leucemie cronica-trombocite 1130

28-02-2012
dana8
Nu este medic/terapeut
dana8
buna seara.sunt noua pe acest forum si sunt si f suparata.mama mea care de trei luni de zile face hemoleugograma la diferite laboratoare in provincie i-au iesit trombocitele intre 700 si 818, f mari.ea are si diabet de gradul 2, si ia sortis si siofor.astazi am fost la coltea si la analiza i-au iesit trombocitele 1130, ff mari si i s-a spus ca are leucemie cronica, trombocitemie si joi mergem sa facem biopsie.sunt f speriata, si mama mea este la fel.ii este frica de ce e mai rau si nu vrea sa ne parasesaca, sunt singura ei fiica.spuneti-mi cei care din pacate v-ati confruntat cu aceasta boala, ce ati facut?sunt sanse sa mai traiasca cu tratament, cred ca nu sunt prea coerenta ca sunt d trista si nu ma pot opri din plans.astept oricat de mica informatie de la voi si va doresc sanatate multa.
2 comentarii
0
23-03-2012, ora 22:01
mariacd
Nu este medic/terapeut
mariacd
buna, cineva drag mie a fost diagnostic acum 3 saptamani cu leucemie cronica, tot la coltea. inca suntem dezorientati...cum probabil sunteti si voi, dar pot sa iti spuna ca "cronic" este mult (MULT) mai bine decat "acut"; si tratamentul este cu pastile, cel putin in prima faza...care poate dura ani de zile. sper sa se confirme asta si gasiti raspunsurile de care aveti nevoie, multa sanatate!
0
19-04-2012, ora 17:49
luandamaria
Nu este medic/terapeut
luandamaria
Am avut un coleg de serviciu cu leucemie cronica ce a trait 7 ani dupa ce a fost diagnosticat, desi a aflat de boala intr-un stadiu foarte avansat. De asemenea cunosc o persoana de 65 de ani care face chimioterapie de doi ani (colegul meu a fost tratat doar cu pastile). Cred ca depinde de profesionalismul medicului, de constiinciozitatea pacientului in a urma tratamentul. Oricum, sanatate multa si liniste sufleteasca va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.