laringectomie totala

23-08-2007
Cornelia7
Nu este medic/terapeut
Cornelia7
daca cineva cu experienta poate sa-mi dea sfaturi de ingrijire a pacientului purtator permanent de canula?!care sunt cele mai bune canule?care ar fi regulile de igiena a canulei si a zonei cu traheostoma?unde se poate face reeducare vocala?ce laringofon este cel mai aproape de vorbirea umana?
astept orice informatii in legatura cu acest subiect
1 comentarii
0
05-09-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Stoma taheala trebuie atent ingrijita pt ca altfel se"populeaza "cu tot felul de germeni.Daca nu in fiecare zi, atunci la 2 zile trebuie schimbata canula traheala(trebuoe sa aveti macar 2 canule, de plastic sint bune sau de silicon sint si mai bune)stoma(orificiul )trebuie dezinfectat cu Betadine cel mai bine sau cu alt dezinfectant dar care nu contine alcool(vaporii in vor face pe pacient sa tuseasca rau)sau care nu miroase tare(nu Cloramina de exemplu).Reeducare vocala se face la Spit Panduri(de fapt DR HOCIOTA)si doar acolo din cite stiu eu.Nu stiu care laringofon e cel mai performant dar stiu ca e compensat de casele de asig de sanatate.Sper ca am adus informatii utile.Daca va mai intereseaza ceva, scrieti!Dr brad
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.