lentile de contact - am 13 ani

29-12-2008
deyutza95
Nu este medic/terapeut
deyutza95
buna am 13 ani si as vrea sa stiu de la ce varsta pot purta lentile de contact sau sa pot face o interventie chirurgicala. mentionez ca am dioptria -3.
6 comentarii
0
03-01-2009, ora 15:39
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna! Poti purta lentile de contact, dar trebuie sa respecti cu strictete indicatiile oftalmologului privind modul de purtare, intretinerea, sa mergi mai frecvent la consultul oftalmologic, pentru a evita eventuale complicatii( frecvent este vorba despre infectii); eu ti-as recomanda lentile zilnice( le porti toata ziua, seara le arunci si sunt lentilele ideale), sau lentile pentru 14 zile( le porti numai ziua maxim 14 ore, in cursul noptii se pastreaza intr+o solutie speciala; o pereche se poate purta 14 zile si se schimba); recomand pentru varsta ta, lentile care se poarta numai in cursul zilei( peste noapte este bine sa ramana corneea libera);daca in cursul purtarii lentilelor, ochii se inrosesc, apare mancarime, secretie, dai jos lentilele si te prezinti de urgenta la medicul oftalmolog; Operatia se recomanda dupa varsta de 18 ani si, avand in vedere ca ai miopie, un viciu care poate progresa, dupa 18 ani t, rebuia sa asteptam cel putin 1 an inainte de a recomanda interventia chirurgicala ( Lasik, Lasek, keratectomie fotorefractiva); in acest interval de timp, de 1 an, dioptria nu trebuie sa creasca; ar mai fi bine sa stii ca, in cazul fetelor( asta pentru mai tarziu), sarcina poate duce la o crestere a miopiei; numai bine
0
03-01-2009, ora 18:40
deyutza95
Nu este medic/terapeut
deyutza95
multumesc pentru raspuns
0
16-02-2009, ora 23:29
larisu
Nu este medic/terapeut
larisu
va rog.vreau niste indrumari!!!
port lentile cosmetice..valabile 3 luni..le port ocazional...pana la 6 purtari lunar.dar am totusi un disconfort!!!parca am vedere incetosata in partile externa ale ochiului, si vad fff bine numai la intuneric!:(((vreau sa mentionez ca au diametrul un pic cam mare pt pupila mea!:(
0
09-05-2009, ora 11:17
simonikk
Nu este medic/terapeut
simonikk
postez pt ca in ultima perioada m am tot interesat de lentile. oricum trebuie sa fie putin mai mari decat pupila, asta nu e o problema. Sora mea din italia poarta lentile de 2 ani, dar mi a spus ca nici macar nu le simte. Eu insa imi doresc sa le port, pot sa le cumpar dar am nevoie d eun consult din cate am inteles:( ma poate ajuta cineva cu un oftalmolog bun in iasi?
0
01-11-2011, ora 12:03
20sonia
Nu este medic/terapeut
20sonia
Buna, am si eu o problema si mi-as dori sa ma ajutati cu un raspuns..am lentila de contact lunara la ochiul stang...nu am reusit sa port nici una mai mult de o saptamana...le pierd noaptea prin pat.Oftalmologul mi-a zis ca trebuie purtata o luna dupa care o scot, o tin in solutie peste noate si o mai pot purta o luna, , , , mi-am cumparat pentru un an de zile..si le pierd, Si pe cea de proba am pierdut-o.E adevarat ca mi-i se usuca ochiul destul de repede dar folosesc lacrima artificiala.Nu stiu ce sa fac.pot sa le scot noaptea?
0
13-11-2011, ora 13:54
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Cred ca ar trebui sa ti se verifice raza de curbura, s-ar parea ca sunt prea mari lentilele astea.Si inca ceva, poarta lentile lunare care se scot seara si se pun in solutia de intretinere peste noapte. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lentilele inteligente care determină riscul evoluției glaucomului
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • Igiena şi folosirea corectă a lentilelor de contact
  • FDA a aprobat lentilele de contact cu efect de protecție solară
  •