laringoscopie

11-08-2008
cristina maria
Nu este medic/terapeut
cristina maria
s-a efectuat o operatie pt indepartarea cancerului laringian, in urma caruia trebuie folosita o canula. Intrebarile sunt:
- care sunt tipurile de canule existente atat in tara cat si in strainatate, si mai ales cele performante, de unde pot fi acestea achizitionate?
- exista site-uri unde as putea gasi mai multe informatii referitoare la aceste canule?
- care sunt metodele prin care se poate"vorbi" dupa o astfel de operatie?
18 comentarii
0
12-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Canulele se impart in 2 mari categorii 1. cu balonas.
acele folosite pentru ventilatie mecanica, pentru o perioada scurta de timp.
2. fara balonas. ( utile in cazul dat.)
Deasemenea ele difera dupa marimi si dupa materialul din care sunt confectionate (metal, plastic., silicon)
Canula se achizitioneaza de la magazine cu specific de Tehnica Medicala.
Metoda de comunicare de dupa interventie depinde de felul interventiei (cat din laringe a fost scos. ) Daca sa practicat laringectomia totala si nu exista sanse de refacere a cailor normale de respiratie se foloseste Laringofonul!
0
24-01-2010, ora 14:47
aris_aris
Nu este medic/terapeut
aris_aris
Buna ziua.
Saptamana trecuta, tatal meu a fost diagnosticat cu cancer laringian neinvaziv pe coarda vocala stanga. Am inteles ca avem de ales intre tratamentul cu citostatice si cel de operatie urmat de radio.
Am facut computer tomograf si pare sa fie intradevar doar pe coarda vocala stanga. Prietenii ma sfatuiesc sa mai faca si un RMN inainte sa se lase operat. dumneavoastra ce credeti?
Si ma mai intereseaza foarte mult despre cum va fi afectata vorbirea dupa operatie si metode de recuperare(stiu ca va fi doar partiala). tata are 57 de ani si cancerul este in faza de inceput fara metastaze sau ganglioni..sau asa am inteles noi.
Multumesc frumos!
0
24-01-2010, ora 14:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca ce va intereseaza Foarte mult acum ( Si ma mai intereseaza foarte mult despre cum va fi afectata vorbirea dupa operatie si metode de recuperare(stiu ca va fi doar partiala).. ar putea sa fie eronat !
diagnosticul este sever si grav.. chear daca pare Neinvaziv !
al nivel celular nu se poate sti decat dupa ce se scoate coarda vocala sau laringele si se studiaza la microscop.
CRed ca trebue sa optati pentru interventia chirurgicala ( ce este scos e sigur ca nu se extinde )
metodele de investigatii preoperatorii si tehnica operatorie o decide medicul care opereaza !
0
12-02-2010, ora 16:54
madaF
Nu este medic/terapeut
madaF
Buna ziua,
Tatalui meu i-a fost depistata o tumora in gat, a suferit o traheotomie, i s-a luat proba pentru biopsie care a avut un rezultat bun si a fost programat pentru operatie.Dupa operatie ne-au spus ca au fost nevoiti sa-i scoata si laringele (laringectomie totala) odata cu tumora, si ca are cancer in ultimul stadiu, luindu-i din nou proba pentru biopsie.Acum este alimentat printr-un tub pe nas si asteptam nici noi nu stim ce.Am citit despre "Tratamentul total al cancerului" de Rudolf Breuss si ma intreb daca ar fi mai bine sa-l incercam inainte de a incepe tratamentul cu raze si citostatice...
Precizez ca are 71 de ani si ambele picioare amputate de aproximativ 8 luni si un an si jumatate, iar acum este foarte nervos si dezorientat.
As vrea sa stiu mai multe si despre Laringofon, incerc sa aflu tot ce se poate sa incerc sa-i insuflu cat mai multe sperante.
Multumesc mult!
0
12-02-2010, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in cazul dat.. trebue sa faceti tratament al durerii si sa.l hidratati bine.
Medicul care la operat impreuna cu medicul oncolog.. o sa decida daca este nevoie de tratament specific radio_chimioterapic, dupa rezultatul anatomopatologic.
Recomandarile lui Rudolf Breuss puteti sa le folositi.. nu au cum sa.i dauneze.
0
15-11-2010, ora 18:28
madaF
Nu este medic/terapeut
madaF
Buna ziua,
Diagnosticul tatalui meu este neoplasm endolaringe operat, recidiva stomala operata la data de 13.09.2010; la control pe data de 05.10.2010 ne-a spus ca arata bine, este multumit de evolutie sa revenim peste doua luni la control daca nu apare nici o schimbare in rau, si ne-a scris pe bilet: extirparea recidivei de la stoma traheala, FISTULA FARINGO TRAHEALA, as vrea sa stiu ce inseamna mai exact aceasta fistula, daca va ramane cu sonda pentru alimentare?
Am revenit la consult pe 01.11.2010 pt ca nu parea deloc bine ce se intampla la gatul lui, si mi-a spus ca moare; ne-a scris pe bilet: neoplasm faringolaringian operat, recidiva la stoma traheala operata, nodul de permeatie, caz nerezecabil chirurgical, se recomanda NESCHIMBAREA CANULEI TRAHEALE, DOAR CURATAREA MANDRENULUI, consult si trat in serviciul oncologic.
A fost un soc pt mine, cand mi-a spus ca nu moare, cel mai grav este ca nu-i pot spune ce se intampla si asteapta sa-l duc la inceputul lunii decembrie sa-i scoata sonda, el isi doreste sa mai poata manca singur, care ar fi riscul, ce se poate intampla daca i se va scoate ac sonda, mi-ati putea explica?
Va multumesc!
0
15-11-2010, ora 18:30
madaF
Nu este medic/terapeut
madaF
"cand mi-a spus ca moare" imi cer scuze sunt tare suparata...
0
15-11-2010, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU se poate scoate sonda.
Fistula Faringo_traheala.. inseamna o comunicare intre farine si TRahee !!!
Daca ajunge mancare in trahee face foarte repede pneumonie si se complica grav lucrurile.. nu ca acum nu ar fi foarte complicate.
Cred ca o sectie Paliativa ar ajuta in sensul ingrijirii si tratamentului simptomatic
0
16-11-2010, ora 08:51
madaF
Nu este medic/terapeut
madaF
Multumesc mult pentru raspuns.
Ma intreb daca sedintele cu raze Roentgen facute la spitalul Schuller din Ploiesti facute dupa operatia din februarie au ajutat sau au agravat situatia asa cum crede tata; pt ca la operatia recidivei din 13.09.2010 avea o gaura uriasa in gat in jurul canulei; cu timpul tesutul s-a adunat in partea de pe piept dar s-a schimbat la culoare ff repede iar acum are cativa noduli de permeatie care cresc de la o zi la alta.
Durerile de cap sunt foarte mari, de la oncologie ne-a dat plasturi de 50mg cu Fentanyl, nu poate dormi, si ieri a refuzat mancarea.
Sa incerc sa-l conving sa mearga unde ma sfatuiti dumneavoastra, dar ma va intreba cu ce o sa-l mai ajute?
Multumesc inca odata.
0
16-11-2010, ora 17:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sectia de paliative este gandita in sprijinul acestor bolnavi.. sa le micsoreze din suferinta si durere
0
16-11-2010, ora 22:36
aris_aris
Nu este medic/terapeut
aris_aris
Buna ziua,
A trecut ceva timp de cand nu am mai scris.La inceputul anului va ceream sfatul in legatura cu un diagnostic de cancer laringian neinvaziv pe coarda vocala stanga.
As vrea sa va spun ca l-am dus pe tata la la spitalul Panduri unde a fost consultat de Dr. Calarasu. Domnia sa a decis interventia cu laser prin care s-a extirpat o parte din coarda vocala. Dupa aceasta interventie am revenit la control in fiecare luna si dupa un timp la cateva luni. Totul pare sa fie ok acum. Multumesc pe acesta cale medicilor de la Panduri si sfatuiesc pe cei cu probleme sa caute intotdeauna si alte pareri.
0
29-11-2010, ora 08:38
madaF
Nu este medic/terapeut
madaF
Buna dimineata,
Revin cu alte nelamuriri, tata nu vrea sa mai mearga la spital sub nici o forma...durerile sunt destul de mari, si mai nou sangereaza zilnic pe langa canula destul de abundent..ce se intampla, se poate face ceva in legatura cu aceasta..multumesc mult pentru raspunsuri.
0
29-11-2010, ora 09:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e bine deloc ca sangereaza.
trebuie sa ajungeti la medic cu el..
0
21-09-2012, ora 20:44
carmensimona
Nu este medic/terapeut
carmensimona
Buna seara!
O sa va descriu simptomele pe care le am de doua luni si care se agraveaza. Acum 2 luni am inceput sa simt un nod in gat pe partea dreapta, cam in dreptul marului lui adam. Era usor sesizabil si aveam si o durere surda in partea aceea. Mai apoi a inceput sa ma doara si urechea dreapta. Incet incet nodul pare sa creasca in dimensiuni. Acum, uneori simt si o usturime. Cel putin asta e senzatia mea. Il simt din ce in ce mai mare si tot timpul acolo. Seara mai ales, nu mai scap de senzatia asta care ma obsedeaza. Imi simt gatul si putin incarcat, rareori reusesc sa scuip un pic de mucus gelatinos. Simt nevoia sa imi curat gatul.Mentionez ca acum vre-o opt ani, am inghitit o pastila la culcare, nu mai stiu despre ce pastila este vorba, dar mi-a ramas blocata in gat, s-a dizolvat acolo si mi-a facut rana. Cateva zile nici saliva nu o puteam inghiti. Ma intreb daca ar putea avea vre-o legatura. Am facut de doua ori exudat faringian, nu mi-a iesit nimic, am facut radiografie tiroidiana si la fel, nu mi-a iesit nimic. Chiar astazi am mers la un medic orelist, care mi-a dat de facut o serie de analize la sange, printre care si pt anemie, calcemie si multe altele pe care nu le-am retinut. Mi-a spus ca arata f bine corzile vocale, am o sinuzita usoara si deviatie de sept, iar din cauza deviatiei de sept nu mai stiu cum a spus ca mi-a afectat amigdalele. Nu am retinut denumirea, dar cam atat. Asteptam rez analizelor. Dupa lunga povestire, intrebarea mea este daca dumneavoastra mi-ati recomanda o laringoscopie directa. Simptomele care vi le-am descris eu le-am regasit la mai multi tineri care la fel ca mine au facut diverse analize si tratamente dar senzatia de nod in gat nu a disparut, insa nici unul nu a facut laringoscopie directa. Astept raspunsul dumneavoastra cu nerabdare. Multumesc anticipat!
0
23-09-2012, ora 21:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu nu ajuta laringoscopia directa...
nu acolo cautati...
cauza este gastrica, cu reflux si iritatie a esofagului, , ,
dormiti pe parte dreapta si refluxul a iritat numai parte dreapta a faringelei
cred ca e cazul de o endoscopie gastrica, tratament si mai cu seama regimul alimentar corect cum am mai scris.
0
24-09-2012, ora 17:33
carmensimona
Nu este medic/terapeut
carmensimona
Va multumesc mult pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns. Astazi am facut o endoscopie superioara. A iesit destul de bine, in afara unui puisor de gastrita, dar in urma endoscopiei am facut si o serie de analize din care a rezultat ca am bacteria HELICOBACTER PYLORI care imi dadea acea serie de simptome si care netratata poate duce la afectiuni foarte grave. In consecinta, voi incepe tratamentul cu antibiotic. Va multumesc inca odata ca sunteti mereu aproape de noi si ne raspundeti in timp util.
0
29-04-2014, ora 13:52
ringuta
Nu este medic/terapeut
ringuta
Buna ziua
In ultimele doua saptamani am avut dureri de gat, uscaciune la gat, greutate in inghitire
Am fost la doi medici ORL si mi-au spus ca e o simpla faringita sau nimic recomandandu-mi sa merg la endocrinolog deoarece problema nu e ORL
Am efectuat testele de tiroida prin examen de sange si sunt in regula.Pe lobul drept la tiroida se prefigureaza un nodul
Am senzatia de strangulare si durere de git desi am luat vitamina A (tratament in nas) bioparox si tantrum verde
Senzatia de uscaciune persista.Cu tiroida mi s-a spus sa mai astep
Mi-e foarte frica si nu stiu unde sa mai merg.Dati-mi o sugestie va rog mult
0
07-05-2014, ora 21:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nici bioparox..si nici tantum verde.. nu este indicat in acest caz
fiind vorba de un reflux gastro-esofagian care usuca si irita mucoasa
am scris la boli ORL sau simptome nas.gat.urechi sute de postari la acest subiect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laringele
  •