laserul de 808nm in inflamatii, artoze si alte boli inflamatorii degenerative.

27-06-2014
cavit
Nu este medic/terapeut
cavit
Laserul acesta folosit la intensitati de 0, 5-1w/cm2 are efecte ameliorative, in afectiuni inflamatorii/ degenerative.
Se stie ca o inflamatie cronica accelereaza degenercenta si degenercenta se asociaza adeseori cu inflamatii locale.
Eu am folosit laserul acesta cam 3 ani pe mai mult de 20 pacienti. lumbago 16, gonartroza 3, artroze si artite ala ariculatiilor mainii 5, retractia Dupuitren 1, sinusita frontala 1, spondiloze diverse localizari 6.
in general in afectiunile osteoarticulare ameliorarea a fost importanta si a durat cam 3-6 luni dupa tratament.
tramentul a constat din o serie de sedinte de cateva minute cam 10 pe cura pana la o ameliorare vizibila si consolidare de 4-5 sedinte.
sedinta am facut-o astfel expunere pana la obtinerea unei senzatii confortabile de caldura locala cateva minute repetat de 2-3 ori.
la sinusite remanenta a fost si de un an.
la retactia Dupuitren rezultale au fost slabe o arecare inmuiere a tesuturilor si o usoara crestere a mobilitatii in cazul tratat de mine se asocia cu tabagism cronic nu arenuntat sau sa reduca.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.