lexotan in prima sapt sarcina-un medic va rog sa-mi raspunda

16-08-2009
Daniella30
Nu este medic/terapeut
Daniella30
este periculos daca am luat un lexotan si un aspacardin in prima saptamana de sarcina?
5 comentarii
0
16-08-2009, ora 21:13
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Nu afecteaza absolut deloc pentru cain sapt 1 de sarcina nu erai insarcinata de fapt. Sarcina usoara.
0
16-08-2009, ora 21:58
Daniella30
Nu este medic/terapeut
Daniella30
ma referam la prima saptamana de la ovulatie.nici atunci nu exista risc?
0
17-08-2009, ora 10:23
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Orice medicament chimic este 100% periculos. Daunele pot varia insa de la 1% la 100%.
0
17-08-2009, ora 18:53
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Eu am luat Ciprinol (un antibiotic puternic) intre saptamanile 2-3 dupa ovulatie. Am luat 4 zile cate 2 pastile pe zi si bebelina mea nu a avut nimic, desi 3 medici ginecologi mi-au recomandat calduros avort. Un al patrulea medic insa mi-a spus ca pana la 21 de zile dupa ovulatie medicamentele nu afecteaza fatul pt ca placenta nu este vazcularizata si deci nu are pe unde intra medicamentul. Ai fost la medic? Ce ti-a spus? Du-te la unul bun, care s-a mai lovit de asa ceva. Eu mai stiu pe cineva care a luat un antibiotic nepermis10 zile in sarcina. si bebe nu a avut nimic. Aspacardinul sigur nu afecteaza fatul pt ca am luat si eu in timpul sarcinii iar lexotanul dc spui ca ai luat doar 1, eu cred ca nu este o problema. Se pune problema anomaliilor numai cand iei f multe medicamente. Plus ca eu pe toata durata sarcinii am luat Dopegyt pt tensiune, Metoprolol si am facut si Clexane. Am mai luat 2 antibiotice, am pus Olynth in nas pt raceala si am luat si paracetamol. ideal ar fi fost sa nu iau nimic dar nu s-a putut. Si totusi bebe nu are malformatii.Multa sanatate.
0
17-08-2009, ora 20:17
Daniella30
Nu este medic/terapeut
Daniella30
Multumesc pt incurajare, voi merge la medic.problema e ca mi-e si frica pt ca majoritatea recomanda avortul, nici eu nu cred ca are nimic mai ales ca nici macar nu e formata placenta...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul