lichid de ascita

09-07-2009
carmenela
Nu este medic/terapeut
carmenela
sunt o mamica de 34 de ani care de aproximativ 8 ani sufar cumplit. Fac crize repetate care se manifesta astfel: blocaj in stomac (simt o apasare, un nod, un bolovan deasupra ombilicului cu 20-30 cm) care ma determina sa respir mai greu, durerea merge pana in spate, senzatii de voma, transpiratii reci, uneori cu senzatii de taietura adanca de cutit in stomac, iar cand reusesc sa vomit (lichid verde, uneori cu bucati de alimente, alteori doar lichidul verde), pentru 5 minute ma simt bine, insa durerea continua aproximativ 24 ore, dupa care aceasta criza revine (in perioada 1-2 ani) saptamanal. In aceasta perioada de criza se intampla sa ma prabusesc la pamant, sa nu mai pot vorbi, sa am diaree si senzatii de voma. Dupa administrarea unei perfuzii cu glucoza si calmante, acest nod din stomac sau de unde este el dispare, insa senzatia de voma, taietura si de rau persista. Am fost investigata de medici internisti, gastroenterologi, ginecologi (am un chist la ovarul drept de 4, 3), s-a vazut la ecograf lichid de ascita, se pare in peritoneu, dar nu se stie cauza. Se pare ca acest lichid de ascita apare doar in ziua de criza si a doua zi, dupa care se resoarbe.La examenul CT s-a gasit asa: "ascita in cantitate medie dispusa perihepatic, perisplenic la nivel de flanc bilateral predominant de partea dreapta si la nivelul spatiului Douglas. Infiltratie reticulara difuza de radacina mezenter. Ingrosare parietala la nivelul ultimei anse ileale aceasta avand tendinta la usoara stenoza in portiunea distala prevalvulara. Prezenta de formatiuni adenopatice la nivel de radacina mezenter. Examenul Ct pune in evidenta la nivelul anselor ileale din micul bazin afectare parietala cu perete usor ingrosat difuz. La nivel pelvin se pune in evidenta un uter antero/latero/versat de partea dreapta cu cavitatea intredeschisa, fara mase patologice la nivel de anexe bilateral". Am fost internata la Spitalul Fundeni, iar rezultatele la colonoscopie pana la nivelul ileonului terminal si endoscopie + biopsii au fost negative. Stomac alungit, cu polul inferior la aprox 4 cm sub nivelul crestei iliace, cu pliuri mai sterse in regiunea antrala sub rezerva unei opacifieri. Pilor central permeabil. Ultima ansa ileala fara modificari. La 1 ora si 30 min se opacifiaza cecul, care apare jos in micul bazin. Rezultatul la bariu: "alungit, cu polul inferior la aprox 4 cm sub nivelul crestei iliace, cu pliuri mai sterse in regiunea antrala sub rezerva unei opacifieri. Pilor central permeabil. Bulb cu prolaps de mucoasa antrala la baza, omogen opacificat, fara modificari de contur. Cadru duodenal normal desfasurat, cu pasaj incetinit in DII, care prezinta pliuri mai ingrosate, in rest cu morfologie normala. Anse jejunale normal, anse ileale in micul bazin cu morfologie normala, ultimele fiind discret mai neomogen opacifiate prin mucus in cantitate redusa. Ultima ansa ileala fara modificari". TBC intestinal, boala Crohn ileala au fost infirmate. C3 si C4 cu valori scazute; ANA Screen - 14, 3 ul/ml; ENA Screen - 9, 91 ul/ml; SSA Anti SS-A (RO) 26, 2 ul/ml; SSB Anti SS-B (La) -3, 19 u/ml; Sm Anti SM - 3, 60 u/ml si Anti ds DNA - 21, 3 u/ml. Markeri: ag Hbs, Anti HCV, factor reumatoid- negative. Proteina C reactiva intens pozitiv, VSH usor crescute, leucocite, RDW, PLT, MON%, MON# si NEU# crescute, iar MCH, MCHC, LIM%, C3 si C4 scazute. Ulterior iesirii din spital am fost trimisa la chirurgie in vederea laparoscopiei diagnostice cu biopsie de ganglioni mezenterici. Am fost operata de diverticulectomie (invaginatie prin diverticul Meckel), biopsii in lucru. Sunt operata de mai bine de 2 saptamani si am facut din nou 2 crize cu aceleasi simptome. Am luat legatura cu dr gastro care mi-a spus ca s-ar putea sa fie vorba de o vasculita, o boala autoimuna. Nu stiu ce sa mai fac, de 2 luni sunt prin spitale, iar durerile nu ma lasa decat pentru 5 zile dupa care revin. La munca trebuie sa ma intorc pt ca deja am foarte multe zile de c.m, insa am de dat explicatii si sefilor. Nu cunosc un diagnostic si pentru asta va rog mult sa ma ajutati. Sa imi recomandat ce analize, investigatii ar trebui sa mai fac.
1 comentarii
0
25-07-2009, ora 14:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Va rog sa o sunati pe dna doctor Tiganisteanu Constanta la 0751.030.553 si sa o rugati sa va ajute. Va poate ajuta mai mult decat va imaginati pt ca este o minune de medic. Toate cele bune;)

Dumnezeu sa va ajute si sa va binecuvanteze!

P.S. Nu sunati mai tarziu de 20.30! (L-V)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici