lichenul scleroatrofic vulvar

03-08-2007
lisa-monica
Nu este medic/terapeut
lisa-monica
de 3 ani am fost diagnosticata cu acest lichen scleroatrofic vulvar, am urmat mai multe tratamente cu colpotrophine, travocort, vitamina a, e, piascledine, terbisil, lexotanil, pentoxiretard...in diferite scheme fara mari rezultate.Va rog sa ma ajutati daca cunoasteti vreun remediu impotriva acestei boli si sa imi spuneti daca stie cineva in ce masura un tratament cu Moldamin 2 flacoane injectate o data, de 2 ori pe saptamana timp de 3 luni ar putea sa aiba vreun efect benefic sau care ar fi efectele secundare?
66 comentarii 12 3 Înainte ›
0
07-08-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
La ora actuala se stie faptul ca Moldaminul este practic ineficient in tratamentul acestei boli. Ca prima linie de tratament se indica aplicarea de dermatocorticoizi super potenti (cum e Dermovate) dar in anumite scheme si pe perioade relativ scurte, conform recomandarilor medicului si daca nu aveti contraindicatii pentru acest tratament. Va sugerez ca masuri "ajutatoare" folosirea de emoliente in zona respectiva precum si inlocuirea sapunului cu un gel foarte delicat.
0
31-10-2007, ora 00:00
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
Buna, sunt din Arad am 36 ani, am citit mesajul tau si eu ma confrunt exact cu aceasta boala din februarie 2007, dar abeea de 2 sapt. am aflat tot adevarul in urma unei biopsii ca pana acum toti medicii mi-au spus ca e ceva ginecologic.acum am fost la un dermatolog la noi in Arad si m-a dezamagit cu totul spunindu-mi ca aceasta boala nu se mai vindeca din contra trebuie tinuta sub control, doar se poate ameliora cu niste unguente. Alaltaieri am fost in Ungaria la Szeged la un profesor care e dermatolog de 40 de ani si mi-a dat 2 unguente (Elidel si Elocom)care mi le cumpar miine dar mi-a si spus ca megem pe incercate ca nu e sigur ca boala va raspunde la orice.
Spune-mi te rog si la tine sunt tot manifestarile astea?
imi sunt vulvele inflamate cite o data am mincarimi dar ma arde si ustura f.tare si arsura se intinde pina in spate la anus.e foarte deranjant si la contactul sexual chiar abeea am contact f.rar de cand sufar de.
te rog din suflet scrie-mi dac ai gasit ceva sa te amelioreze si ce anume, am vb. si cu d-na din Craiova cu tratam. cu Moldamin dar sa sti ca am mai stat de vb. cu multi medici si a fost o coincidenta pt.ca Moldaminul intr-adevar nu poate fi eficient in lichen.
Multa sanatate si astept cu nerabdare raspunsul!
Pa!
0
04-11-2007, ora 00:00
lisa-monica
Nu este medic/terapeut
lisa-monica
Buna, referitor la simptomele lichenului scleroatrofic, pot spune ca sunt aceleasi ca la tine, mai rau insa prezentam niste zone de eroziune ale pielii, de ziceai ca este rontaita de ceva, si era groaznic...Am fost la Prof.DR Nedelcu Ioan de la Deuteria Cosmetic (vezi pe net detalii) si acolo mi s-a prescris un tratament cu vitam a, e, piascledine, travocort(singurul unguent care mi-a ameliorat starea)lexotanil.In plus mi-a dat o crema facuta in laboratorul lor, este o crema de corp cu care a trebuit sa ung zonele acelea.Iti recomand sa te programezi acolo, are cazuri de pacienti vindecati, acum pot spune ca singurele simptome pe care le mai am sunt :niste mancarimi in apropiere de menstruatie si cam atat.Am fost la o multime de medici si acesta a fost singurul care m-a ajutat cu adevarat.As vrea sa precizez ca trebuie sa ai grija cu acele unguente care ti-au fost prescrise, mi-au fost recomandate si mie de alti medici dar cu precautii sa decid daca vreau sa le incerc pt ca sunt cazuri de aparitie de cancer.asa ca iti recomand sa mergi la acest doctor din Bucuresti, se face programare inainte, nr de tel il gasesti pe net la deuteria cosmetics...Multa sanatate si sper sa imi spui cum te mai simti...
0
12-01-2008, ora 00:00
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
Buna, cum te mai simti?
eu nu prea bine, intre timp am mai fost la un dermatolog mi-a facut infiltratii cu volon a 40 dar nu mi-a facut bine mi-a dereglat si ciclu si tot nu ma simt bine acum chiar ma jeneaza f.tare m-am dus la dr.care mi-a descoperit lichenul si ea mi-a spus ca sunt mai rau acum vreau sa merg in Ungaria ca totusi sunt mai aproape decat de Bucuresti, am incercat cu travocort, dermovate dar degeaba,
Multa sanatate!
0
12-01-2008, ora 00:00
lisa-monica
Nu este medic/terapeut
lisa-monica
Buna, imi pare rau sa aud asta...eu ma simt bine dupa tratament, am ajuns sa am o piele aproape normala desi inainte de menstruatie mi se mai crapa asa usor, dar e mult mai bine decat la inceput...ti-am spus ca atunci era foarte uscata, aproape rugoasa, ranile treceau greu...aveam o stare groaznica, acum trebuie sa merg iar la medic sa vad ce imi mai spune...sper din tot sufletul sa ne facem bine.ca stiu cat de groaznic este...iti doresc multa sanatate si sa auzim numai de bine...
0
12-01-2008, ora 00:00
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
iti multumesc din tot sufletul ca mi-ai raspuns si ti legatura cu mine pt.ca ma ajuti f.mult si chiar conteaza in ipostaza in care ma aflu.in primul rand te-as ruga sa-mi dai nr.de tel.a dr.Nedelcu ca eu nu l-am gasit.spune-mi te rog cat timp ai umblat tu la el si dupa cata vreme ai simtit o ameliorare nu de alta dar eu sunt f.departe de Bucuresti si sa stiu cam ce ma asteapta.
si pe tine te deranja f.tare la contact sexual ca eu de o vreme incoace nu am mai avut nici contact din cauza durerii si am observat ca dupa ce faceam dragoste se irita si el pe penis.i-am spus dr.dar nu a dat importanta eu stiu ca acest lichen nu este o boala contagioasa sau din cauza inflamatiei?
as vrea f.mult sa colaboram pe messenger sau pe mail dar din pacate trebuie sa-mi fac o alta adresa ca e chiar cu numele meu si sunt destul de cunoscuta in acest oras.
multa sanatate si te rog mai scrie-mi, pa!
0
12-01-2008, ora 00:00
lisa-monica
Nu este medic/terapeut
lisa-monica
Buna, nu am un nr de telefon personal al Dr Ioan Nedelcu, dar am numere de la cabinet:0722.553734, 0213107885, 0729.582.798.Se numeste Deuteria Cosmetics, (gasesti detalii pe net).Am observat o ameliorare de la inceputul tratamentului si in vreo 3-4 luni s-a schimbat si aspectul pielii mai mult, sper dupa cum ti-am spus sa ne mearga aceste tratamente, eu iti spun sincer ca voi merge in continuare pe mana acestui medic, pentru ca e singurul care mi-a dat un tratament care sa dea rezultate.Te cred ca iti e departe, dar eu zic ca merita sa incerci pt ca de cate ori m-am dus la control erau pacienti din zone foarte indepartate din tara, care auzisera de dansul si care plecau multumiti indiferent de problema de sanatate pe care o aveau.Multa sanatate si curaj!Trebuie sa fim opimiste, nu?
0
13-01-2008, ora 00:00
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
da, cred ca asta voi face, o sa sun probabil ca ma programeaza peste 1-2 luni si sa vad nu stiu de ce in ultimul timp mi s-a dereglat si ciclu imi vine tot la 15-20 zile ceea ce eu nu aaveam inainte.nu ti-a propus medicul sa-ti taie acele eroziuni sau sa te faca cu laserul?cat te costa de obicei consultatia si tratamentul?
mersi, ne mai auzim!
0
13-01-2008, ora 00:00
lisa-monica
Nu este medic/terapeut
lisa-monica
mi-a spus ca nici vorba de operatii(pt ca alti doctori mi-au spus ca trebuie extirpata toata pielea din zona vulvara si inlocuita cu alta luata din alte zone ale corpului).A zis ca doar cu tratament sunt cazuri de vindecare, trebuie incercat sa se elimine stresul, e de durata dar cred ca merita...operatie a zis ca nu se face decat in cazul aparitiei de excrescente pe piele de culoarea carnii de vita. Consultatia costa 1 mil si ceva dar m-a costat tratamentul lunar cam 4 milioane dar dupa cum ti-am spus a avut rezultate.
0
14-01-2008, ora 00:00
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
Buna, imi cer scuze ca te stresez asa de mult.Azi dimineata am reusit sa vorbesc la cabinetul d-lui Dr.Nedelcu si urmeaza sa discut cu sotul meu cand vom putea pleca.Sti cumva daca are vreo legatura ca am folosit alte unguente si din cauza aia sa ma doara toate oasele ca de 2 zile nu mai pot.de dureri azi nu m-am dus nici la servici n-am dormit nici azi noapte nimic si ma si gandesc mult la ce va urma mai ales ca am uitata sa-ti spun eu lucrez intr-un mediu f.stresant si de 4 ani dorm numai cu somnifere fara nu pot s-ar putea sa se fi declansat si de-aici lichenul.Sti cumva daca cu acest diagnostic te poti pensiona de boala? Si mai spune-mi te rog ce-a putut sa te coste asa de mult tratamentul la d-nul doctor mi se pare enorm acel unguent ce ti-i l-a dat sau.
Si mi-ai maiscris ca alti dr.ti-au dat unguente dar te-au avertizat ca poti face cancer pai atunci cum ti-ila prescris?
Travocort cine ti-a dat Nedelcu?
Sa sti ca m-ai cam speriat ca la mine de multe ori oielea de pe vulve are culoare violacee ca si carnea de vita si este cand isi revine de la sine.
Multa sanatate si et rog sa-mi raspunzi ce maine trebuie sa ma programez! Pa!
0
14-01-2008, ora 00:00
lisa-monica
Nu este medic/terapeut
lisa-monica
si la mine are uneori culoarea asta dar mi-a spus ca doar daca apar excrescente de diferite marimi pe care sa le simti asa crescute e nevoie de operatie.Travocortul nu e cancerigen, ci alte unguente de care vb tu la inceput.Dr Nedelcu mi-a dat tratamentul cel mai bun care consta in vitaminele A, E, lexotanil, travocort, piascledine, pentoxiretard si inca o crema de la el de la cabinet care costa anul trecut 160 ron.Ti-am zis, mie doar cu tratamentul de la el mi s-a ameliorat starea...mentionez ca am lucrat in 2 clinici medicale foarte cunoscute, si totusi nici un doctor de acolo nu mi-a dat de cap
0
14-01-2008, ora 00:00
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
iti multumesc f. mult ramane sa ma duc si eu la Bucuresti dar deocamdata nu mai pot lipsi de la servici, mai tine-ma la curent cu starea ta.
Multa sanatate!
0
09-07-2008, ora 00:00
vova
Nu este medic/terapeut
vova
draga lisa-monica ti-as ramane profund recunoscatoare daca mi-ai da schema de tratament pe care ti-a dat-o dr.Nedelcu. Sunt si eu in clubul detinatorilor de lichen am vazut cativa doctori care habar nau si daca citesti pe siturile straine despre aceasta boala te ia cu rece pe sira. Multumesc
0
29-10-2008, ora 20:24
NuticaE
Nu este medic/terapeut
NuticaE
ani_dana si lisa-monica, va rog sa mai postati pe aici cum a decurs boala la voi.
adica ce ati luat, ce tratament ati urmat.
si sa spuneti ce mai e nou...
poate putem face cumva schimb de nr de telefon.
0
30-10-2008, ora 19:21
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
Buna,
Am sa-ti povestesc multe dar din pacate nu prea am timp, tin sa-ti spun ca nici eu nu stiu de la ce mi s-a ameliorat lichenul, pur si simplu mi-a dat un dermatolog din Ungaria unguentulCUTIVATE dar nici nu am reusit sa-l folosesc ca am simtit ceva ameliorari deci exact cum mi-a spus dermatologul ca e ceva ce pur si simplu a aparut si asa va disparea.
Nu mi-a disparut, inainte de ciclu am o senzatie destul de ciudata dar dupa aceea imi trece.
Acum de 3 luni sunt disperata, mi-au iesit niste basicute rosii pe limba, se vad f.putin dar eu loe simt imi vine sa innebunesc nimeni nu le da de capat.
Pot sa-ti dau nr.meu de tel.dar inainte de a ma suna, te rog sa-mi scri un sms, nu de alta dar e nr. pe care il stie f.multa lume si daca nu am in agenda numele nu intotdeauna raspund.
-
0
18-12-2010, ora 16:07
suras58
Nu este medic/terapeut
suras58
Buna ziua!! Dragele mele si eu sunt ff suparata...am 52 ani si de 4 ani am acest lichen..am facut tratament la un medic dermatolog cu pentoxiretard, vitamina E si un unguent..Dermovate si ma simt si mai rau...la contactul sexual imi sangereaza...se fac carne vie labiile.Va rog din suflet cunoasteti un medic care ma poate ajuta? Va multumesc din suflet!!
0
08-02-2011, ora 15:00
valentina1979
Nu este medic/terapeut
valentina1979
Buna fetelor!
Si eu ma numar printre cele cu lichen scleroatrofic genital. Acum 2 ani jumatate am batut la usile a 5 ginecologi pana in sf. mi-a zis unul ca e o problema dermatologica. M-am dus la d-na doctor Elena Naumescu de la Spitalul dermato-venerice Scarlat Longhin care mi-a prescris Medrol pentru o luna si Piascledine, vitamina A si E. Pe acestea 3 le-am luat mai bine de 8 luni dupa care treuia sa-mi faca infiltratii cu corticosteroizi, dar eu, ca o fata desteapta ce am fost, nu m-am mai dus pentru ca nu mai prezentam nici un simptom. Dupa un an si jumatate mi-a reaparut asa ca de 2 luni iau vitamina A si E si am mai incetinit procesul, dar este clar ca nu se va vindeca, asa ca m-am programat la dr. Ioan Nedelcu pentru ca stiu ca este foarte bun, deoarece si sora mea a apelat la el cand s-a trezit ca are portiuni de chelie. Consultatia costa 210 lei, dar sunt dispusa sa dau banii pentru ca sunt constienta ca nu pot sa o mai lungesc la nesfarsit.
0
09-02-2011, ora 10:49
suras58
Nu este medic/terapeut
suras58
Buna Valentina!! Eu am inceput sa fac ceai cu marul lupului si apoi ma ung cu Vegicor si ma simt fff bine... va rog daca mergeti la dr Nedelcu as dori sa-mi spuneti ce ati facut..Va doresc multa sanatate!!
0
22-02-2011, ora 09:41
valentina1979
Nu este medic/terapeut
valentina1979
Asa cum v-am promis m-am intors sa va scriu ce tratament am primit de la d-l doctor Nedelcu.
Este o lista destul de lunga: vitamina A+D2, E, Piascledine, Pentoxifilina 400 mg, Colchicina 1 mg, Nizoral, Xanax, Dermovate crema, Diprocenta Crema, Bio-Melatonina, sa[un Sebamed, crema de corp Deuteria si, nu in ultimul rand, sa fac infiltratii intralezionale mezoterapice 3 fiole, 1 fiola la o luna.
Pe mine m-a costat tratamentul ptr o luna in jur de 150 lei, la care se adaiga 150 lei infiltratia.
Nu v-am spus cum se iau pentru ca incurajez ca fiecare persoana sa consulte un medic, deoarece tratamentul poate fi personalizat in functie de gravitatea afectiunii.
0
23-02-2011, ora 17:31
suras58
Nu este medic/terapeut
suras58
Buna!! Va rog frumos scrietmi si mie nr de telefon de la cabinetul dl dr Nedelcu...este cu programare? Va multumesc frumos!! Va doresc multa sanatate!!
0
09-03-2011, ora 14:38
valentina1979
Nu este medic/terapeut
valentina1979
Buna !
Scuze ca iti scriu atat de tarziu, dar nu am avut sa intru pe site pana acum. Mai jos ai linkul cu nr de tel. si trebuie sa te programezi. De azi intr-o saptamana ma duc sa fac prima infilitratie. O sa revin cu detalii.
http://www.drnedelcuioan.ro/programari
0
10-03-2011, ora 09:53
suras58
Nu este medic/terapeut
suras58
Multumesc frumos!! Multa sanatate iti doresc din suflet!!
0
29-03-2011, ora 14:09
valentina1979
Nu este medic/terapeut
valentina1979
Am fost sa fac prima inflitratie si a destul de dureroasa, insa semnele de imbunatatire au aparut asha ca voi continua tratamentul.
0
30-03-2011, ora 18:42
suras58
Nu este medic/terapeut
suras58
Multumesc frumos! Iti doresc multa sanatate...eu ma simt ff bine doar cu ce am scris mai sus!!Va sarut!!
0
31-03-2011, ora 18:42
nelas63
Nu este medic/terapeut
nelas63
Buna ziua.Am 47 ani si de 1 an am fost diagnosticata cu lichen sclero atrofic.Nu sunt la menopauza ma confrunt cu aceleasi simptome descrise de voi.Am ajuns si eu la dr Nedelcu de 8 luni fac tratamentul prescris de el am facut deja 4 infiltratii cu diphros am luat vit a+d2, e colchicina piascledine pentoxifiline unguent dermovate dermazine.pareasa se amelioreze dar acum iar ma deranjeaza.Nu stiuce sa maifac.daca ati incercat altceva si a dat rezultat va rog spuneti.multa sanatate vaurez.
0
31-03-2011, ora 19:57
miovasi
Nu este medic/terapeut
miovasi
Eu am incercat si a dat rezultate bune urmatorul tratament: 10 zile pe luna luati vitamina A si vitamina E capsule.
Local folositi alternativ ovule cu ovestrin si cervugid. La ovule daca va simtiti bine luna urmatoare puneti unul la doua trei zile tot alternativ dar vitaminele le luati luna de luna. Eventual folositi si crema Colpotropine daca nu aveti rezultate numai din ovule.
0
01-04-2011, ora 10:18
valentina1979
Nu este medic/terapeut
valentina1979
Buna, nelas63! In tratamentul pe care l-am facut anteriorsi care daduse rezultate, dar dupa un an jumatate a recidivat, am folosit crema Colpotrophine si vit. A si E, Piascledine, insa motivul ptr care a recidivat este ca nu am facut infiltratii. Avand in vedere faptul ca nu se stie cauza acestei afectiuni, este foarte posibil ca acelasi tratament sa nhu aiba acelasi efect la o alta persoana. Eu am norocul ca sunt in faza incipienta si organismul meu reactioneaza bine l tratamentul d-lui Nedelcu. D-l dr. ce spune in legtura ca faptul ca nu s-a ameliorat afectiunea?
0
01-04-2011, ora 17:07
nelas63
Nu este medic/terapeut
nelas63
Buna Valentina1979.saptamana urmatoare am programare il voi intreba atunci sa vad ce mi spune.Va dat si un regim?fara cafea alcool tutun, grasimi, carne de porc tocaturi.Am folosit colpotrophine crema si ovule inainte de a ajunge la d dr mi le a recomandat un medic de la Craiova.Am folosit acum dermovate crema si dermazin aternativ.Voi reveni dupa ce merg la dr.sanatate va urez.
0
06-04-2011, ora 10:51
valentina1979
Nu este medic/terapeut
valentina1979
Buna nela63! Intr-adevar si mie mi-a recomandat o dieta care cuprinde cele mentionate de tine plus, 2 luni fara sare.
Saptamana viitoare am programare ptr cea de-a doua infiltratie si sunt curioasa daca o sa mai doara ca prima data. Daca durerea se diminueaza inseamna ca tratamentul isi face efectul si pielea isi recapata elasticitatea. Doamne ajuta! Sanatate tuturor!
0
26-04-2011, ora 19:41
nelas63
Nu este medic/terapeut
nelas63
Hristos a inviat.VALENTINA1979 asa cum am promis m am reintors dupa controlul la medic.Am facut a 5 a infiltratie care nu a mai durut ca la inceput si medicul mi a spus ca e rezolvat lichenul 95 %.am intrerupt tratamentul cu medicamente dupa aceste 7 luni si am ramas doar cu cele 2 unguente.Tu cum te mai simti?nu mi ai spus ce varsta ai la cele tinere cred ca rezultatul se vede mai repede.m a chemat la toamna in septembrie di nou la control.Sper sa fie bine sa nu mai reapara.Astept vesti de la tine.Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns
66 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: