pat 10 zile cu atela si opt fara, in primele doua zile dupa ce am folosit piciorul mai mult de o ora genunchiul s-a umflat din nou. Ce pot face ?
Am mentionat celor doi medici ca incepand cu 2008 in perioada mai - iunie, am avut atac de guta. Anul acesta guta s-a manifestat la piciorul drept pe o perioada de trei saptamani ( iunie 2011 ). Va multumesc !
4 comentarii
0
23-08-2011, ora 08:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ne-ati precizat singurele elemente esentiale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, reumatologice etc etc.
Nu inteleg absolut deloc logica tratamentului antibiotic prelungit fara nici o justificare clinica sau biologica. Atacul de guta nu prea se manifesta la genunchi, insa nimic nu se exclude.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-08-2011, ora 20:50
misu23
Nu este medic/terapeut
misu23
masculin, 40 ani, contabil,
0
23-08-2011, ora 21:02
misu23
Nu este medic/terapeut
misu23
masculin, 40 ani, contabil, 171 cm, 76 kg, in trecut mici probleme cu ficatul, hemoroizi. si guta.
sport - nu; in schimb stat pe scaun intre 8 - 14 ore/zi.
0
23-08-2011, ora 23:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca v-ar fi util un consult clinic la un reumatolog bun. Este posibila existenta unui sindrom inflamator de tip reumatologic (autoimun).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.