lapte mai putin in sani

17-08-2012
sarcina
Nu este medic/terapeut
sarcina
Buna,

Am si eu o dilema si ma gandeam ca poate gasesc mamici care sa se fi confruntat cu acceasi situatie in trecut si ma pot ajuta cu informatii si sfaturi.

De vreo 2 saptamani, bebelusul meu de 3 luni mananca mult mai putin. El este alimentat exclusiv cu lapte de la san, fara apa sau ceai pe langa. Copilul arata foarte bine si dupa spusee pediatrului este dezvoltat in avans cu 2 luni (arata ca de 5 luni). Este vesel, vioi, deci nu pare sa fie nici pe departe infometat.

Ingrijorarea mea vine din alt motiv insa: a scazut mult laptele din sani. Era normal pana la urma sa scada; organismul meu si-a adaptat cantitatea dupa nevoile bebelusului. Este laptele meu in pericol? Daca bebe va dori din nou sa manance cantitate mai mare, se va mari din nou productia de lapte? Mentionez ca iau Galafor forte, pentru stimularea lactatiei si zilnic consum ceai de lactatie, plus alte cele ce spune lumea sunt bune pentru lapte (bere fara alcool, bors acru), insa chiar si asa laptele se acumuleaza tare lent in sani iar sanii mei sunt mult mai moi decat inainte.

Daca v-ati confruntat cu aceasta situatie, va rog sa-mi spuneti daca e motiv de ingrijorare sau nu, si daca pot face ceva sa imbunatatesc situatia.

Va multumesc mult!
15 comentarii
0
17-08-2012, ora 18:07
Dr. Mariana Gruia
Pediatrie, Focşani
Dr. Mariana Gruia
Buna,
În primul rănd, felicitări pentru alegerea de a alăpta exclusiv! este un lucru foarte important pentru bebe, poate chiar cel mai bun lucru pe care il poate face o mamă pentru puiul ei. Ca răspuns la dilema care vă frământa, trebuie să ştiţi că singurul criteriu de evaluare acceptat de pediatri pentru cantitatea şi calitatea laptelui de mamă este curba ponderală a bebeluşului. cu alte cuvinte, dacă el creşte bine, atunci inseamnă că şi cantitatea, şi calitatea laptelui sunt foarte bune. este adevărat că laptele nu se mai acumulează in sani la fel ca la inceput, pentru că copilul este mai mare, suge mai mult şi mai repede decat imediat după nastere, canalele galactofore sunt desfundate bine şi laptele curge mai repede. lactaţia insă, este un proces activ, şi laptele este secretat în sâni inclusiv in timpul alăptării. asta inseamna ca, pe masura ce copilul mananca mai mult, veti avea mai mult lapte şi, chiar in timpul in care el suge, secretia lactată se mareste. de aici senzatia - pe care sigur ati experimentat-o de sete, somn si foame in acelasi timp pe care o aveti atunci cand il puneti pe bebe la san. trebuie sa dormiti bine, şi noaptea si la pranz, obligatoriu sa alăptati in cursul noptii, pentru ca asta stimulează si mai bine lactaţia, şi sa evitati medicamente care pot influenta cantitatea de lapte, de genul Metocopramidului, de exemplu. Pana la 6 luni bebe nu are nevoie de nimic altceva decat lapte de la mami - nici apa, nici ceai. laptele dvs este calitativ cea mai bună optiune pentru el. problema poate sa fie cantitativă, dar evaluarea se face in functie de copil, şi nu de senzatia dvs că nu se umplu sânii. Succes in continuare!
0
18-08-2012, ora 14:07
sarcina
Nu este medic/terapeut
sarcina
Va multumesc mult pentru raspuns!
0
24-08-2012, ora 00:37
mar0911
Nu este medic/terapeut
mar0911
buna. fetita mea de la 5 luni suge doar dintr-un san, si m-am temut ca nu o sa fie suficient, ca se va intarca singura, dar nici gand, are aproape un an si mai nou ma trage de bluza cand vrea san. nu mai este la fel de important ca masa, in ideea ca mananca mancare si lapte praf 3 mese (cand adoarme)dar eu in continuare am lapte in sani ca o aud cum inghite :).si vreau sa spun ca, spre surprinderea mea in celalalt san si acum mai este un pic de lapte ca maria zilele astea si-a dat seama ca mai am un san:))) si e fascinata de el. sfatul meu este sa nu te stresezi.
0
24-08-2012, ora 22:57
sarcina
Nu este medic/terapeut
sarcina
De cateva zile am renuntat la Galafor. Intamplarea face ca si bebe a avut cateva zile in care a mancat mai mult decat de obicei si asa mi-am dat seama ca am lapte - productia de lapte a crescut dupa necesitatile lui si am simtit din nou cum se umplu sanii.

M-am relaxat acum ca am observat ca pur si simplu lactatia se regleaza dupa nevoile copilului care ia si in greutate, insa la o rata mai mica decat in primele doua luni.


Va multumesc pentrru raspunsuri!
0
25-08-2012, ora 11:50
mar0911
Nu este medic/terapeut
mar0911
buna. revin cu ceva precizari. copilul in primele 3 luni ia cam 25 gr/zi adica un minim de 750 de gr pe luna dar din a 4 a luna ia mai putin din a 6 a si mai putin.daca vrei sa vezi cat suge copilul tau poti sa faci in felul urmator: daca ai un cantar de copii acasa cantareste-l inainte de a manca si dupa, atunci vezi cat lapte mananca la o masa. eu din ce stiu 50-60 de gr e o masa buna. plus ca sa nu faci prostia(cum am facut eu) ca incercam sa ma storc cu pompa de san sa vad dak am lapte si bineinteles ca nu aveam nici rabdarea necesara sa ma storc si nici ' indemanarea copilului cand suge" si ma panicam ca nu am lapte, dar nu are nici o treaba una cu alta.copilul suge in alt stil, pompa de san e ok ptr cele care au foarte mult lapte ca sa evite mastita.legat de senzatia de san plin, cat am stat in spital colega de salon avea niste sani imensi de atata lapte si nascuse de 2 zile, ii curgeau in tp ce statea pe pat, ceea ce se numeste furia laptelul. eu nu am avut niciodata daca alaptam normal.intr-o singura zi am avut sanii ca pietrele, la botez cand nu am alaptata de la 12 ziua pana la 6 dimineata, dar cu toate astea fata mea a luat bine in greutate si se satura.
ca si concluzie: asa cum fiecare copil este unic din poate punctele de vedere, asa si noi, si la alaptat si la reactii fata de copil la TOT.daca copilul ti se dezvolta normal si e vesel si e linistit totul este in regula. linistea ta e cel mai bun cadou facut copilul. o zi buna si multa sanatate
0
25-08-2012, ora 12:46
sarcina
Nu este medic/terapeut
sarcina
Ma bucur tare mult ca ai postat inca un raspuns, in special pentru ca este acolo o informatie cheie: 50 - 60 gr e o masa buna. Am acasa cantar si chiar mi-am format prostul obicei sa-l tot cantaresc. A avut in ultimul timp destul de multe mese la care sugea 60 - 80 gr si ma crizam la gandul ca e prea putin :))). Tot timpul am raportat cantitatile mancate de bebe la cele ideale de care tot auzeam la prietene - de 140-150 gr. Al meu papa la mesele bune 120-130 gr iar media e de cam 100 gr. De cand cu caldurile astea insa mananca mai des si mai putin la o masa. Presupun ca i se face sete si combina potolirea setei cu foamea.

Bebe arata destul de bine. Are aproape 3 luni jumate, 62 cm si 6, 7 kg. Este vesel, bine dispus si un pic bolfosel :).

Nici eu nu am avut vreodata scurgeri din sani, nici macar odata. Nu cunoasc aceasta senzatie. Mi se mai intampla sa mi e umfle sanii, dar rar se umfla pietroi.

O zi frumoasa si racaroasa cu multa sanatate!
0
25-08-2012, ora 23:22
mar0911
Nu este medic/terapeut
mar0911
ma bucur ca am putut sa iti fiu de ajutor.
0
27-08-2012, ora 08:40
Dr. Mariana Gruia
Pediatrie, Focşani
Dr. Mariana Gruia
nu cred ca este bine sa cantariti copilul inainte si dupa masa- proba suptului - deoarece asta induce un stres mamei, lucru ce dauneaza lactatiei. daca copilul creste bine, nu aveti nevoie sa stiti exact cat mananca. mananca suficient. cantitatea nu e fixa de la un copil la altul, cum nu e fixa nici pentru acelasi copil de la o masa la alta si de la o zi la alta. nu are sens sa va stresati daca aveti copii care cresc bine. pediatrul va poate spune doar o medie a cresterii greutatii pe care o asteapta de la copilul dvs, dar daca nu va incadrati fix in acest tipar nu inseamna obligatoriu ca ceva nu este in regula. de obicei prima luna e mai dificila, pentru ca ei sunt mici, mameloanele de multe ori nu sunt pregatite pt alaptat. pe masura ce cresc, se specializeaza si ei, si mama, in alaptat. deci aveti nevoie doar de rabdare. nu trebuie sa intratai in panica daca nu a crescut cu 750 g si a crescut cu 600g, va recupera luna urmatoare. totusi, acest lucru este valabil pentru copiii sanatosi, si cred ca acesta este rostul vizitelor lunare la pediatru in primele 6 luni de viată - sa diferentieze variatiile normale de o problema de sanatate. in alta ordine de idei, intotdeauna ce se mulge cu pompa este mai putin decat ce suge efectiv sugarul. asta pentru ca, in timpul alăptarii, este stimulata activ lactatia, ceea ce inseamna ca vine mai mult lapte in sani decat era la momentul inceperii suptului. asta nu se intampla la muls, pentru ca este vorba de o chimie hormonala, un secret intre mama si puiul ei. si nu uitati - nu exista doi copii la fel, cum nu exista nici doua mame la fel. sigur ca ajuta sa te consulti cu cele care au mai trecut prin asta, insa experientele lor trebuie adaptate in functie de fiecare cuplu mama-copil.
0
29-08-2012, ora 12:19
sarcina
Nu este medic/terapeut
sarcina
Va multumesc!
0
04-10-2012, ora 14:35
toader valentina
Nu este medic/terapeut
toader valentina
Buna, am o nelamurire, am nascut un baietel care acum are 2 luni si jumatate cu o grutate de 6.800kg la implinirea celor 2 luni. Alaptez doar la san, si de aproape 12 ore sanul stang (san la care am avut doua canale infundate, ca doi noduli care dupa masare si golirea totala a sanului au disparut) nu se mai umple cu lapte este moale ca atunci cand termina baiatul de supt, in timp ce, cel drept se umple pietroi cam la 3-4 ore.Il pun sa suga si la cel stang in tot acest timp se pare ca ceva trage, ceva inghite.Imi poate cineva explica ce se intampla?Sa consult un medicsi daca da ce medic?Mai mentionez ca la fiecare alaptare din sanul care nu sugea picura lapte, iar acum nu mai curge din cel stang, cand suge din cel drept.Va multumesc anticipat
0
04-10-2012, ora 20:34
sarcina
Nu este medic/terapeut
sarcina
Buna,

Din cate stiu, dupa 6-12 saptamani nu se mai acumuleaza rezerve in sani, asta insemnand ca organismul produce cam cat lapte considera ca poate sa consume bebe la o masa. Din acest motiv, dupa cele intre 6 si 12 saptamani mamele isi simt sanii moi, ca si cum ar fi goi.

Este posibil ca sanul stang sa fi trecut pe acest sistem de producere calculata a laptelui. Nu inteleg insa de ce sanul drept ti se umfla in continuare. Poate ar fi bine sa mai astepti 2-3 zile sa vezi ce se intampla.

Sa ne dai de stire cand afli ce s-a intamplat si cum ai rezolvat.

Toate bune!
0
04-10-2012, ora 21:15
toader valentina
Nu este medic/terapeut
toader valentina
Multumesc mult de raspuns, am observat si eu ca produce lapte, ce-i drept mai putin dar este.Va voi spune cum evolueaza lucrurile, sper sa fie totul bine.
0
05-10-2012, ora 12:41
sarcina
Nu este medic/terapeut
sarcina
Am uitat sa va mai spun ceva. Cand au aparut sanii moi la mine, dupa ce m-am alertat m-am documentat ceva mai bine si am aflat cum sa-mi dau seama daca bebele are suficient lapte in sani.

Exista cel putin doua indicii importante ca aveti suficient lapte (atat cat are nevoie bebe):
1. cand bebe sta la san se aude ca inghite;
2. la fiecare 24 de ore colectati cel putin 4-5 scutece mai pline cu pipi.

Trebuie monitorizata si evolutia greutatii. Este foarte important sa nu stagneze au sa scada. Daca a avut un debut de crestere mai accelerata in greutate, nu este problema daca acum creste ceva mai lent. Important este sa creasca iar pediatrul sa va confirma ca are greutate cat de cat normala pentru varsta copilului.

Toate bune!
0
05-10-2012, ora 21:31
toader valentina
Nu este medic/terapeut
toader valentina
Da am promis ca revin cu vesti, o veste buna am revenit la normal, totul e ca innainte, nu imi explic de la ce sa produs pauza asta, poate ca din cauza acelor doua "galme", masajul si golirea totala a sanului au jucat vreun rol, pentru ca da am observat si eu ca nu mai auzeam ca inghite si asa am inteles ca nu mai are lapte.Baietelul meu sa nascut si maricel 4.200kg dar l-am cam invatat sa suga ziua cam des cam la 2, 30 ore sugea acum de vreo saptamana il intarzii mai mult ajungem si la 3, 30 ore cateodata, ce sa fac nu ma lasa inima sal aud cum plange, el sugea lacom si apoi adormea si nu il puteam trezi ca nu vroia, si asa am ajuns sa il hranesc asa des.Dar de cand sa mai marit asa un pic am reusit sal fac sa uite de mancare si sa nu mai adorma asa repede fara sa se sature.Asa se explica de ce a luat asa repede in greutate.Si pediatru sa mirat cand a vazut cat a luat de la ultima vizita.Iti multumesc mult pentru raspunsurile tale prompte esti un om deosebit asa cred eu.Iti multumesc
0
29-11-2012, ora 11:42
Alexanrda
Nu este medic/terapeut
Alexanrda
Buna ziua,
am o fetita care acum are 3 luni, iar pana acum o luna era alaptata doar la san.pe la 2 luni jum nu se ai satura cu lapticul care il produceam, manca din ora in ora si plangea de foame(pana atunci manca la 2-3 ore), am inceput sa ii dau formula si san (san doar noaptea pt ca ziua nu aveam lapte). de o saptamana nu i-am mai dat san deloc pt ca nu mai aveam lapte, tragea de sani degeaba.acum daca strang de ei picura cate putin laptic, am incercat sa o alaptez, dar cand vine laptele incepe sa planga si refuza sanul. (mentionez ca laptele e apos). ce sa fac, sa mai incerc sa o alaptez? de ce produc asa greu lapte?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  • Stimularea lactaţiei
  •