leucocite in urina, urocultura negativa - lamuriri | Forumul Medical ROmedic

leucocite in urina, urocultura negativa - lamuriri

21-03-2007
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
fetita mea de 1 an si 2 luni a avut anul trecut o infectie urinara cu e.colli, pe care am tratat-o si nu a mai recidivat; totusi, de atunci, ii repet analizele de urina, si de cateva ori, i-au iesit nr crescut de leucocite in urina, si epitelii plate frecvente, cu toate ca urocultura este negativa;
puteti sa ma lamuriti si pe mine de unde apar aceste leucocite si ce investigatii trebuie sa mai fac?
multumesc
9 comentarii
0
22-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
BUna adialex! leucocite crescute in urina inseamna ca undeva, pe tractul urinar, este o infectie. Faptul ca urocultura este negativa nu inseamna ca nu este infectie, ci ca din anumite motive bacteria nu a crescut pe mediul respectiv. Fie a fost inceput tratament antibiotic, fie din cauza recoltarii, fie ca bacteria nu creste pe mediul pe care a fost insamantata, etc. infectiile urinare recidivante la copilul mic ar trebui investigate atent atat de pediatru, cat si de un urolog, pentru a vedem motivul aparitiei lor. va doresc multa sanantate si sa cresteti mari!
0
22-03-2007, ora 00:00
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
multumesc f mult de promptitudinea cu care ati raspuns! deja ne-am programat la un medic urolog sapt viitoare, insa nedumerirea mea este ca desi nu este prima data cand apar astfel de rezultate, copilul este f bine, nu face febra, creste in greutate, este vioi, etc; ma intrebam insa daca este posibil ca infectia sa provina din sfera genitala, si ce fel de analiza sa cer pt a vedea pe ce fel de mediu de cultura se dezv bacteria;
multumesc f mult pt un eventual raspuns!
0
20-02-2008, ora 00:00
May Ann
Nu este medic/terapeut
May Ann
Am si eu o problema legata tot de infectia urinara cu E Colli. Cam de vreo 2 ani de zile ma confrunt cu asa ceva. Am facut diverse tratamente cu diverse antibiotice (Ciprinol, Nolicin, Zinnat, Doxiciclina) in functie de antibiograma. Ultima oara mi-am facut si un examen de secretie vaginala si a aparut si acolo E Colli. Este posibil asa ceva?
Dati-mi un sfat despre cum as putea sa scap de aceste infectii. Problema suplimentara la mine este ca nu prea beau lichide, dar de la ultima urocultura am inceput fortat sa beau 2 l pe zi. Ce imi puteti recomanda? Va multumesc mult de tot!
0
20-02-2008, ora 00:00
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
noi am scapat de itu cu E colli cu tratament homeopat; a avut rezultate f bune la fetita mea de 2 ani, care dupa un episod de infectie urinara a facut tratament cu antibiotic, conform antibiogramei, si dupa aceea a inceput tratamentul homeopat; au trecut de atunci aproape 2 ani si infectia nu a mai reaparut;
sanatate!
0
20-02-2008, ora 00:00
May Ann
Nu este medic/terapeut
May Ann
Daca nu este prea mare deranjul, ati putea sa imi spuneti unde ati mers cu fetita dumneavoastra pentru tratamentul homeopat? As vrea sa il incerc si eu, pentru ca vreau sa mi se rezolve problema sa pot face si eu un bebe!
Multumesc frumos!
0
20-02-2008, ora 00:00
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
sper sa nu fie considerata reclama;
se numeste fundatia prohomeopatia, iar pe dr o cheama Gabriela Fagaraseanu;
sanatate!
0
20-02-2008, ora 00:00
May Ann
Nu este medic/terapeut
May Ann
Multumesc mult de tot!
0
25-10-2018, ora 14:43
Di12345
Nu este medic/terapeut
Di12345
Buna ziua,
Am repetat testul de urina de 3 ori. De fiecare data apare ca nu am infectie urinara, dar la sumarul de urina apar leucocite 500 si hematii 50. Am facut si testul papanicolau si mi a iesit PapII inflamatie si la comentarii:leucocite numeroase!
Puteti sa mi spuneti daca exista vreo legatura intre ele? Ce as putea sa fac? Unde sa merg? Medicul ginecolog mi a zis ca nu stie care ar putea fi cauza.
0
31-05-2021, ora 21:01
Lina07
Nu este medic/terapeut
Lina07
Ce tratament homeopat a-ti luat? Si pe ce durata? Pentru ca si eu ma confrunt cu infectie urinara si am tot luat diferite antibiotice la un anumit interval de timp îmi reapare. V-as fi recunoscătoare sa ma anunțați. Va mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.