laringita cronica

02-11-2009
darkcornel100
Nu este medic/terapeut
darkcornel100
Buna ziua!Va deranjez si eu cu o intrebare.De mai bine de un an sufar de laringita.In aceasta perioada am consultat mai multi medici dar fara rezultat.Am omis sa va spun ca lucrez intr-un loc unde vorbesc foarte mult si vin in contact si cu mult praf.Ultimul medic pe care l-am consultat a spus ca nu mi se inchid coardele vocale etans si deoarece intra aer am aceste modificari de voce care ma deranjeaza.Tratementul, ultim, pe care l-am primit este :pauza vocala totala, Bioparox spray, Homeovox.Problema este ca dupa 2 saptamani in care am respectat toate acestea nu cred ca ma simt mai bine iar daca ma supar, cat de putin, nu mai pot vorbi aproape deloc.Sunt disperata, trebuie sa ma duc la servici si nu stiu cum voi face fata in aceasta situatie.Multumesc.
3 comentarii
0
02-11-2009, ora 16:57
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consultati un medic homeopat. Exista remedii homeopate f. eficiente si puternice pt. astfel de probleme
si care sunt usor de gasit in astfel de cazuri caci se cunoaste si cauza bolii.
Homeovoxul suna a remediu homeopat, si daca chiar este, el este un remediu complex si nu unitar si nu are putere mai deloc pt. a vindeca asa ceva.

In caz ca nu aveti cum sa ajungeti la un medic in timp util va pot ajuta sa gasiti un remediu potrivit. Scrieti-mi un mesaj privat aici (dati un click pe idul meu).
Deja am recunoscut remediul dupa cele spuse de dvsoatra mai sus, insa trebuie confirmat pt. a fi sigur.
0
02-11-2009, ora 17:35
darkcornel100
Nu este medic/terapeut
darkcornel100
Daca nu va deranjez imi puteti spune care considerati ca este remediul potrivit?
0
02-11-2009, ora 19:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
V-aţi făcut o endoscopie nazo-faringo-laringiană?
Vă ştiţi suferindă de vreo afecţiune tiroidiană?
Când vorbiţi vă doare gâtul sau corzile vocale?
Când expiraţi aerul din plămâni se aude un fel de şuierat?
Când aţi făcut pauza vocală totală aţi şoptit sau tuşit?
Aveţi sau aţi avut vreo problemă neurologică (gen distonie neurovegetativă, nevralgie, stări depresive etc.)?
Sunteţi câteodată şi răguşită sau aveţi vocea voalată (vă tremură)?
Simţiţi câteodată un corp străin în gât sau un fel de tensiune?
Aveţi sau aţi avut probleme cu amigdalele, nasul, limba, faringele sau sinusurile (faringită, rinită, otită, glosolalie, amigdalită hipertrofică etc.- mă interesează să ştiu dacă aveţi secreţii nazale/otologice abundente şi cum sunt? - apoase, vâscoase, aderente, curg pe nas, curg pe faringe în jos etc. - iar la urechi la fel);
Aveţi probleme gastrologice (gen reflux gastro-esofagian)?
Aţi făcut în trecut sau de curând efort vocal (v-aţi surmenat corzile vocale)?
Aţi cântat vreodată?
Aţi avut sau aveţi vreo afecţiune pulmonară (gen pneumonie, pneumotorax, pleurezie, tuberculoză)?
Gâtul este curat sau se pot observa depozite albicioase sau de orice altă culoare sau natură?
Aţi avut sau aveţi probleme cu urechile?
Aţi avut sau aveţi vreo leziune dentară (carie netratată etc.)?
Respiraţi frecvent pe gură sau respiraţi numai pe nas (când aveţi nasul înfundat cu siguranţă respiraţi pe gură).


Vă rog să rsp la întrebări, altfel nu vă pot ajuta!

Nu ştiu dacă medicul v-a spus, dar nu aveţi voie să luaţi medicamente precum următoarele (sunt contraindicate, dar în caz de forţă majoră puteţi lua):

[[[ AINS - antiinflamatoare nesteroidiene (nurofen sau orice altceva care conţine substanţa activă ibuprofen (Ibalgin, Rupan, Advil, Ibugesic, Faspic, Imet, Macrofen, Reuprofen, Paduden, Pedea, Profinal, Sarixell etc. - Aulin, Diclofenac, Ketoprofen sau orice alt medicament sintetic cu acţiune antiinflamatoare);

[[[ Antihistaminice - loratadină, disloratadină, ketotifen, clemastină etc. (Claritine, Aerius, Ketof, Tavegyl, Clemastine, Simphoral etc.) - chiar dacă sunteţi alergică la praf, antihistaminicele au şi proprietăţi anticolinergice şi produc xerostomie (usucă toată cavitatea bucală, faringele, laringele, traheea, până şi nasul), iar această uscare determină disfuncţionalităţi vocale - nu numai corzile vocale sunt importante pentru producerea şi emisia vocii, sunt importante şi organele care rezonează şi modulează vocea - faringe, limbă, luetă (omuşor) etc.;

[[[ Decongestionante nazale (Olynth, Bixtonim, Vibrocil, Rinofug etc.);

[[[ Cortocoizi orali sau sub formă de spray (în special prednison - are şi efect antialergic, dar şi antiinflamator);

[[[ Aspirină, Paracetamol, Algocalmin - Aspirina în special, pentru că subţiază sângele şi creşte riscul de hemoragii laringiene - trebuie să o evitaţi cu atât mai mult cu cât aveţi deja probleme!

Ca şi recomandări:

- Hidrataţi-vă cu minim 1, 5-2 litri de apă pe zi;
- Nu vorbiţi absolut deloc când observaţi că sunteţi răguşită sau chiar afonă;
- Când faceţi pauză vocală să nu şoptiţi (şoptitul suprasolicită mai mult corzile vocale), să nu tuşiţi pentru a vă "regla" vocea sau pentru a vă curăţa gâtul de vreo secreţie - înghiţiţi în cel mai rău caz;
- Nu vă enervaţi şi nu vă stresaţi - ascultaţi muzică relaxantă pentru a vă detensiona şi destresa;
- Când vorbiţi, vorbiţi în aşa fel încât să evitaţi crearea unei tensiuni la nivelul gâtului şi ţineţi-vă capul adecvat - impostaţia este foarte importantă;
- Nu ţipaţi, nu cântaţi!
- Nu aveţi voie să mâncaţi alimente reci şi nici fierbinţi - moderate, ca de altfel nici apă sau orice alt lichid;
- Evitaţi lactatele - produc secreţii care afectează tot sistemul respirator;
- Evitaţi şi orice aliment contondent, orice aliment care poate să zgârie - nuci, covrigi etc.;
- Puneţi-vă pe gât, în cartilajului tiroidian (mărul lui Adam) o compresă calduţă din ceai de nalbă sau din apă argiloasă;
- Făceţi-vă gargarisme cu ceai din rostopască - 3 pe zi, timp de 3 minute fiecare - înainte şi după fiecare masă;
- Investigaţi-vă funcţionalitatea tiroidei - se află situată sub laringe şi orice modificare de volum (în special mărire) poate să determine răguşeală, afonie, spasm laringian etc.;
- Evitaţi mesele copioase, pentru că riscaţi să aveţi reflux gastro-esofagian care arde efectiv mucoasa faringiană şi dacă este abundent poate chiar să pătrundă în zona laringiană şi să vă agreseze chimic corzile vocale (dar acest sfat este valabil numai dacă aţi avut reflux);
- Dacă problemele persistă consultaţi un medic orelist specializat pe foniatrie, s-ar putea să aveţi nevoie de un tratament foniatric, eventual chiar reeducare ortofonică! Cam atât...


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică!


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.