largimea distributiei trombocitare

28-08-2013
nastasia t
Nu este medic/terapeut
nastasia t
Buna ziua!
Rezultatul meu este 19, 5, iar valorile considerate corecte sunt intre 8 si 16, 5 in ceea ce priveste largimea distributiei trombocitae. Restul analizelor sunt in parametrii considerati normali. Am facut o recidiva la erizipel in urma cu 4-5 saptamani si am facut tratament, am un nodul tiroidian (hipertiroidism) si am fost diagnosticata cu PURPURA in 21 aug. a.c.. Mentionez ca am facut o calatorie foarte dificila-peste 5000 km intr-un microbuz, mi s-au umflat picioarele, am stat si in caldura uneori si inainte de sfarsitul calatoriei am observat niste pete rosii, dispuse simetric pe ambele gambe, spre interior, deasupra gleznei. Am crezut ca am dormit nemiscata si s-au presat picioarele si din cauza presiunii s-au inrosit. Spre seara si in ziua urmatoare totul era normal, s-a retras roseata, dar am observat cateva pete cat varful acului, difuze, practic neobservabile. Peste alte doua zile am umblat mult prin caldura, am stat mult in picioare si dupa-amiaza am simtit intepaturi. Am crezut ca m-a piscat ceva. Ambele picioare erau rosii in aceeasi zona si fierbinti. Din pacate numai dupa 2 zile am ajuns la medic.

Doresc sa stiu ce influenteaza largimea distributiei trombocitare. Poate sa fie legata de hipertiroidism sau de infectia cu streptococ? Momentan fac tratament cu Detralex si Tarosin.
2 comentarii
0
30-08-2013, ora 11:36
Dr. Stancu George
Medicina interna, Ploiesti
Dr. Stancu George
Cresterea largimii distributiei trombocitare arata ca in sangele dumneavoastra exista trombocite cu dimensiuni mai variate decat ne-am astepta dpdv statistic pentru varsta dumneavoastra. Daca majoritatea trombocitelor au acelasi volum PDW va fi normal iar daca apare o populatie considerabila de trombocite cu volum diferit de restul (mare sau mic) va creste PDW.

Acest lucru nu este legat de hipertiroidism insa poate fi legat de o afectare cronica a trombocitelor (insa foarte putin probabil).
0
14-10-2017, ora 18:17
Sinvi
Nu este medic/terapeut
Sinvi
Buna seara! Nu speriata, ci speriata rau sunt. Am 52 de ani. Mi-am facut in ianuarie, acest an, un set de analize. Singura valoare anormala este PDW (limitele de referinta ale laboratorul unde am facut testele sunt 8-16, 5). Am repetat in mai si acum, in octombrie. De felul meu, ma invinetesc cam urat. Timpul de coagulare este normal (11, 5 sec., 117, 9 %- cu valori de refetinta 70- 120; INR 0, 91). De asemenea, timpul de sangerare este 1min si 56 de sec.- nu a intepat lobul urechii, ci a zgariat).
Asa arata PDW-ul.
21.01.2017, 17, 7; 23.05.2017- 18, 5; 14.10.2017- 19, 2
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc si va doresc tot binele din lume!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.