leziune genunchi

15-09-2010
roxy angie
Nu este medic/terapeut
roxy angie
Buna ziua, am 33 de ani, sex feminin si urmatoarele antecedente medicale: in decembrie 2007 in urma unui accident la ski mi s-a rupt ligamentul incrucisat anterior si am avut o leziune la meniscul intern. Ligamentul a fost operat in februarie 2008, meniscul mi s-a spus ca nu este necesara interventia chirurgucala.
In urma cu 3 zile m-am lovit la acelasi genunchi izbindu-l de un copac la o "aterizare" in viteza cu tiroliana. Ideea este ca lovitura a fost din fata, cu genunchiul usor flexat, nu a existat miscar de torsiune. Acum resimt dureri usoare la mers, dar nu tot timpul, si durere usoara daca ma las pe vine. Din cand in cand intepaturi deasupra rotulei si dureri in partea interioara a genunchiului. Nu ma tine genunchiul. Nu imi dau seama daca este umflat. Va rog mult sa-mi raspundeti, multumesc din suflet!
1 comentarii
0
16-09-2010, ora 18:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Neoligamentul implantat in timpul operatiei nu are aceleasi proprietati biomecanice precum cel original, motiv pentru care se poate rupe mai simplu decat prima data.
Sincer, cred ca exagerati putin cu eforturile pentru o persoana cu ligamentoplastie LIA.
Sfatul meu este sa-l consultati pe chirurgul care v-a operat, in vederea cuantificarii unei potentiale leziuni actuale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.