leziune menisc intern genunchi drept

28-04-2009
berheci_ioan
Nu este medic/terapeut
berheci_ioan
pe data de 15.08.2008 am fost internat la clnica MEDSPORT cu diagnosticul aratat in titlu subiectului, sa practicat meniscectomie partiala interna-atroscopie, acum dupa atitea luni inca nu pot merge bine, nu pot urca sau cobori scari la bloc, doare la mers mai repede, nu doare in repaos.Va rog ce ma sfatuiti, multumesc.
10 comentarii
0
28-04-2009, ora 22:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Aveti un raspuns din partea chirurgului ce v-a operat?? Lui i-ati cerut sfatul??
Este esential, avand in vedere ca numai el este la curent cu operatia practicata.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
28-04-2009, ora 22:53
berheci_ioan
Nu este medic/terapeut
berheci_ioan
Da am fost la control si mi-a dat o reteta cu Arcoxia 120 mg, mydocalm si se recomanda injectii intraarticulare cu solutie viscoelasicasterila, sper ca am scris corect.
0
28-04-2009, ora 23:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Eu sunt total impotriva acestui tip de injectii, insa poate altii au o alta experienta...
Antiinflamatorul poate fi util, insa doar pe perioade scurte, ca si balneo-fizioterapia.
Nu exista solutii miracol in gonartroza, doar proteza de genunhci atunci cand suferinta devine realmente importanta.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
28-04-2009, ora 23:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Eu sunt total impotriva acestui tip de injectii, insa poate altii au o alta experienta...
Antiinflamatorul poate fi util, insa doar pe perioade scurte, ca si balneo-fizioterapia.
Nu exista solutii miracol in gonartroza, doar proteza de genunhci atunci cand suferinta devine realmente importanta.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
29-04-2009, ora 22:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna Groza,
Cred ca m-ati inteles profund gresit: eu nu m-am referit la orteze ci la proteze, adica la inlocuirea articulatiei prin artroplastie interna.
Ortezele nu au nici un efect intr-o gonartroza manifesta.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
02-11-2009, ora 20:52
Denisa15
Nu este medic/terapeut
Denisa15
Buna seara,

In urma cu cateva saptamani am simtit o durere la genunchiul drept si nu puteam sa-l mai indoi. Durerea a mai trecut, dar genunchiul este putin umflat. Azi am facut o ecografie (la indicatiile unui medic ortoped), iar rezultatul este: leziune "...ecogena" (nu inteleg ce scrie, nigoecogena???) liniara cu traiect oblic, proiectata la nivelul conului posterior menisc intern, genunchi drept. Mic... lichidian intraarticular.
As dori sa imi spuneti ce trebuie facut si riscuri exista. Este nevoie sa se intervina chirurgical sau sa se imobilizeze piciorul? Se poate trata numai medicamentos?
Va multumesc!
0
02-11-2009, ora 21:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Problema se pune putin diferit:
- echografia nu are fiabilitate la nivelul leziunilor meniscale, doar RMN-ul poate oferi ceva informatii in acest sens;
- nu se pune problema imobilizarii sau medicamentelor. Exista o indicatie de artroscopie sau nu.
- indicatia de operatie (artroscopie) se pune 95% pe baza examenului clinic ortopedic specializat si eventual 5% pe RMN, dupa acest consult ortopedic si numai la indicatia ortopedului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-08-2012, ora 11:31
ELENA-ANDREEA
Nu este medic/terapeut
ELENA-ANDREEA
Buna ziua ! Am o problema cu genunchiul drept, dintr-o data au aparut mici dureri dupa care s-a si umflat.am facut o examinare RMN, iar concluziile au fost : Traiect vertical de ruptura in zona periferica a cornului posterior al
meniscului intern de 4 mm.
Formatiune chistica de aprox. 1, 5/3, 2 cm ( AP/CC), localizata
intraarticular posterior de LIP, posibil cu hipertrofie a sinovialei periferic.
Fara linii de fractura recente.
As dori sa imi spuneti daca este nevoie de interventie chirurgicala sau se poate trata medicamentos?
Va multumesc!
0
06-08-2012, ora 16:28
Sacalas Stefan
Nu este medic/terapeut
Sacalas Stefan
Buna ziua!!!
Mama mea este suspectata de leziune de menisc, a fost la spitalu Sf. Iona si aceea doctora de la ortopedie ia spus ca trebui sa faca RMN (fara sa se uite macar unpic la picor sa vada ca era uflat), ia spus ca fara 3milioane nu poate sa faca nimic(RMN pret 3milioane).Am stat si m-am gandit ca daca e sa nu fie leziune de menisc.Da deceaba 3milioane?!
0
07-08-2012, ora 19:11
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ELENA-ANDREEA
in prima faza ar trebui sa contactati un chirurg experimentat in artroscopia genunchiului care sa va examineze. fara examen fizic nu se poate aprecia daca aceasta leziune va provoaca problemele sau este numai o coincidenta descoperirea lui. insa trebuie sa stiti ca leziunile de menisc nu se vindeca de sine si au tendinta sa se agraveze cu timpul
Sacalas Stefan
in algoritmul axaminarii genunchiului prima este examenul fizic amanuntit facut de un chirurg experimentat in chirurgia genunchiului. el poate sa puna un diagnostic sau poate sa ceara alte examinari pentru a fi mai sigur in diagnostic sau pentru excluderea altor diagnostice posibile (röntgen, CT, ultrasunte, RMN etc).
sunt cazuri in care un RMN merita banii insa sunt si cazuri in care diagnosticul este evident si dupa examenul fizic amanuntit. deci prima ar fi examenul fizic si daca este necesar atunci radiografiile sau RMN-ul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul