leucemie mieloida acuta

19-11-2013
allexa01
Nu este medic/terapeut
allexa01
Buna seara,

Tatal meu a fost diagnosticat acum un an cu LMA. In primavera l-au trimis acasa si l-au chemat decat la analizeze fara sa-i mai faca tratament, in toamna iau aparut niste blasti si l-au bagat din nou pe citostatice. ultima data cand a fost acasa adica acum 3 sapt iau ajuns trombocitele la 300.000 dar tot iau facut tratament pt ca mai era nevoie.in momentul asta este in spital si doctora ne-a spus ca ar fi nevoie de transplant.iau bagat trombocite, sange, dar mai face din cand in cand febra 38 si il mai doare capul. Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti de transplant, ce sanse sunt de supravietuire sau e mai bn sa ramana pe medicamente( doctora ne-a intrebat pe noi daca vrem sa-i facem transplant sau nu).cum credeti ca e mai bn sa facem.cat timp o sa mai mearga si cu medicamentele in caz ca o sa refuzam transpalntul?

Va multumesc

Astept raspuns cat mai repede ca trebuie sa vb si cu doctora.Va multumesc inca o data
4 comentarii
0
20-11-2013, ora 15:17
Dr. Stavar Angelica Nela
Gastroenterologie, Constanta
Dr. Stavar Angelica Nela
Buna ziua! Cred ca cel mai bine va poate raspunde la intrebare medicul care-l trateaza pe tatal dumneavoastra pentru ca il cunoaste bine ca si pacient.Transplantul ar putea fi o ultima solutie si cea mai buna. Multa sanatate!
0
20-11-2013, ora 18:45
allexa01
Nu este medic/terapeut
allexa01
Va multumesc
0
13-10-2014, ora 15:37
mariamirabela2005
Nu este medic/terapeut
mariamirabela2005
Buna ziua! E un pic dificil sa postez asa ceva, dar...este careva dintre dvs care doreste un sumpliment de aprox.doua luni (depinde de doza pe care o luati) de Glivec si Nilotinib. Pare un pic ciudat, am niste medicamentele care mi-au fost prescrise si eliberate de catre medic, dar din pacate eu sunt intoleranta la ambele. Medicamentele sunt in perfecta starE, ambalaj original si nu doresc nici un ban pe ele, ci doar persoane serioase care chiar ar avea nevoie de ele. Specific ca nu sunt in Romania, iar medicamentele sunt eliberate de sistemul sanitar de aici si din pacate, daca le-as Duce inapoi la farmacie, le-ar arunca si e pacat ca sunt atat de costisitoare. Inteleg ca este oarecum illegal cea ce fac, dar nu vreau decat sa ajut niste persoane care ar putea folosi medicamentele.
Daca sunteti interesati, trimiteti un email -*


(*modificat de admin)
0
31-08-2015, ora 14:03
laura lara
Nu este medic/terapeut
laura lara
buna, mama mea a fost diagnosticata cu LMA pe langa cancerul de col uterin. doctorita de la hematologie ne-a speriat foarte tare spunand ca exista un risc mare de hemoragie si coma avand in vedere ca analizele de sange au iesit prost. intrebarea mea este urmatoare. unde anume sa o duc la tratament? cluj, ungaria? unde? suntem din oradea si aici au chinuito destul de tare si plus vrem sa fie pe maini bune care chiar sa ne ajute. pareri va rog frumos.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un program celular activ doar în timpul dezvoltării fetale previne leucemia
  •