legarea trompelor...sau sterilet?

20-10-2008
angels
Nu este medic/terapeut
angels
sunt insarcinata in luna a 7 a si inca nu ma pot decide cum sa nasc? normal sau cezariana? precizez ca mai am o fetita de 12 ani am 32 de ani si mi-am dorit mult acest copil dar dupa asta nu stiu ce metoda de contraceptie ar fi mai buna.Inainte de a-mi planifica sarcina am luat cam 9-10 ani anticonceptionale dar dupa nastere as vrea sa renunt la anticonceptionale si nu stiu ce sa aleg:cezariana si sa leg trompele sau nastere normala si sterilet.M-ar interesa reactiile adverse in cazul legarii trompelor si...ce m-ati sfatui
MULTUMESC!
3 comentarii
0
20-10-2008, ora 08:54
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Nu stiu reactii la cele doua metode dar legarea trompelor mi se pare una extrema.Nu stii niciodata ca poate te trezesti peste un an ca mai vrei un copil.Eu zic sa nu alegi varianta definitorie.
0
20-10-2008, ora 09:47
angels
Nu este medic/terapeut
angels
multumesc pt rapiditatea raspunsului
sa-mi ajute d-zeu sa am copiii sanatosi ca nu cred ca as mai vrea un copil dupa varsta asta cu toate ca ma simnt f. tanara dar...mie mi-e teama de reactii adverse...am auzit ca legarea trompelor provoaca dureri de cap
0
22-10-2009, ora 13:14
L.D
Nu este medic/terapeut
L.D
buna prietena mea are trompele legate nu are nicio reactie akum depinde si de fiecare dar eu te sfatuiesc sa alegi calea naturala la nastere si sterilet deoarece poate cine stie cum mai vrei un copil si nu osa mai poti face dak legi trompele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispozitivul intrauterin este la fel de eficient în prevenirea sarcinilor ca ligatura trompelor și provoacă mai puține efecte adverse
  •