lasat de fumat=dureri de dinti si gingii?

22-11-2007
marcosb
Nu este medic/terapeut
marcosb
acum trei saptamani am renuntat la fumat.totul a fost bine pana cind a inceput un abces la o masea. am inceput sa iau ampicilima si probabil nefiind un fidel consumator de antibiotice dupa a doua capsula abcesul s-a retras dar a aparut la trei zile iarasi impreuna cu durere la toti tintii si am decis sa consult un medic.
sfatul medicului a fost sa reincep tratamentul cu antibiotice si ca raspuns la durere e faptul ca dintii au fost obisnuiti cu nicotina si vor mai cere un timp.
sint deja 5 zile de tratament, nu mai am abcess dar dintii tot dor si mai rau au inceput sa se miste foarte usor la atingere. basca si gingii inflamate!
este o boala si doar o pura coincidenta cu renuntatul la fumat?
ce tratament se poate urma pentru incetarea durerilor fara a reincepe fumatul?
17 comentarii
0
23-11-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Este totalmente o MMMMMMMMMMMMMMMMMMAaaaaaaaaaaaare prostie ceea ce ti s-a spus.Cu toate ca nu e frumos ce fac, dar medicul respectiv e total pe langa !!!
MAi mult ca siguir afectiune tine de tartrul pe care il aveti(datorita fumatului) a afectarii osului si/sau unei infectii la un dinte!!!!
CAuta (sincer) pe altcineva!
0
06-12-2007, ora 00:00
pacurarita
Nu este medic/terapeut
pacurarita
in cazul tau nu are nici o legatura fumatu cu dinti eventual in legatura cu abcesul consulta un chirurg.
0
18-05-2009, ora 13:56
bebelusa87
Nu este medic/terapeut
bebelusa87
Am un dinte f urat stricat si cariat.Am avut dureri insuportabile o zi iar noaptea urmatoare sa umflat fata de la dinte.Am mers la stomatolog si mi-a dat antibiotice (augumentin), si mi-a taiat gingia(partea cu taiatul nici eu nu am inteles).tot astept sa se dezumfle sa pot iesi din casa dar nimic, deja e a 3 zi de cand e umflata si vreau sa stiu cant va trece totul.am carii si la dintii din fata si asi fi vrut sa ii fac(pus pivoti si coronita de portelan)dar doctorita mi-a zic ca nu e cazul sa ajungem la pivoti, ca ar trebui plombati, dar eu am mai avut plomba tot la dintii din fata si a cazut in plus se vede groaznic de urat.e o alta metoda de plombare la care nu se vede faptul ca dintii sunt plomabati???ma refer la dintii din fata.va multumesc si astept un raspuns.
0
18-05-2009, ora 18:10
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
PANA D-NA DOC NU INTRA SI IN DINTE CU ACELE SA DEA DRUMUL LA PUROI SI PE CANALE...SLABE SANSE SA SE DEZUMFLE
EXISTA METODA FATETELOR.UN FEL DE UNGHII FALSE DAR...LA DINTI.
0
19-05-2009, ora 13:57
bebelusa87
Nu este medic/terapeut
bebelusa87
vreau sa zic ca sa mai dezumflat acel abces, ce ma intereseaza mai mult e sa stiu mai multe despre acele fatete dupa plombare au rezistenta, ma refer la faptul ca eu am avut plomba si mi-a cazut in 2 luni.de aceea vreu sa stiu mai multe si cam cat costa pt ca eu ma gandeam sa-mi pun pivoti si coronita de portelan dar doctorita a zis ca dintii mei nu sunt atat de stricati ca sa ajungem la ele mai pe clar mi-a recomandat plombare.va multumesc
0
19-05-2009, ora 13:57
bebelusa87
Nu este medic/terapeut
bebelusa87
vreau sa zic ca sa mai dezumflat acel abces, ce ma intereseaza mai mult e sa stiu mai multe despre acele fatete dupa plombare au rezistenta, ma refer la faptul ca eu am avut plomba si mi-a cazut in 2 luni.de aceea vreu sa stiu mai multe si cam cat costa pt ca eu ma gandeam sa-mi pun pivoti si coronita de portelan dar doctorita a zis ca dintii mei nu sunt atat de stricati ca sa ajungem la ele mai pe clar mi-a recomandat plombare.va multumesc
0
19-05-2009, ora 13:57
bebelusa87
Nu este medic/terapeut
bebelusa87
vreau sa zic ca sa mai dezumflat acel abces, ce ma intereseaza mai mult e sa stiu mai multe despre acele fatete dupa plombare au rezistenta, ma refer la faptul ca eu am avut plomba si mi-a cazut in 2 luni.de aceea vreu sa stiu mai multe si cam cat costa pt ca eu ma gandeam sa-mi pun pivoti si coronita de portelan dar doctorita a zis ca dintii mei nu sunt atat de stricati ca sa ajungem la ele mai pe clar mi-a recomandat plombare.va multumesc
0
19-05-2009, ora 13:57
bebelusa87
Nu este medic/terapeut
bebelusa87
vreau sa zic ca sa mai dezumflat acel abces, ce ma intereseaza mai mult e sa stiu mai multe despre acele fatete dupa plombare au rezistenta, ma refer la faptul ca eu am avut plomba si mi-a cazut in 2 luni.de aceea vreu sa stiu mai multe si cam cat costa pt ca eu ma gandeam sa-mi pun pivoti si coronita de portelan dar doctorita a zis ca dintii mei nu sunt atat de stricati ca sa ajungem la ele mai pe clar mi-a recomandat plombare.va multumesc
0
19-05-2009, ora 13:57
bebelusa87
Nu este medic/terapeut
bebelusa87
vreau sa zic ca sa mai dezumflat acel abces, ce ma intereseaza mai mult e sa stiu mai multe despre acele fatete dupa plombare au rezistenta, ma refer la faptul ca eu am avut plomba si mi-a cazut in 2 luni.de aceea vreu sa stiu mai multe si cam cat costa pt ca eu ma gandeam sa-mi pun pivoti si coronita de portelan dar doctorita a zis ca dintii mei nu sunt atat de stricati ca sa ajungem la ele mai pe clar mi-a recomandat plombare.va multumesc
0
19-05-2009, ora 13:57
bebelusa87
Nu este medic/terapeut
bebelusa87
vreau sa zic ca sa mai dezumflat acel abces, ce ma intereseaza mai mult e sa stiu mai multe despre acele fatete dupa plombare au rezistenta, ma refer la faptul ca eu am avut plomba si mi-a cazut in 2 luni.de aceea vreu sa stiu mai multe si cam cat costa pt ca eu ma gandeam sa-mi pun pivoti si coronita de portelan dar doctorita a zis ca dintii mei nu sunt atat de stricati ca sa ajungem la ele mai pe clar mi-a recomandat plombare.va multumesc
0
27-06-2010, ora 23:55
tzumbyc
Nu este medic/terapeut
tzumbyc
salut.am 19 ani si as vrea sa intreb si yo cat m-ar costa sa imi pun si yo 2 dinti.unul de langa caninul stang si unul de langa caninul drept.mi s-au spart kiar de la gingie unu aq 1 an jumate km asa si unu ieri.snt dintii de langa canini.si as vrea sa stiu un pret aproximativ cat m-ar costa.k nu suport sa stau cu ei asa sparti.va rog frumos.multumesc
0
28-06-2010, ora 13:13
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Daca sint sparti chiar linga gingie, sint sanse destul de mari sa fie numai buni de scos (extras).

Variante:
- implanturi si coroane (mai scump, dar cu avantajul de a nu atinge dintii vecini)
- punti dentare care implica slefuirea a cel putin 2 dinti (2 pe stinga si inca 2 pe dreapta)... mai ieftin decit implanturile dar cu dezavantajul major al slefuirii dintilor vecini sanatosi.

In ce priveste costurile, va poate informa medicul la care mergeti dupa ce va vede si stabiliti de comun acord un plan de tratament.

Dr. Nicoleta Grosu.
0
29-06-2010, ora 10:39
tzumbyc
Nu este medic/terapeut
tzumbyc
poi da...snt buni de scosi.dar nush ce dinti sa imi pun, cv ieftin si bun daca exista.va multumesc
0
01-07-2010, ora 18:21
tzumbyc
Nu este medic/terapeut
tzumbyc
astazi mi s-a spart si al 3 lea dinte si acesta e caninul :((:((:(( nu mai pot de suparare si de nervi, am 2 dinti unul langa altul sparti.zicetimi si mie un pret aproximativ la 3 dinti sparti kt ma costa, un pret in mare k sa stiu la ce ma astept si ce sa ii zic doctorului sa nu imi strice.va multumesc
0
01-07-2010, ora 18:23
tzumbyc
Nu este medic/terapeut
tzumbyc
si ce dinti sa imi pun?de protelan?kre snt mai buni?
0
02-10-2012, ora 23:25
silviumadalin
Nu este medic/terapeut
silviumadalin
Salutare. Am si eu o intrebare.
Am avut probleme cu o carie la o masea, am fost la dentist, mi a omorat nervul, mi a curatat maseaua si mi a pus plomba. Dupa o luna plomba mi a cazut din nefericire.
Intrebarea e urmatoarea: Eu fumez, nu foarte mult, cam un pachet pe saptamana, pot sa am probleme daca fumez si nu am plomba la masea, canalul maselei fiind deschis?
Multumesc anticipat si imi cer scuze daca nu am fost foarte concret, dar nu am un limbaj specializat in legatura cu chestiile astea stomatologice.
0
02-10-2012, ora 23:45
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"pot sa am probleme daca fumez si nu am plomba la masea, canalul maselei fiind deschis? "

Canalul NU trebuie sa stea deschis. Pt nici un motiv.
Nu are nimic de-a face cu fumatul.
Dintii lasati/ramasi deschisi se cariaza f repede. Mergeti la dentist pt finalizarea tratamentului daca vreti sa va pastrati maseaua.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Durerea de dinți
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Pachetele „vorbitoare” de țigări ar putea descuraja fumatul
  • Imaginile grafice de pe cutiile de țigări au impact asupra creierului
  • Renunțarea la fumat, bruscă sau graduală?
  • Faza luteală a menstruației poate ajuta femeile care doresc să renunțe la fumat
  •