lentile de contact purtate incorect

02-02-2012
alinnush82
Nu este medic/terapeut
alinnush82
port lentile de cca 1 luna si o data- o singura data- nu am respectat timpi prescrisi de purtare adica desi mi s-a recomandat sa ii port cu o ora mai mult la fiecare puertare pana ajung la max 12-14 ore eu am uitat de aceasta recomandare si in loc sa ii port 8 ore iam purtat 13 ore, ajungand chiar sa vad in ceata la un moment dat in urma acestui fapt mi s-a produs iritarea pleopelor intr-un mod asemenator cu un ulcior, iritare care cam dupa 3-4 zile a disparut dar am ramas cu o durere la nivelul glocului ocular precum o vanataie pe care o resimt chiar in ochi, si mai ales atunci cand privesc spre soare, dar fara ca sa ma deranjeze lumina in toata aceasta perioada ochiul imi lacrimeazaa mai abundent, acuitatea vizuala nu imi este afectata despre ce ar fii vorba se poate pune problema despre un edem cornean sau o neovascularizarea corneei
2 comentarii
0
03-02-2012, ora 11:33
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Bună dimineaţa ! Nu mai purta lentilele şi mergi la un consult oftalmologic; numai bine
0
15-02-2012, ora 10:34
alinnush82
Nu este medic/terapeut
alinnush82
am fost la medic acesta nu a vazut nimica necorespunzator, dar totusi resint o durere precum o vantaie sau o intedere de muschi, am o oarece senzatie de jena la lumina ar putea fii vorba de suprasolicitare a acestora?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • FDA a aprobat lentilele de contact cu efect de protecție solară
  •