laringite dese

09-01-2011
georgiana777
Nu este medic/terapeut
georgiana777
Buna ziua,
Mi-am scos amigdalele prin aprilie 2010.. de atunci am racit de 4 ori.. dar fiecare raceala parca are o durata din ce in ce mai mare..

In momentul de fata ma lupt de 6 zile cu urmatoarele simptome: vocea modificata, durere la baza gatului, nasul foarte infundat, uneori senzatie de uscaciune a gatului si nasului..cand se desfunda. Nu am avut febra deloc pana acum.
Am incercat sa ma tratez singura, 3 zile am luat Theraflu si Propolis C, apoi am inceput sa iau niste pastile de gat cu extracte de plante (Plantusin),
in ultimele 2 zile am luat si Acc200 (la sfatul unei farmaciste, pentru fluidizarea vascozitatilor si oprirea completa a tusei..desi nu tuseam prea mult)
S-a simtit o ameliorare insa raguseala persista si tot mai am secretii vascoase in nas si gat.

Sa ma duc la un consult de specialitate daca nu mi-a trecut dupa 6 zile sau cum ar trebui sa ma tratez ?
Si aveti vreun sfat despre cum sa imi cresc imunitatea? Iarna aceasta am racit de 2 ori la interval de 3 saptamani.. desi nu m-am expus la frig prea mult.

Va multumesc pt timpul acordat :)
3 comentarii
0
09-01-2011, ora 17:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie neaparat sa vada un medic ORL.. laringele
si un medic Gastroilog sa excluda un reflux gastroesofagian.
racelile dese se intampla la persoanele cu reflux cand gatul este foarte iritat de acidul gastric, de la alimente acre, acide citrice..s.a
0
16-01-2011, ora 18:29
camelia.tabacaru
Nu este medic/terapeut
camelia.tabacaru
buna seara. cat timp se da propolis cu alcol .va rog sa-mi spune ti
0
16-01-2011, ora 22:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde pentru ce afectiune
si cat de diluat a fost recomandat ( intern sau pentru gargara )?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laringele
  •