legatura dintre transpiratie si menopauza?

16-03-2013
craioveanca
Nu este medic/terapeut
craioveanca
Buna, am 2 saptamini de cind transpir noaptea.In timpul zilei am momente cind simt o caldura in tot corpul, acest lucru intervenind de citeva ori pe zi.Noaptea transpir si apoi am senzatie de frig.Am 48 de ani, nu sint inca la menopauza, dar am inceput sa am ciclu neregulat, in sensul ca de exp.in luna ianuarie am avut ciclu, in februarie nu mi-a venit, si acum astpt sa vad ce se intimpla in martie.Si anul trecut am mai avut episoade cind ciclul fie mi-a venit chiar de 2 ori intr-o luna, fie in februarie anul trecut la fel nu mi=a venit.Poate fi o legatura intre transpiratie si ciclu, sau ce altceva poate fi.Am pofta de mincare, nu tusesc, doar simt ca am capul mare(metaforic vorbind)si sint putin ametita.Am tot citit despre menopauza si se pare ca sint semne de pregatire de menopauza, perioada numita premenopauza.Asta o fi, su ce altceva.Astept raspunsuri.
4 comentarii
0
16-03-2013, ora 14:42
mara1905
Nu este medic/terapeut
mara1905
Bun venit in ""clubul nostru""!!!
Intradevar ai semne de premenopauza.Pregateste-te pt ""distractie"" dar sa stii ca doar unele dintre simtome se pot controla.Pt celelalte doar multa rabdare.Te sfatuiesc sa mergi la un medic sa vezi cum stai si de acum inainte obligatoriu controale regulate inclusiv la sini.
Ai grija de tine acum pina mai conteaza si te mai poti ajuta!!!

Zimbeste-intri intr-o etapa noua a vietii tale si depinde de tine cit de frumoasa va fii!!!
0
22-04-2013, ora 15:18
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
Ca maine ma alatur voua. M-am impacat cu gandul dar as rea sa aflu ce faceti ca sa va simtit bine... atat cat se poate. Acum e momentul sa ne purtam de grija... merita sa facem totul ca sa fim bine. Totul e sa ne mentinem sanatatea. Inteleg ca semintele de in si de susan macinate ajuta la mentinerea densitatii oaselor.
0
12-05-2013, ora 12:37
maraanton
Nu este medic/terapeut
maraanton
mama mea transpira tare mult de cand a intrat la menopauza, asa ca daca are cineva vreun sfat in privinta acestor simptome, este binevenit! multumesc.
0
27-04-2014, ora 17:18
symonica
Nu este medic/terapeut
symonica
Si eu sunt in menopauza si nu am decat 45 de ani.Ma simt oribil.Oricum menopauza asta e ceva urat pt. majoritatea femeilor, este greu si trebuie sa avem cat mai multa rabdare si multa gandire pozitiva, altfel o luam razna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • De ce apar bufeurile?
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  • Bufeurile ar putea semnala un risc cardiovascular crescut
  • O nouă clasă de medicamente ar putea ameliora bufeurile specifice menopauzei în 3 zile
  •