legat de menstruatie

03-10-2008
progr
Nu este medic/terapeut
progr
Am o problema, cred. Cand sunt la ciclu, sangele menstrual nu se scurge numai la nivelul vaginului, ci si prin orificiul clitoridian, uneori. E cumva o anomalie?
15 comentarii
0
03-10-2008, ora 00:00
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
păi ce numeşti tu orificiul clitoridian este de fapt orificiul uretral, care este cel prin care se elimină urina... nu prea ar avea cum să ajungă acolo sângele menstrual. dacă sângerezi pe acolo cauza este vezica urinară sau altceva. există într-adevăr şi cazuri în care se păstrează nişte comunicări între uretră şi vagin, dar ai fi simţit de exemplu şî urina scurgându-se prin vagin şi ai fi suferit de infecţii foarte des
0
05-10-2008, ora 00:00
anu_4u
Nu este medic/terapeut
anu_4u
am luat 6 luni anticonceptionale...si m-am gandit sa fac pauza o luna..ideea e ca trebuia sa-mi vina ciclu acum 4 zile..de sarcina nu e vb ca in perioada de pauza nu am avut contact si oricum am facut si un test de sarcina pt siguranta si a iesit negativ, , cred ca sunt racita jos..cat e normal sa intarzie??sau ce trebuie sa fac??mersi mult.
0
29-07-2009, ora 22:23
progr
Nu este medic/terapeut
progr
Nu e vorba de orificiul uretral, ci de cel clitoridian. Atata anatomie stiu si eu.
0
29-07-2009, ora 22:28
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
progr, clitorisul nu are niciun orificiu!!Dar de unde ai bagat tu de seama ca se scurge si prin alte parti??Eu cred ca doar ti se pare!!Ia incearca sa folosesti tampoanele acelea intravaginale si vezi atunci daca se mai scurge si prin alte orificii!!
0
29-07-2009, ora 22:32
progr
Nu este medic/terapeut
progr
La mine clitorisul are orificiu. Ar trebui sa nu aiba? E cumva o anomalie? Vorbesc foarte serios.
0
29-07-2009, ora 22:34
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Cum adica are orificiu?Ce vezi?Cum este?Da detalii mai multe, ca normal asa ceva este imposibil!!
0
29-07-2009, ora 22:35
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Cum adica are orificiu?Ce vezi?Cum este?Da detalii mai multe, ca normal asa ceva este imposibil!!
0
29-07-2009, ora 22:43
progr
Nu este medic/terapeut
progr
Nu stiu sa explic in termeni medicali, dar am vazut o emisiune la TV in care se spunea ca acest clitoris e echivalentul penisului, doar ca nu e dezvoltat, e ceva in miniatura. Deci, mi se pare normal sa aiba si un mic orificiu. Exista si cazuri in care e dezvoltat, la persoanele cu organe genitale de ambele sexe. Nu e cazul meu. Eu cred ca sunt doar femeie.
0
29-07-2009, ora 22:47
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Deci tu vb doar din ce ai vazut/auzit la tv!Este adevarat ca este un penis in miniatura, dar asta nu inseamna ca trebuie sa aibe si un orificiu!!Se aseamana cu penisul din punct de vedere al senzatiilor!!
0
29-07-2009, ora 22:55
progr
Nu este medic/terapeut
progr
Nu conteaza ce am vazut sau auzit eu la TV. Dar la mine acest orificiu exista si pe acolo iese uneori sange in timpul menstruatiei cu o presiune destul de mare si daca nu sunt atenta cum imi pun tamponul ma patez in partea din fata a lenjeriei.
0
29-07-2009, ora 23:11
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ai stat tu sa urmaresti sa vezi cum iese sange prin acel.. "orificiu"?Atunci, daca chiar crezi ca acel orificiu exista, mergi sa te vada un medic ginecolog, dar s-ar putea sa iti spuna acelasi lucru!!
0
29-07-2009, ora 23:28
progr
Nu este medic/terapeut
progr
Bine, bine, pot sa merg si la medic. Dar ma deranjeaza foarte tare sa ridic o problema serioasa pe forum si sa fiu tratata cu atata neincredere, ca si cum as indruga baliverne. Normal ca am urmarit exact cum iese sangele, de unde iese, sub ce forma (de obicei iese un cheag si de aceea iese cu presiune ca sa treaca printr-un canal atat de ingust). Deja am invatat sa recunosc senzatia cu cateva secunde inainte de a iesi cheagul si uneori chiar pot sa ajung la baie chiar inainte de iesi cheagul, ca sa vad pe unde iese. Am urmarit asta de mai multe ori si sunt foarte sigura de ceea ce spun. N-am nici un motiv sa inventez.
E buna ideea cu tamponul intern pentru cofirmarea afirmatiilor mele, dar in cazul in care am dreptate, trebuie sa am si un tampon extern pentru siguranta.
0
29-07-2009, ora 23:45
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nu este vorba aici ca te trateaza careva cu neincredere, doar ca pana acum nu am mai auzit asa ceva sincer!!Nu stiu ce sa mai zic...doar sa mergi la medic, dar inainte incearca asa cu tamponul intravaginal si pt orice eventualitate pune si un absorbant normal!
0
26-01-2015, ora 19:14
Irina1997b
Nu este medic/terapeut
Irina1997b
Buna! Am 17 ani jumate si am si eu o problema. Din luna octombrie nu mi-a mai venit. Am avut pe data de 19 dec un flux si pe data de 3 ian... insa putin, era o culoare rosu deschis...sunt tare speriata, nu stiu ce sa fac. Insarcinata nu sunt pentru ca azi am facut un test de sarcina si pe data de 8 ian. Am citit pe internet ca as putea suferi de sindromul ovarului polichistic. Nici nu stiu cum sa-i povestesc asta mamei. Am mai avut o problema de genul asta in vara, cand a intarziat tot asa, vreo 3 luni. Si, bineinteles, mai sarea cate o luna... luna asta ba venea, luna viitoare ba nu mai venea. De cateva zile ma doare foarte tare mijlocul si uneori simt ca imi amorteste piciorul. Va rog ajutati-ma cu o explicatie, va rog! Multumesc!
0
01-02-2015, ora 18:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Irina1997b

Trebuie sa mergi sa te consulte un ginecolog, eventual sa iti faca o ecografie transvaginala sa verifice daca nu ai acel sindrom sau ce ai tu.

Cu cat incepi tratamentul mai curand, cu atat mai bine.

Bate fierul cat e cald.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •