laringita si traheita

27-06-2012
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna ziua
Baietelul meu de 5 ani a fost diagnosticat de pediatru cu laringita si traheita. A primit tratament -augmentin Bis(deja suntem la a doua sticla, ca nu ne tine decat aproape 3 zile o sticla), ambroxol, bioparox, ketof-seara si flixotide aerosoli. Are o tuse cu secretii, si mai nou face febra peste antibiotic. Sa mai astept sau sa-l duc din nou la medic, tare greu scapa de raceala. E a treia saptamana de boala si a doua oara luna asta cand luam antibiotic. Va multumesc.
2 comentarii
0
27-06-2012, ora 21:51
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna, revin cu un mesaj.Azi am fost la medic cu copilul si pediatra l-a trimis la UPU sa-i facem radiografie la plamani fiindca a auzit ceva harait, din fericire n-are decat o bronsita.Rezultatul radiografiei este- desen hilar accentuat bilateral-De azi facem tratament cu ampicilina+gentamicina+hidrocortizon injectabil 2/zi /5 zile. Ma intreb daca nu-i prea puternic tratamentul, oricum sper sa se faca bine.
0
27-06-2012, ora 22:20
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Referitor la doze, d-na doctor mi-a scris Ampicilina de 1g-se amesteca cu ser fiziologic si se trage in siringa 3 ml+ gentamicina 1 ml+hidrocortizon 1 ml. Problema este ca in reteta am 10 buc. Ampicilina, 6 buc. gentamicina si 5 buc. Hidrocortizon, nicicum nu-mi ies de 2 ori /zi timp de 5 zile. Mi s-a spus sa le amestec pe toate si in final sa am o solutie de 5 ml.Rog sa ma lumineze careva, d-na doctor nu raspunde la telefon decat in timpul programului.
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.