lapte praf, rog opinie medic

03-10-2011
melany99
Nu este medic/terapeut
melany99
buna, am si eu o problema cu bebelusul meu, din anumite motive a trebuit sa opresc alaptatul
am trecut pe lapte praf, m inceput cu milupa, aptamil, dar bebe nu prea manca, manca putin si refuza biberonul mancatul era un calvar asa ca incet am trecut la alt lapte praf, s26 gold(traiesc in grecia)multa lume mi a oferit acest lapte praf deci am incercat, am trecut incet de la milupa la s26, dar bebe sa constipat, pediatrul nu mi a prescris medicament, mi a spus sa combin laptele cu ceaiul, dar asa bebe are scaun dar mai uscat si doar odata pe zi sau odata la 2 zile, si vomita des, de la milupa nu vomita, noaptea nu doarme bine si de cand am schimbat laptele a luat 600g in greutate acuma la 4 saptamani are 4kg, cum este cand laptele praf este cel bun pentru bebe?ar trebui sa aiba scaun normal de la lapte praf, nu?acuma ne gandim sa schimbam laptele din nou, ne gandeam sa incercam humana, este bine sa trecem de la un lapte la altul?cum se face trecerea corect?cum este viata bebelusului daca laptele praf este bun pentru el, multumes
4 comentarii
0
04-10-2011, ora 00:26
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!

Intrati, va rog, pe blogul Oliviei Steer. O sa aflati de acolo ce trebuie sa manance bebele, natural. Toate prafurile astea sunt extrem de nocive pentru bebelusi. Si aveti mare grija cand regurgiteaza, sa nu se inece. Supravegheat si asezat mereu pe o parte sau pe burta. Niciodata cu fata in sus!

Multa sanatate!
0
04-10-2011, ora 07:14
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
intr-adevar, de la lapte praf majoritatea bebelusilor se constipa, nu stiu cate luni are, daca e posibil sa treceti pe sucuri de fructe/ fructe pasate
0
04-10-2011, ora 07:17
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
acum am citit ca e micut, are abia o luna, deci fructele ies din discutie:(

puteti incerca, cu acordul medicului sa-i dati putina lactoza, desi nu e o solutie pe termen lung
0
04-10-2011, ora 12:30
melany99
Nu este medic/terapeut
melany99
are abia o luna, ma gandesc poate nu este bun acest lapte praf, cat timp are nevoie un bebelus sa se adapteze la noul lapte praf?am cautat peste tot pe internet dar nu am gasit raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Formulele pentru sugari din lapte de vacă nu cresc riscul pentru diabet tip 1
  • Formulele de lapte și greutatea sănătoasă la sugari - opinia specialiștilor
  • STUDIU: Evitarea laptelui de vacă la copiii susceptibili genetic nu reduce riscul de diabet tip 1
  • Modificări la nivelul sistemului reproducător la sugarii hrăniți cu formule pe bază de soia
  • Formulele pentru sugari pe bază de lapte de capră: sigure și la fel de benefice ca și cele pe bază de lapte de vaci
  •