laringita cronica, hiperplazici, stomatita

27-05-2009
amo_ki2000
Nu este medic/terapeut
amo_ki2000
buna ziua,
va scriu in numele sotului meu care in urma unui control orl i s-au pus diagnosticele mentionate in titlu. as vrea daca puteti sa ma lamuriti mai bine si sa-mi spuneti ce inseamna mai exact aceste diagnostice, mentionez ca i s-a spus ca are pe laringe niste dungi rosii si albe care nu ar trebuii sa fie si i s-a dat tratament cu zinat, nurofen, bioparox si septolet pe care sa-l tina o sapt si apoi daca nu ii trece sa il interneze pt ai curata laringele.va rog sa-mi explicati si mie daca este ingrijorator sau nu..
multumesc
6 comentarii
0
27-05-2009, ora 20:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema este mult mai compleza..
Stomatita.. apare la persoane care si.au neglijat dantura, care au probleme gastrice ( reflux gastroesofagian).. care au exagerat cu condimentele, acidulatele.si nu numai !
Stomatita este simptomul unui organizm obosit...
de aici se poate trage concluzia.. ca iritatia din faringe a actionat si asupra laringelui, cu congestie si inflamatie care a dus la Hiperplazie.. adic ingrosarea mucoasei !
daca nu isi schimba stilul de viata si alimentatie mai are un pas pana la o formatiune tumorala !
faceti si un consult la Gastrologie.. cu un tratament de durata si un regima limentar STRICT!!!
consult Stomatologic !
Gargara, Inhalatii.. sau va cumaparati un aparat de aerosoli!
trtamentul prescris este bun +
regim alimentar strict Fara ACRU, RECE, ACIDULAT !!!!!!
0
27-05-2009, ora 23:19
amo_ki2000
Nu este medic/terapeut
amo_ki2000
va multumesc pt raspuns si as dori sa va mai intreb daca toate acestea ar putea fi de la candida(asa i-a spus la control, ca s-ar putea)si faptul ca atunci cand inspira ii vine sa tuseasca are legatura cu toate astea. va multumesc anticipat.
0
28-05-2009, ora 06:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu de la candida!
Candidoza.. este o ciuperca care se activeaza.. pe un fond imunitar slabit. la un organizm obosit..
odata cu alimentatia corecta si odihna si tratamentul gastric... candida va disparea!
0
28-05-2009, ora 11:34
amo_ki2000
Nu este medic/terapeut
amo_ki2000
buna ziua, vamultumesc din nou pt raspuns si as dori sa va mai mentionez ca are lueta mai lunga decat normal si ca are o senzatie de ceva in gat.Va rog sa imi spuneti si mie daca toate astea nu se rezolva in urma tratamentului, curatarea laringelui ce implica si cat este periculoasa.
ma scuzati daca sunt insistenta punand atatea intrebari dar sotul meu e foarte speriat de orice boala in general si as vrea sa-l linistesc cumva.
MULTUMESC MULT PT RASPUNSURI
0
28-05-2009, ora 12:15
amo_ki2000
Nu este medic/terapeut
amo_ki2000
va mai intreb daca inflamatiile respective ar fi putut aparea in urma unor laringite repetate mai vechi netratate si ce inseamna mai exact acele dungi rosii si albe, pt ca am citit ca la cancer apar pete albe mai intai.
0
28-05-2009, ora 22:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca cititi atent ce am scris in 1 mesaj/ o sa intelegeti.. ca si acele Laringite repetate erau secundare.. adic problema de baza e legata de modul lui de viata de pana acul si de problemele gastrice care lea neglijat!
termenul de curatare a laringelui NU este medical si nu inteleg ce vreti sa spuneti cu asta!
daca are polipi pe corzile vocale.. se scot si sa trimit la analiza anatomopatologica pentru a exclude o patologie cancerogena.
daca este o simpla inflamatie.. nu necesita interventie chirurgicala.. Doar o atitudine serioasa, regim alimentar strict si tratament de durata.. cam 2-3 luni!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.