laringe inflamat in vacanta

16-07-2015
wwwseby@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
wwwseby@yahoo.com
Buna ziua,
Sunt de 5 zile in vacanta, din prima zi m-am stricat la stomac (diaree+voma), dar dupa 2 zile mi-a trecut.
Am baut bere rece, am AC in camera, nu fumez.
Ieri dimineata a inceput sa ma doara gatul cand inghiteam, astazi nu mai pot sa beau un ceai de durere.
Am facut gargara cu sare toata ziua dar ma simt la fel de rau. Ma doare sub maxilar cand apas in dreapta, nasul este curat dar cand incerc sa inghit chiar si in gol parca am un cutit in gat.
Puteti sa ma ajutati cu ceva sfaturi sa ma fac bine sa ma bucur macar de ultimile zile de vacanta? Sau macar sa ajung sanatos in tara?
Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
16-07-2015, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gatul este iritat si inflamat din cauza vomei si acidului gastric care a trecut prn faringe si a ars totul acolo
pot sa te bucuri de vacanta
Fara bere, inghetata, mancare acra, otet, lamai, fructe citrice, bauturi acidulate
augmentin 1gr la 12 ore, nurofen sau alt antiinflamator la 8 ore
bioparox sau tantum verde sprey,
tab de supt fara Vit C si lamaie
multe ceaiuri calde
0
19-07-2015, ora 16:14
wwwseby@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
wwwseby@yahoo.com
Multumesc Dl. Dr. Flueraru pentru raspunsul promt.
Am urmat tratamentul
- amoxicilina 1g
- Pharysol spray (inlocuitor pentru tantum)
- panafen la 12 ore
- tablete de supt NU am putut sa iau pentru ca fiecare inghititura ma durea
- numai ceaiuri si apa plata calduta
si abia astazi, a treia zi pot spune ca ma simt mult mai bine (desi inca ma mai doare cand inghit sau cand mananc).
Acum, daca nu va suparati as avea doua intrebari:
1. De ce ati recomandat antibiotic daca nu este infectie si este doar arsura?
2. Mai am 1-2 zile de vacanta. De baut rece nici nu se pune problema, dar cat mai continui tratamentul? Mai este necesar un consult ORL cand ajung in Romania?
Va multumesc.
0
19-07-2015, ora 20:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pentru a evita o eventuala complicate ( flegmon periamigdalian, laringita, pneumonie)
2 tratamentul 7 zile
consult oRL.. obligatoriu sa vada cat de mari sunt amigdalele si daca nu cumva e cazul de facut ceva cu ele sa nu se repete istoria si anul viitor
0
21-07-2015, ora 17:50
wwwseby@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
wwwseby@yahoo.com
Buna ziua,
Am fost la consult ORL.
I-am povestit povestea, plus faptul ca am mai avut in perioadele reci probleme cu laringita/ amigdalita acuta.
Mi-a spus urmatoarele:
- cel mai probabil voma a produs arsura pe laringe, dar simtomele nu puteau fi atat de severe cum am simtit eu doar de la arsura, si s-a produs si o infectie pe fondul scaderii imunitatii cu o bacterie pe care este posibil s-o am in sange si la orice scadere de imunitate sa am episoade de amigdalita cum am avut in trecut.
- mentinerea tratamentului cu antibiotic cel putin inca 5 zile + nurofen expres (praf - pt ca e mai repede asimilat) si salvigol(pastile de supt)
- dupa 2 saptamani in care nu am mai luat nici un medicament trebuie sa fac niste analize de sange (nu ma intrebati ce fel) si in functie de rezultat se poate descoperi ceva bacterie/microb sau nu. Daca nu se descopera nimic, la primul episod se vor reface analizele si compara... vom vedea

Cred ca fara raspunsul dv. nu as fi luat antibiotic si infectia ar fi putut face mult mai mult rau decat a facut.

Va multumesc inca o data si multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laringele
  •