Are leucemie cronica lenta, poate sa ia vitamine? | Forumul Medical ROmedic

Are leucemie cronica lenta, poate sa ia vitamine?

19-11-2007
picollyy
Nu este medic/terapeut
picollyy
Tatal meu a fost diagnosticat cu leucemie cronica lenta. Medicul nu i-a prescris nici un tratament avand in vedere varsta.(67ani). Poate totusi sa ia vitamine??
I s-a recomandat sa se fereasca de raceala, si ma gandesc ca acestea mai ajuta sistemul imunitar.
27 comentarii
0
18-03-2009, ora 00:38
brisan
Nu este medic/terapeut
brisan
buna ziua...sunt o fata care este disperata pentru viitorul sotul.El a fost diagnosticat in urma cu puitn timp cu diagnosticul de Leucemie acuta.ei zic ca nu etse o forma de leucemie agresiva.prima oara cand ia facut acea biosie nu ia gasit nimic.apoi medicul a insitat sai faca inc ao data apoi au zis ca este.El este tanar are nuami 22 de ani.Au zis doctori ca este o forma ce nu sama vazut.El se simte bine, nu are nici un fle de simptom.Este linistit, cam, cu speranta ca av trece pete acest lucru...anul ce va urma sa vina vrem s afacem nunta..ne dorim lucru asta..dar numia cu ajutorul Celui De Sus putem trece.Acuma este internat la Spital.O sai faca 3 zile de antibiotice.Va rog sa-mi dati un sfat , sunt disperata, ajutati-ma cu ce puteti.analizele lui arata am asa la sange hemoglobina 12.67 leucocitele 3000 trombociteel 125.00 Vsh 22..Marcari tumorali ce iam facut au iesit bine.Va rog ajutati-ma As vrea sa stiu cat costa un transplat de maduva.Si o parere unde ar fi mai bine sal facem
fiti alaturi si de mine in momentele astea.Ajutati un tanat sa-si poata duce o viata.linistita asa cum, era el inainte, un om muncitor.Dupa el daca era sa fie el si acuma la ora actuala ar fi vrut sa se duca la munca.Are vointa, vrea s alupte, dar uneori se mai deprima cand vede ce in jurul lui.Ajutat-ma si AS DORI SA SCIETI SI UN REGIM CE AR TREBUI S AMANACE SI DACA SUNT BUNE ACESTE SUCURI DE MORCOVI CU SFECLA ROSIE.ALTE TRATAMENTE NATURISTE.AJUTATI-MA VA ROG.ASTEPT CU NERABDRAE MESAJUL.vA ROG NU MA UITATI.
0
18-03-2009, ora 17:07
danutzz23
Identitate neconfirmată
danutzz23
rezultatul biopsiei il aveti?
0
18-03-2009, ora 17:08
danutzz23
Identitate neconfirmată
danutzz23
ce fel de biosie a facut? dintr-un ganglion sau osoasa?
0
19-03-2009, ora 07:09
brisan
Nu este medic/terapeut
brisan
nu a facu biopsie doar din spate..ia extras o bucatica de os.cu un lichid..dar acolo nu se vedea nimic..sigur..apoi ia facut din stern si acolo s-a vazut.ieri ia facut alta...adica doar ia expirat din maduva osoasa din spate un lichid...ne-au zis ca inca nu sunt siguri de asa ceva..va rog tineti-ma aproape cu un sfat.multumesc, mult.
0
19-03-2009, ora 07:11
brisan
Nu este medic/terapeut
brisan
tin sa precizez ca la controlat ieri doctora si nu are nici un ganglion.
0
22-03-2009, ora 19:20
brisan
Nu este medic/terapeut
brisan
este internat in continuare la spitalul municipal..el se simte foarte bine..febra nu are, obosit nu este, pierdere in greutate n-are, ganglioni umflati n-are, ia facut ecografia abdominla..si ia ieist bine...cu exceptia splinei unde este de 14 cm.ia facut si ecogrfia la inima..si aceea ia ieist bine, si EKG.analizele la sange ultima oara iau ieist cam asa:hemoglobina:13.3 leucocitele 3500, trombocitele 124.000.Maine o sa -i faca inca o aspiratie din stern..pentru examenu citogenetic.Cei de acolo..ne-au zis ca ii fac acst examen..ca nus siguri de ei.Doctori ne-au mai zis ca numarul de blasti poate fi crescut din cauza unor infectii foarte mari..El in urma cu aproximativ 3 luni a fost operat la colon..acolo au gaist o tumoara...la aflare rezultatului de la Victor Babes..A iesit posibil Boala crohn, testat pentru yersinia.Afost testat pentru Yersinia..iar rezultatul a iesit negativ.Dupa operatie el a scazut in greutate..dar nu mult..Am fost la fundeni..unde ia facut trabnsfuzii de sange 3 si antibiotic o saptamana ia facut punctie lombara..unde nu a ieist nimic...decta ca maduva este saraca, Marcar tumorali iau iesit bine..A fost externat dupa o saptamana..de stat in spital..El acasa sa simtit foarte bine..lua in greutate, avea pofta de mancare, nu obosea, febra n-avea..Dar a fost chemat inca o data la o biopsie..acolo nu erau siguri de diagnsotic..apoi ia facut inca o data unde a zis ca are 35 % blasti...nu erau siguri daca este leucemi.credeau ac etse o infectie..Pe timpul acestei examinari a stat internat la spitalul municipal..in prezent este tot internat acolo fara nici un fel de simptome..se simte bine.are pofta de mancare.n-are febra, analzie la samge sun bune..v-am zis mai sus.Si totusi maine adica 23.03.2009 vor sa -i faca aspiratie din stern pentru examenul citogenetic iar apoi sa se apuce de o serie de citostatice.Va rog ajutati-ma cu un sfat.Medicamente naturiste, ce efect are avea.Orice sfat, orice parere este binevenita.Va multumesc.
0
23-03-2009, ora 13:38
danutzz23
Identitate neconfirmată
danutzz23
nu v-a zis ce fel de leucemie este?
eu cred ca este leucemie acuta mieloblastica.Si o sa trebuiasaca inceput tratamentul chimoterapic.
0
23-03-2009, ora 13:49
danutzz23
Identitate neconfirmată
danutzz23
Cel mai bine e sa nu ii dati deocamdata nici un fel de produs naturist.Iar daca vreti sa i dati ceva naturist ii spuneti medicului.
0
23-03-2009, ora 13:52
brisan
Nu este medic/terapeut
brisan
i-ar putea face rau acele medicamnete naturiste.
a mai avut cineva aceasta leucemie acuta mieloblastica.va rog imparatsiti-mi din experientele voastre cum ati trceut peste...multumesc.
0
23-03-2009, ora 14:25
danutzz23
Identitate neconfirmată
danutzz23
cel mai important este sa inceapa tratamentul.Pe care trebuie sa il respecte intocmai.Este un tratament puternic dar care trebuie facut.In functie de raspunsul la tratamentul facut se va lua in considerare un eventual transplant de maduva.Trebiue sa ii sustineti moralul.Si sa aveti incredere in medicul dvs si va spun sigur ca hematologii din Romania sunt f buni.Multa sanatate si nu va pierdeti speranta!
0
23-03-2009, ora 21:37
brisan
Nu este medic/terapeut
brisan
Totusi..eu nu inteleg un singur lucru..majoritatea oamenilor prezinta un simptom..macar unu///el nu prezinta nici unul...se simte foarte bine..mananca...n-are febra, n-are ganglioni, nalizele ii eis bine..leucocitele nu au valori mari..sunt in limitele normale..ganglioni nu are..dureri n-are..febra n-are.decta ca uneori se mia deprima.nus tiu ce sa mai cred..cei de l acercetare siitntifica vicotr babes..spun ca ei nus siguri de diagnostic.nu a inceput pana acum tartamentul de chimioterapie...eset d eo spatamana in spital..si nu ia facut nimic.am fost generosi cu ei..dar..nimic..oare nus siguri in toatalitate de diagnostic..orikum vas ruga sa mi dati informatii si despre acel card E 112...cum ar trebui s aprocedam..cum se obitne. ce trebuie facut...va multumesc.
0
23-03-2009, ora 21:40
brisan
Nu este medic/terapeut
brisan
de ce imi spuenti ca nu trebuie sai dua nici un fel d emedicamnet naturist..cei poate face rau acele plante..decta ca l-ar ajuta..parerea mea..as dori sa mi se spuna si alte pareri.ascult orice.Va multumesc.
0
24-03-2009, ora 17:20
danutzz23
Identitate neconfirmată
danutzz23
Pentru acel formular ar trebui sa mergeti la casa de asigurari sa intrebati.Ei va pot spune mai multe.
0
26-03-2009, ora 23:13
enemy
Nu este medic/terapeut
enemy
Imi puteti spune va rog, hepatita ar putea fi o cauza a leucemiei? Adica daca am hepatita, aceasta poate cauza cumva leucemie? Va multumesc!
0
10-04-2009, ora 21:50
krisz
Nu este medic/terapeut
krisz
pt. brisan, salut, eu nu sunt medic dar am 3 ani de vechime cu o bola destul de urata(limfom malign Non-Hodgkin) si de un an, culmea ghinionului si sotia mea a facut leucemie acuta mieloblastica(LAM 2), partea buna fiind ca acum suntem inremisiune completa.Eu nu inteleg cum poate sa incepa tratamentul cu citostatice fara un diagnostic exact, leucemia acuta nu poate fi decat agresiva de aceea este numita acuta iar din data de 18.03.2009 starea lui trebuia sa degenereze rapid.Cu tot respectul pt doctorul care-l trateaza nu stiu cum se poate la trei biopsii de maduva sa iasa trei rezultate la mielograma(probabil grseala de recoltare) oricum dintr-o MIELOGRAMA siFLOWCITOMETRIE din sange periferic se vede daca este leucemie sau nu.Referitor la tratamente naturiste pt cancer, rau nu pot sa faca dar, fara citostatice in cancer nu este nici o sansa.tratamentul de inductie in cazul leucemiei acute mieloblastice este de 7 zile(asta in cazul ca suporta 7 zile) si este foarte puternic iar disparitia blastilor poate sa intervina chiar din primele zile de tratament.tratamentul de mentinere este mai usor si poate dura cateva luni, in functie de evolutie.Pentru transplant trebuie sa fie in remisiune si se poate face si in romania la timisoara sau mures dar gradul de compatibilitate cu donatorul trebuie sa fie 99% cel putin si la noi inca nu este banca de donatori.In germania unde incerc sa rezolv trnsplantul sotiei au banca de donatori, accepta si compatibilitati mai mici dar costa 170000 EURO.EU VA DORESC MULTA SANATATE, iar danutzz23 are dreptate, hematologii romani chiar sunt BUNI!!!
0
11-04-2009, ora 21:07
brisan
Nu este medic/terapeut
brisan
multumesc mult pentru emsaje..el a terminat deja prima cura cu citostatice s esimte foarte bine..nu are nici un fel de simptom...decat plictiseala.nu i s-a facut greata nu la durut capu..nu a avut febra...are pofta mare de mancare...acum ia facut aceea analiza punctie madeluara si mai are 10 % blastii...docotrul a zis ca a rapsuns foarte bine la tratament..acuma va trebui sa i dea drumul acas aacteva zile paoi va trebui sa mai faca o cura..pana ajunge in remisie...testele de compatibiliatte cu fartii a ieist cam asa. sora lui e compatibila 100% doi dintre ei mai au de facut dar 85% sunt siguri si la unu inca nu sa apucat de facut comaptibilitate luni vom vedea la restul frati...lui la anlizele de sange nu ii iese ca ar fi leucmie..dar la mauva au zis ei ca este..dar pana sau convins de acets lcru a trebuit s afaca de 6 ori punctie si o data biopise.. multumesc mult.as vrea sa mai intreb ceva.credeti ca in romania se poate face transplantul de maduva la fel de bine ca in alte tari...cu donatorul nostru...si docotrul ne amia zis ca inca nu stim daca va fi nevoie..sar putea s anu aibe nevoie..dupa evolutia..acuma..nus tiu ce sa cred..se poate si fara transplant..
0
11-04-2009, ora 21:15
brisan
Nu este medic/terapeut
brisan
el cand a facut prima aspiratie a fost facuta din sold.aoclo nu era absolut nimic..nici urma de leucemie...apoi ia facut biopsise d emaduva..acolo la fel nici urma..dar o suspiciune..apoi ia facut din stern..acolo a zis ca inca nus siguri si ia mai facut de vreo 3 ori in maduva..pentru verficare..credau ac etse o infectie..dar apoi a zis ca are 60 % blasti si a hotarat s ainceapa tratamentul..care acum dupa prima cura cu citostatice acre a durat 4 zile. nu pentru c anu sa simti bine el..ca sa simtit foarte bine..manca..nu avea febra fara dureri de nimic..ci pentru ca atata a zis docotru..si la analiza de punctie emdulara a ieist 10 % un rezultat foarte bun..sper din tor sufletu s aintra in rmeisiune dupa a doua cura..el se simte in continuare bine..fara dureri fara febra..cu pofta mare de mancare..se ingrase..dar a fost retinut mai mult acum sub supraveghre pentru ca avea leucocitele 1000..si avea risc mare d einfectii acum sa mai marit..sper sa fie si mai amri putin..dar singurul lucru e plictiseala...marti pe 14.04.2009 face o luna de internare..multumesc mult.repet se poate scapa si d etransplant..in situatia aceasta..
0
16-04-2009, ora 14:42
Alice-bv
Nu este medic/terapeut
Alice-bv
Pt.Brisan:

as vrea tare mult sa-mi spuneti cum si-a depistat sotul dvs boala? de ce si-a facut analizele? de unde a aparut suspiciunea de leucemie?(pt ca, din cate vad, analiza sangelui nu era f rea.nr putin mai redus de leucocite poate sa apara si dupa, o simpla viroza.ce mai avea ieist eronat in analiza sangelui in afara nr usor redus de leucocite? multumesc pt raspuns si multa, multa sanatate!
0
16-04-2009, ora 17:01
brisan
Nu este medic/terapeut
brisan
pentru medici totul este un raspuns cu semnul intrebarii pentru ca pe ei ii duc in eroare op[eratia lui la colon..unde esra o infectie.el s-a operat la colon..cand a intrat in operatie medici au zis ca este un inceput de cancer la colon apoi biopsia analizele facute la acel mat a ieist a fi o inflamtaie a colonului nicidecum cancer.Iar dupa opertaie totul a decurs bine..sa simtit bine pofta d emnacre avea..Dar am fost interbati la fundenio pt ca slabea..la fundeni ia facut analzie si era anemic..ia facut si punctie medulara cu scopul s anu fie leucemie acolo na iesit ca ar avea..
apoi doctora a insistat s afaca si o biopsie de maduva nici acolo nu era nimic sigur..apoi pana au zis ei ca ar fi i sa facut 5 aspirtaii medulare..in analizel de sange nu reiese leucemie..a facut si o cura de citostatice..sis e simte bbine...numai ca in timpul acelei cure trenuie sa stea numai in salon iara cum la externat pana pe data de 27.04.2009 si il dor genunchi in rest se simte bine..pofta de mancare fara temperatura...maduva era afectat 60% cand inceput tratamentul..dar putea fi afectat si din cauza unei infectii...a facut cura cu citostaice..care a durat 4 zil..apoi 3 saptamani jumate a stat internat sub observatie..acum maduva a reactionat foarte bine au zis docotrii si mai este afrectaat 10 %.un om sanantos o are sub 5%..o sa reia cura joi cand se reintoace..apoi daca va fi nevoie de tranasplant dar docotrii au zis ca inc anu e nevoie..dar totusi el avand 4 frati..sia u facut testele de compatibilitate iar sora li e compatibila cu el 100% si ceilalti 3 frati sunt 50%.Multumesc mult.
0
18-04-2009, ora 18:40
Alice-bv
Nu este medic/terapeut
Alice-bv
Pt Brisan

Trebuie totusi sa aveti incredere in medici. Din ceea ce relatati, sotul dvs a fost si este pe maini
foarte bune.Eu nu cred ca s-ar fi recurs la citostatice daca nu era cazul. Cand e vorba de astfel de tratamente, va asigur ca nu se merge pe bajbaite. Dar uneori, e nevoie de mai multe investigatii pt un diagnostic de certitudine si exact pentru ca ele s-au facut, inclin sa cred ca s-a lucrat resposabil. Este f bine ca starea generala este buna, ca suporta f bine tratamentul.Tot f bine este ca are si frati(din care unul compatibil 100%), asta ar trebui sa-i ridice mult moralul.la fel si dvs ...pentru ca, daca va fi nevoie(eu va doresc sa nu fie) are sansa unui transplant cu rezultate sigure de totala vindecare, ceea ce este extraordinar.Incercati sa ganditi pozitiv si dvs si sotul dvs.Curaj!
0
23-04-2009, ora 20:26
brisan
Nu este medic/terapeut
brisan
buna ziua..pentru krisz..sotrul meu are donator compatibil si anume sora lui care este comaptibil cu el 100% dar ma interesa sa stiu ca in caz ca va avea nevoie de transplant de maduva..credeti ca in romania adica in bucuresti sau tagu- mures...tratamentul da roade atat de bine cat da inafara...ma refer la tratmentul post transaplnt..si chiar si transplantul de maduva in sine..as dori si eu o parare despre acest lucru.
0
23-04-2009, ora 20:31
brisan
Nu este medic/terapeut
brisan
pentru krisz..el avea maduva prima oara cand se gandeau ei ac ar fi leucemie o avea mai 35% infiltrata..apoi 50%..si apoi 65% iar dupa prima cura a scazut la 10% acuma este internat de maine 24.04.2009 va incepe iar tartamentul.DAR LUI II ESTE FRICA CA O S ASTEA MAI MULT IN SPITAL DECTA PRIMA OARA CA PRIMA OARA A STAT O LUNA.si credetoi ca aceasta cura este mai puternica decta prima...sotia ta cate cure a facut pana cand aintrta in remisiune./.va multumesc..multa sanatate si voua.
0
24-04-2009, ora 15:23
anamariaf
Nu este medic/terapeut
anamariaf
pt brisan
si eu sunt o fata care am avut leucemie acuta, am ajuns sa nu ma mai pot ridica din pat.Eram sportiva si trebuia sa imi reinoiesc analizele medicale pentru ca au expirat, asadar acolo, mi s-a descoperit faptul ca sufar de leucemie. Doctoritza sportiva era ingrozita de analizele mele si mi-a scris doar niste vitamine de rahat. Vindecarea mea a avut loc intr-o bisericutza, Dumnezeu m-a vindecatsi azi sunt sanatoasa. Ceea ce vreau sa scot in evidentza este faptul ca: sa ai incredere in Dumnezeu, si sa te rogi, El face minuni si astazi. Mi-am refacut analizele dupa vreo 6 luni de cand fusesem la bisericutza, si analizele mi-or iesit normale, bune. nu am folosit nici un tratament, nu am facut nici o operatzie, ci pur si simplu El m-a vindecat. Mare e Dumnezeu, nuh?:) te incurajez sa ai credintza si sa nu disperi, mai multe detalii, dupa ce raspunzi la comentariu, daca vrei.:)
0
24-04-2009, ora 21:17
brisan
Nu este medic/terapeut
brisan
multumesc anamariaf da te rog mult mai zimi ce ai facut cum te-ai simtit ai avut vreo simptoma...peparcurs te-ai simtit bine..lace bisericuta ai fost tu..Iti multumesc mult...si nu o sa-mi pierd niciodata credinta dar uneori el zice ca pe el dumnezeu l-a uitat..uneori e mai vesel.
0
26-04-2009, ora 23:43
krisz
Nu este medic/terapeut
krisz
pt brisan ;Daca are donator compatibil 100%, transplantul se poate face si in tara.Eu am incercat la Timisoara la spitalul de copii, dar sotia nu este compatibila cu fratele ei.Este foarte bine ca are donator si medicii romani sunt chiar buni.Sotia mea a facut o singura cura de inductie care a durat sapte zile 24 cu 24 si a intrat in remisiune completa.A avut infiltratie 65%, hemoglobina 6, leucocitele 9500, trombocitele 47000, VSH 160 iar acum analizele sunt perfect normale.Cure de mentinere a facut trei iar acum nu ia medicamente.Dumnezeu e Mare!!orice cura cu cito este grea dar trebuie sa fie tare si sa creada in Dumnezeu.Pot sa apara complicatii(eu am facut pneumonie si hepatita iar sotia a facut hepatita, a avut transaminazele la 1400u/l)dar cu credinta si cu priceperea doctorilor poate sa treaca peste orice.Spunei ca Dumnezeu nu te uita niciodata.Noi tipizarea HLA(testul de compatibilitate)l-am facut in Timisoara la spitalul "LOUIS TURCANU", este un spital care face de ceva ani transplanturi de moduva.Transplantul incercam sa-l facem in Germania pt ca nu avem donator compatibil si in tara nu este banca de donatori dar costa cam 170000 euro.Multa sanatate!!
0
27-04-2009, ora 13:38
brisan
Nu este medic/terapeut
brisan
multumesc kirsz pentru incurajari..si el este la a doua serie prima serie a facut 4 zile 12 ore SI MADUVA IA AIEIST 10 % DE LA 65% SI ACUMA FACE 5 ZILE 24 CU 24 ESTE LA A TREIA se simte binisor ia fost de dimineata cam un pic d egreata si nu prea mai are asa pofta de manacre..dar sa speraM AC AV FI BINE SA DE-A dOMNU S AFIE BINE LA TOTI.mULTA SANATATE...DA SORA LUI ESTE COMPATIBILA 100% DAR DOCOTRUL ENA ZIS CA INCA NU E NEVOIE D ETRANSPLANT..SI UN FARTE E 85% SI RESTU SUNT 50&
0
19-06-2009, ora 15:39
alba dorina
Nu este medic/terapeut
alba dorina
Pt.Brian.Daca sora lui este compatibila, insistati la medici sa faca transplantul, cand va fi in remisiune completa.Am vazut cazuri, dupa ce au intrat in remisiune completa i-au lasat acasa cu pastile, dar din pacate i-a recidivat boala dupa 2 luni, au fost cazuri dupa 6 luni s-au 2ani.Sunt si cazuri, dar rare au ramas in remisiune completa si 30 de ani, dar acestea sunt rare.Si eu am L.A.L.as face transplantul, inca nu am donator.Sunt si riscuri la transplant, dar in leucemi acuta limfobastica, cel mai sigur e transplantul.Se face cu mari reusite si la noi, erori medicale se fac si in alte tari.Incredete in Dumnezeu, El hotareste cand venim si cand plecam.Intraba medicul si insista cu transplantul.Nu stiu de ce la multi le spune ca nu-i nevoie de el, si dupa cateva luni se reintorc in spital la tratament.Are o sansa mare, pt.ca are o sora compatibila, multa sanatate, Dumnezeu sa va dea putere si multa rabdare si multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tehnologie de editare genetică, folosită pentru tratarea leucemiei avansate, rezistente la tratamentele obiÈ™nuite
  • Terapia STAb-T - un nou tratament pentru leucemia limfoblastică acută T (LAL-T)
  • Un program celular activ doar în timpul dezvoltării fetale previne leucemia
  •