laringita reumatismala

02-12-2010
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
Diagnosticul de reumatism la laringe mi l-a pus dl dr ORL-ist la care m-a trimis dr de familie.Simptomele pe care le-am avut pe o perioada de 2-3 luni, si nici acu nu ma simt prea bine, au fost f urate cu usturimi si arsuri in gat care nu au trecut usor!Mentionez ca nu am tusit si nici nu am fost ragusita.Imi obosea vocea doar daca vorbeam mai mult si mai tare.Am incercat dupa parerea mea tot ce se incearca pt laringita:Aerosoli cu gentamicina, dexamed, bromhexin si inhalant doua ture, timp in care am luat si pastile antiinflamatoare.Am avut tratament si pt esofagita de reflux care putea fi o cauza a acestei laringite, dar n-a dat rezultat.am facut si niste infiltratii cu dexamed si xilina la baza gatului.Simptomele astea au inceput din 22 iulie si acum parca ma simt mai bine dar nu pot sa zic ca nu mai am nimic!Trebiue sa amintesc faptul ca ani de zile m-am confruntat cu celebrul nod in gat pe baza nervoasa pe care am incercat sa-l ignor!Diagnosticul de nevroza anxioasa il port de ani de zile si am citit si stiu si despre parestezii laringiene dar ar fi parca prea simplu sa aibe legatura cu problema mea la gat!Nu stiu ce sa mai cred!Dl dr mi-a zis in urma analizelor si examenului clinic ca nu e nevoie de laringoscopie si ca nici la ce ma gandesc eu ca am [cancer]F.bine m-am simtit 12 zile cat am fost la mare.Nu stiu daca un tratament la o salina artificiala mi-ar face bine!Astept parerea dv pt care va multumesc anticipat si va doresc numai bine pt binele pe care il faceti!
31 comentarii 12 Înainte ›
0
02-12-2010, ora 16:04
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
Mentionez ca acele usturimi si arsuri sunt la baza gatului sub "marul lui adam"!
0
02-12-2010, ora 16:11
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
Ma scuzati ca revin dar am uitat sa va spun ca simt si o secretie acolo in gat pe care nu pot sa o scuip afara!Mai abundenta n perioada aerosolilor dar si acum ceva mai putin si nu tot timpul!
0
02-12-2010, ora 19:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.primul si foarte important simptom a unei laringite este raguseala,
daca vocea e normala.. NU se poate pune problema de laringita
2.intradevar se intampla o inflamatie reumatizmala a articulatiilor laringiene.. dar acolo e cu durere mare la palparea laringelui...
3/ Cred ca usturimea care o aveti este legata de refluxul gastroesofagian.. si tratamentele cu antiinflamatoare mai mult deranjaza stomacul decat ajuta la gat.
Mergeti la gastrologie faceti investigatii, tratament si regim alimentar strict
0
02-12-2010, ora 20:13
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
multumesc f.mult!Dar mi s-a prescris esomeprazol si dicarbocalm si nu am simtit ca a avut prea mare efect plus ca nu simt arsuri pe esofag!Vocea pare normala nu par ragusita dar am usor discomfort cand vorbesc!Are vreo importanta ca mi-a iesit la analiza sangelui Heliobacter pilori pozitiv?
0
02-12-2010, ora 20:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. mare importanta
mergi la gastrologie si faci tratament Corect
0
03-12-2010, ora 14:26
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
multumesc f mult!Sper sa scap de problemele astea cu gatul ca m-am saturat din luna iulie sa nu-mi treaca cu nimic!
0
06-12-2010, ora 10:21
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
d-le doctoe am reusit sa fac un examen cu bariu la stomac si iata care sunt rezultatele:esofag cu mic diverticul de pulsiune la nivelul jonctiunii medio-superioare in dreptul bulbului aortic, stomac cu cascada superioara de dimensiuni mari, aeroportic, modificari incipiente de gastrita hipertrofica.Sper sa ajung cat mai repede la gastrolog pt ca asa mi-a recomandat dl dr radiolog [cel mai bun din zona noastra].Ce parere aveti, pot diagnosticele astea sa dea arsurile pe care le am la baza gatului, indiferent daca mananc sau nu??
0
06-12-2010, ora 15:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. aceasta e cauza.
de astazi si in restul vietii sunteti pe un regim alimentar strict + tratamentele..
cum o sa gresiti regimul..chear si peste ani dupa tratament.. totul revine la starea de acum
0
06-12-2010, ora 18:01
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
va multumesc mult pt promptitudinea cu care ne raspundeti si va doresc numai de bine sa aveti parte caci daca nu erati dv nu ma duceam curand la radiologie!Mai suportam asa!Miercuri merg la gastrologie si abia astept tratamentul!
0
08-12-2010, ora 14:24
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
Nu-mi vine sa cred!Astazi medicul meu de familie a considerat ca nu trebuie sa merg la gastrologie cu rezultatul de mai sus si mi-a prescris clasicul tratament pt Helicobacter Pilori!Asta sa fie rezolvarea arsurilor mele din gat de aproape 5 luni?Intr-adevar in luna iulie mi-aiesit pozitiv aceasta bacterie si n-am facut nici un tratament pt ca ma tratam de laringita reumatismala!Abia azi dimineata am luat primele pastile...sa vad daca vin si rezultatele!Nu stiu cum de mai rezist!
0
08-12-2010, ora 14:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poti face tratamentul de la med. de fam.+ un regim strict alimentar cum am mai scris
dupa 2-3 luni repeti tranzitul baritat.. si daca acel diverticul se mareste involum o sa mergi si la gastrologie
0
10-12-2010, ora 14:08
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
am fost la gastrologie si mi-a zis d-na doctor ca am esofagita de reflux!Acel diverticul este de pulsiune, adica o alunecare a mucoasei acolo unde muschiul esofagian e mai slab si se poate sa mai se mareasca!Mi-a zis ca diverticulul nu imi da aceste arsuri ci inflamatia mucoasi esofagiene !acum iau Omeran pt acidul de la stomac, dar nu stiu cand incep sa se amelioreze simptomele!Va dati seama ca tot ce-am luat pt vestita laringita reumatismala mai tare mi-a afectat mucoasa!Ultima data am mancat niste portocale si mi-au declansat criza asta chinuitoare!trebuie sa merg sa fac o endoscopie sa vad ce grad e esofagita asta!
0
10-12-2010, ora 14:18
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
am uitat sa va spun ca pt esfagita nu am urmat un tratament decat vreo 10 zile cu esomeprazol si dicarbocalm niste pastile mentolate pe care le sugeam si cred ca nu mi-au facut bine pt ca erau mentolate
0
10-12-2010, ora 15:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
omeranul este bun..
trebuie sa tii regimul strict alimentar
si dupa masa sa ei Almagel 1 lingura dupa fiecare masa.
Da ai dre[tate.. ratamentele luate anterior au agravat problema gstrica.
Parerea mea este ca endoscopia tre s-o faci dupa 3 saptamani de regim si tratament
0
10-12-2010, ora 16:05
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
multumesc mult, mult!Almagelul sa-l iau in acest timp cat iau antibioticele si omeranul?Altceva vreu sa va intreb daca nu va suparati!Cam am probleme la stomac si cu diareea de la ele !Nu stiu daca pot duce la sfarsit tratamentul de 7 zile pt Helicobacter pilori!Am numai 3 zile de tratament.e benefic sa iau Biotics, si daca da cate pe zi?Va multumesc din nou si va doresc numai bine!
0
10-12-2010, ora 16:23
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
Am uitat sa va spun ca dupa 3 zile de omeran parca totusi mai am gustul de acru in gura, cateodata!
0
10-12-2010, ora 17:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul p sa dureze minim 3 saptamani pana la 3 luni asa ca tre sa aveti rabdare
DA se ia Omeranul inainte de masa. Mancare de regim.. si dupa mas ase ia antibioticl si dupa antibiotic Almagelul. SE poate lua si biotix
0
10-12-2010, ora 19:32
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
totusi arsurile astea nu mi-ai cedat dupa 3zile de omeran!Criza asta a aparut dupa ce am mancat cateva felii de portocala !Mi sau parut ca sunt dulci dar mi-au facut rau!In astea 5 luni n-am tinut cont ce mananc!
0
10-12-2010, ora 19:34
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
arsurile sunt tot tmpul din zi si si noapte...Ma culc cu arsura si ma scol cu arsura in gat si piept!
0
11-12-2010, ora 09:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca am scris de 1000 de ori ca fructe citrice NU.
Poti adauga la Trtament Almagel 1 lingura dupa fiecre mancare si noaptea inainte de culcare
0
11-12-2010, ora 11:19
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
Daca va mai spun ca asta vara pt laringita ai areumatismala mi s-a dat Strepsils de portocala cu vitamina C!Nu ma mai mir de ce se intampla cu gatul meu plus ca nu mi s-a spus de nici un regim alimentar si eu in tot acest timp am cam mancat normal..inclusiv rosii la greu
0
11-12-2010, ora 19:08
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
domnule doctor azi am fost la urgenta!Nu mai putem din pieptde arsuri!Altadata intr-o noapte am avut niste intepaturi ca de cutit in piept in dreptul sternului!Mi s-a pus diagnosticul de faringotraheita cronica trenanta virala!Mi s-a administrat algocalmin injectabi, ranitidina si alta pastilamai tare ca ranitidina si durerile au ramas la aceeasi intensitate!Mi s-a dat tratamentul urmator:vitamina A, vitamina C de supt, ranitidina si ketonal supozitoare1Parca atunci cand iau vit C ma simt mai bine in piept!Am observat ca de pe trahee sau esofag imi vine o secretie alba spumoasa pe care o inghit ca e prea jos si nu pot sa o scuip!Dv ce credeti?Mentionez ca nu fac temperatura!Se poate ca de la aerosoil sa fi facut asa ceva?
0
11-12-2010, ora 19:09
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
in gat la consultul cu spatula mi s-a spus ca faringele e rosu un pic!
0
18-09-2011, ora 10:43
steastely
Nu este medic/terapeut
steastely
Buna ziua d-le Dr. Am fost la Iasi cu baiatul meu si i-am facut laringoscopie indirecta ca au zis ca nu e necesar sa-l adoarma ca nu are nimic pe laringe si n-ea trimis la dr Rugina alergologie.Acolo s-au uitat pe analizele vechi si i-au facut niste analize ig care arata ca ar avea o alergie f mare in corp si s-au axat pe faptul ca este alergic la praful de casa. Nu stiu ce sa mai cred, eu, sincer, nu cred asa ceva deoarece cand face laringita baiatul imi ia si fata si face si ea la fel. Daca era alergic asa cum zic medici nu imi lua si fata.Mai dati-mi un sfat ve rog poate gresesc eu.Mie frica de cat hidrocortizon, medrol am bagat in el, nu mai zic de antibiotic.Acum e iar cu laringita ii fac aerosol cu dexa si ser, ii dau extract din coacaz negru si cimbru bronhofort day si medrol, incerc sa nu-i dau antibiotic.Astept un sfat va rog.
0
18-09-2011, ora 14:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe o mucoasa afectata de un fond alergic sau de un reflux gastric.. se poate foarte usor lipi orice infectie.. din cauza imunitatii locale scazute
asa ca poate sa fie la ambii copii Viroza !
ca si sfat.. trebuie sa aveti mare grija la alimentetie sa excludeti produsele alergene, acre si acidlute, fructele citrice..
care irita mucoasa faringelui, esofagul si mucoasa gastrica
intradevar NU mai trebuie de dat antibiotice
antiinfalamtoarele numai in supozitoare sau injectabuil.. cas a nu mai provocati iritatiile gastrice si refluxul gastric de la medicamente
0
27-10-2012, ora 11:18
steastely
Nu este medic/terapeut
steastely
Buna ziua d-le Dr Flueraru, imi pare rau ca nu am putut ajunge cu baietelul la pascani asa cum am promis.Baiatul meu mai nou face amigdalita pultacee..a facut una in iunie si a fost tratat cu 14 zile claritromicina 10 zile penicilina injectabil si inca 7 zile claritromicina, iar acum a facut iar o angina pultacee dupa 2 zile de febra 39 cu 7 si frisoane ca era suspect de gripa (mentionez ca mai sunt 3 copii la scoala cu aceleasi simptome) si facem tratament cu penicilina injectabil 600 la 6 ore(are 35kg) plus albastru de metil si un preparat cu neomicina si ii curat limba si ung amigdalele. La exudat nu iese nimic ma gandesc daca este un streptococ si nu iese la analize ?As putea sa-i fac dupa trat si niste moldamin pt sterilizare...nu stiu se va steriliza ?!
0
27-10-2012, ora 21:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nici un antibiotic nu piate steriliza nimic
Cu fiecare respirate. Cu fiecare sarut.. in organism patrund mii de microbi. Virusi. Si micoze
Solutia este alimentatia corecta si tratament naturist pentru imunitate
0
18-11-2012, ora 11:49
magdaiubita1976
Nu este medic/terapeut
magdaiubita1976
Buna ziua domnule doctor va rog frumos sa ma ajutati, din septembrie am o problema in gat exact dupa omulet unde incepe cu o usoara inflamatie si pe laterale simt cu se inflameaza un pic si amigdalele si se intinde chiar si spre nari tusesc cam o data la 15 min elimin o spuma alba care in momentul in care m am uitat in gat o am dupa omulet, mentionez ca aveam probleme si cu rechea dreata de vreo luna deja o simteam infundata parca as fi avut apa in ea.
Am fost la ORLsi tratamentul dat este citrolin 4 zile, tantum verde 4 zile, rinocort 10 zile, betabioptal(pt ureche) 5 zile si nurofen 7 zile 3/zi.Pe moment acest tratament a parut ca a dat rezultate dar problema a revenit din nou de alte doua ori urechea mi a ramas f sensibila la frig ma doare chiar daca nu mai am senzatia de apa in ureche iar spuma aceea continui sa o am zilnic dupa omulet cu jena mare in gat mai rau noaptea ma trezeste din somn iar dimineata a eliminat din gat si dintr o nara o infectie compacta verzuie cu urme slabe de sange si mi se umfla rau ochii de vreo 2 saptamani ii am iritati, dimineata la trezile mai gasesc niste resturi uscate eliminate din ochi dar nu este infectie imi lacrimeaza la frig doar dimineata si am fotofobie daca am soarele in fata.Chiar daca nu este ceva f grav este deranjant va rog frumos ajutati ma ! Nu stiu daca are vreo legatura dar sufar si de o rinosinuzita maxiloetmoidala dreapta si am avut si otita la ambele urechi mica fiind nu aveam 2 ani.
0
19-11-2012, ora 19:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie facuta Radiografia SAF
2 de facut consult kla gastrologie
acele schimbari din farunge pot sa se datoreze unui reflux gastric
am scris mult despre faringite si reflux pe forum
0
06-06-2015, ora 00:47
manu1989
Nu este medic/terapeut
manu1989
Buna seara.Domnule doctor, problema mea a inceput in urma cu o luna, dupa o masa copioasa.A doua zi a inceput o durere in partea dreapta, am fost imediat sa imi fac un eco si totul a iesit in limite normale.DUpa 2 zile a disparut durerea din dreapta, in schimb a inceput o durere groaznica la gat sub marul lui adam.Tin minte ca eram la volan si am facut un atac de panica, am crezut ca ma sufoc.De atunci, durerea nu a mai disparut nici o secunda, difera doar intensitatea.Simt durerea sau arsura asta sub marul lui adam si o presiune mare in capul pieptului, ragaielile sunt excesive, chiar si dupa apa plata.Am facut analize de helicobacter, a iesit pozitiv, am luat 10zile antibiotice, durerile au ramas la fel.Am facut gastroscopie si mi-a iesit o hernie hiatala foarte mica (12mm) si cam atat.Domnul doctor spunea ca nu am cum sa am simtomele aceastea din cauza herniei.Inainte sa fac gastroscopia am facut tratament pt boala de reflux ( motilium si helides), antibiotice 10zile pt helicobacter ( amoxicilina si klabax), durerile au ramas aceleasi.Am fost si la ORL si nu s-a vazut nimic neobisnuit.Va rog spuneti-mi, ce sa mai faC?Unde sa ma mai duc?Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.