laringita sau...?

27-12-2010
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna seara,
De vineri seara am ragusit si nu stiu ce sa mai fac avand in vedere ca e si perioada sarbatorilor si nu prea ma poate ajuta medicul curant. Am fost plecata din Bucuresti, iar vineri seara am iesit sa merg in vizita la cineva, pe jos, avand in vedere ca stateau la cateva strazi distanta. Afara era rece si ceata. De cand m-am intors acasa, m-a luat o tuse uscata si am observat cum ma lasa vocea. Nu ma doare in gat, doar ca atunci cand inghit saliva, caci am cam multa ce-i drept, parca ma inec si imi vine sa tusesc. Am ganglionii de la gat umflati, si simt o durere in urechi. Am si secretii nazale apoase, iar seara mi se infunda nasul. Mentionez de asemenea ca sufar si de esofagita de reflux, ptr care urmez un tratament cu Lanzul 1/zi si debridat 3/zi, redigest cate 2 de 2 ori pe zi cu jumatate de ora inainte de masa. Pana astazi am fost plecata din Bucuresti in provincie la tara si au cam fost variatii de temperatura: in casa cald de la soba, afara rece. De asemenea, anul asta am tot avut episoade de amigdalita ptr care am tot luat antibiotic, iar medicul mi-a recomandat sa le scot cat mai urgent De la ce mi se trage si ce pot sa fac?
17 comentarii
0
27-12-2010, ora 23:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie sa te hotarasti ce medic te trateaza sipe cine asculti !( pe med. de familie, ORL sau gastrologie)
fiindca scrii (am tot luat antibiotic, iar medicul mi-a recomandat sa le scot )
cine iti indica antibiotic si pentru ce ????
daca e amigdalita trebuie tratata in anumit fel
daca e faringita de la reflux.. se trateaza cu totul in alt mod !!!!!!!
2. pierderea de voce desemenea poate fi de la o viroza cu febra, nas infundat si pierdere de voce
dar la fel de simplu poate fi de la un suc acidulat sau un fruct citric !
3. Cel mai corect este sa te vada un medic ORL ( faringele si laringele ) sa te lamureasca cat din probleme tin de amigdale si cat de faringe
4 sa nu mai faci tratamente pentru laringe, faringe si nas.numai. la medicul de familie
este necesar un consult ORL la fiecare aparitie a unor noi simptome
0
28-12-2010, ora 14:05
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
D-l dr am incercat intr-un mesaj cat mai scurt sa va spun toate probleme. Adevarul e ca nu toate s-au intamplat deodata. Cele mai dese probleme le-am avut cu amigdalele din vara si pana in noiembrie. In oct si nov am fost la 2 medici orl care ambii mi-au recomandat sa scot amigdalele si am urmat tratament cu augumentin 7 zile. Dupa ce am terminat tratamentul ptr amigdalele, am ramas cu acel "ceva in gat" iar medicul de fam. mi-a recomandat un consult la gastro, am facut endoscopie cu diagnostic esofagita de reflux tratament 2 luni cu lanzul si debridat. La o sapatama dupa acest tratament am patit ce v-am povestit in primul mesaj. Deci?.Multumesc!
0
28-12-2010, ora 19:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deci...
te.ai cam neglijat dupa cum se vede !!!
1 un regim strict alimentar fara acru( muraturi, otet, ) fara bauturi acidulate si fructe citrice sau verzi, acre
2. gargara dupa fiecare masa
3 Redigest 3 pe zi inainte de masa
4. almagel gel 1 lingura dupa masa
5.despre Amigdale ! IN acest caz ( cu reflux si fartingita.. NU pre se recomanda sa scoti amigdalele clasic.. fiindca ramai aceles dureri in gat de la reflux si faringita. TRebuie sa le micsorezi in volum cu Radiofrecventa
6. Pentru Voce.. acum tre sa faci inhalatii cu ceaiuri si uleiuri volatile.. tab de supt.. si regim vocal.
0
28-12-2010, ora 20:02
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Multumesc ca sunteti atat de prompt in raspunsuri. In ceea ce priveste regimul alimentar: fara acru, fara acid, fara citrice, dar in perioada asta am mancat si eu preparate de sezon, "porcarii" adica. Iar cat priveste esofagita asta eu nu prea am simptome gen regurgitatii, arsuri, dureri in capul pieptului, ci doar aceasta usturime in gat in special dimineata. Mentionez ca dorm cu gura deschisa, sforai, iar cand ma trezesc am gatul uscat si ma ustura rau. Si dupa raguseala asta m-am ales si cu o tuse uscata, ptr care iau Robitussin expectorant, si cand ma apuca cate o criza de tuse. Cat priveste endoscopia uitati ce mi-a scris dr: esofag normal, cardia permeabila, cateva eroziuni la nivelul cardiei; stomac port. verticala normala, port. orizontala-hiperemie parcelara, eroziuni in benzi longitudinale tip"Water Mellore"; pilor normal, bulb normal. Imi cer scuze daca am scris gresit termenii dar nu intleg scrisul medicului. Multumesc!
0
29-12-2010, ora 06:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca o internare la ORL.. dupa sarbatori.. ti.ar usura mult Viata.
1 lucru care tre sa.l faci este sa rezolvi cu respiratia nazala si sforaitul.. si restul cum am scris in mesajul precedent
0
29-12-2010, ora 11:55
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna ziua, si in ce ar consta rezolvarea problemei cu respiratia nazala si sforaitul? Ieri si azi dimineata expectorez din gat niste mucozitati galbene, iar nasul mi-e mai tot timpul infundat sau apos, daca ies afara. Acum doar ce am venit de la stomatolog, unde mi-a scos o masea de minte care mi-a dat de furca toata noaptea, fara a se ameliora nici cu nurofen forte nici cu aulin. Cred ca v-ati facut o parere despre mine foarte.urata, sa zic, la cate probleme sunt pe capul meu. Am uitat sa mentionez ca din noiembrie am inceput un tratament ptr imunitate cu Imunostim.dar dupa cum vad imunitatea mea e cam la pamant. Multumesc
0
30-12-2010, ora 18:14
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna seara, Ma ustura gatul intruna. Am mucozitati galbene pe care le expectorez pe gura in timpul zilei si pe nas dimineata. Dimineata ma ustura si mai tare, dar usturimea se mai atenueaza in timpul zilei ptr ca beau ceai, iau pastile de supt proposept, dar usturimea este continua mai mult in partea dreapta si parca o simt si in ureche. Ce sa mai fac?
0
30-12-2010, ora 19:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am scris mai sus pe 28.12
pana la punctul 4 totul este pentru usturimile din gat si redigestul si almagelul si regimul si gargara si tab de supt.
Faci inhalatii cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de Eucalipt sau inhalant ( respiri aburii si pe nas si pe gura.. dupa ce se mai raceste ceaiul.. Tot cu acel ceai faci spalaturi nazale ( pui cu o seringa ceai in nas si sufli, cu restul de ceai.. faci gargara.. dupa care mirosi la rece acel ulei de eucalipt sau inhalant.. de pe un servetel cate 4-5 pic ( aromoterapie)
0
02-01-2011, ora 19:14
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna seara,
Simt ca cedez psihic. Nu manac acru, dulce, nu beau acidulat, nu fumez, nu citrice si totusi nu se vede nicio ameliorare. Din noiembrie si pana in prezent gatul e tot timpul cu probleme: ba ma doare, ba ma ustura, ba e uscat, ba am o flegma si tb sa-mi dreg vocea. Am inceput chiar sa iau Lanzul de 2 ori pe zi dimineata si seara, debridat de 3 ori cu jumate de ora inainte de masa, la fel si redigest cate 2, nu beau nimic 2 ore de la masa, beau ceaiuri cat mai multe, inhalatii cu ceai de musetel si ulei de Eucalipt seara. Dimineata ma trezesc cu gatul super uscat de ma ustura de mor, dupa ce reusesc sa-l dreg cu apa, incepe nasul sa umidifice sau sa se desfunde si suflu o gramada de secretii. De 2 zile nu mai sunt galbene su incolore. Dupa toate astea toata ziua raman cu o flegma in gat care ma deranjeaza maxim si care se afla acolo unde se intalneste gatul cu nasul, sau ceva mai jos. Inteleg ca am esofagita de reflux, ptr care iau tratament de pe 15.12.2010, am sinuzita frontala, am amigdale care mi s-a recomandat sa le scot, dar ce pot sa mai fac ca sa devin un om normal, sa scap de toate senzatiile astea. Deja ma sperie gandul ca situatia se va agrava din cauza ca persista de prea mult timp. Multumesc!
0
02-01-2011, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pai asta si tre s a faci ce ai scris acum
sa mergi sa scoti amigdalele.. cat o sa stai internata la ORL.. o sa tratezi si sinuzita frontala.
dupa aceia n.o sa ramana decat sa tii regim alimentar si sa faci tratamentul corect gastric
de ce nu ai luat Almagel dupa masa???
0
02-01-2011, ora 21:01
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna seara
Pai cu ceva timp in urma mi-ati zis ca totusi nu se recomanda scoaterea amigdalelor, avand problema asta cu esofagita de reflux. Totusi, dupa simptomele pe care le prezint tind sa cred ca nu esofagita e cea mai grava problema si care imi afecteaza gatul. Ptr ca secretia asta din gat, simt ca vine din nas, dar nu pot sa o scot nici pe nas ci o trag in gat si o scot pe gura caci nu o pot inghiti, ca ramane acolo. Si cred ca mai e ceva important: psihicul nu ma ajuta deloc, orice as face orice activitate as avea mintea mea este tot acolo, urmaresc fiecare inghititura, fiecare moment in care imi dreg gatul, etc etc. Intelegeti? Nici nu stiu ce sa mai zic, am devenit paranoia chiar si ptr mine. Sincer, de ceva timp sunt atenta la orice modificare legata de sanatatea mea, iar ceea ce traiesc acum nu mi-e strain, am mai simtit, numai ca inainte nu dadeam atata atentie. Parca imi fac singura mai mult rau decat bine. Almagel nu am luat ptr ca inca nu am iesit din casa. O sa iau. Nu mai vreau sa ma mai usture gatul, nu mai vreau sa mi se usuce gatul, nu mai vreau sa-mi dreg gatul ca sa dau la o parte flegma aia. Credeti ca se poate?
0
03-01-2011, ora 09:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sigur ca DA. Organizmul are putere mare de autovindecare.. trebuie sa.l ajuti.
faci cateva poze cu faringele.. ca sa vad cum se prezinta amigdalele si le atasezi pe mail
0
03-01-2011, ora 20:17
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna seara, o sa fac niste poze si vi le trimt pe mail. Acum cred ca sunt cam inflamate ca ma dor pana cand si cand intorc capul sau aplec capul. Vreau sa va intreb insa daca refluxul asta poate inflama amigdalele sau invers? Multumesc! Si sa stiti ca daca mai prezint un episod de amigdalita ptr care va necesita sa iau antibiotic, merg sa le scot. Deja ma dispera. Apropo, ce presupune operatia de scoatere a amigdalelor si cat voi sta in spital? Va multumesc!
0
04-01-2011, ora 07:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
refluxul gastroesofagian.. aduce din stomac in gat Acidul Gastric !!!
acest acid, arde mucoasa faringelui si amigdalele.. ce duce la inflamatie locala
0
04-01-2011, ora 20:48
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna seara,
Care sunt sansele de a face complicatii(inclusiv cancer) la nivelul laringe, faringe, stomac la diagnosticele pe care le am acum? Si ce complicatii pot dezvolta pe parcursul vietii, avand acest istoric? Va multumesc!
0
05-01-2011, ora 10:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice se poate intampla in aceasta viata !!!
absolut la orice pot sa te astepti..
dar asta nu inseamna ca neaparat trebuie sa se intample.. fiecare are destinul sau
zic mai putin sa te gandesti la tine ca trup, boala.s.a
si sa cauti lucruri pozitive si bune in jurul tau care le ai de facut
0
05-01-2011, ora 16:15
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Multumesc d-le dr. Asa este, si eu stiu asta: posibilitatea de a se intampla este egala cu posibilitatea de a nu se intampla. Sper ca nu v-am deranjat prea mult si sper sa pot sa va mai deranjez si cu alte probleme sau ma rog aceleasi, ca iarna fiind sinuzita si amigdalele sunt mai tot timpul afectate. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.