lamuriri va rog! dureri in zona abdominala

12-03-2009
ioanac
Nu este medic/terapeut
ioanac
Cam de 7 luni am inceput sa am dureri in zona abdominala.
La inceput durau o zi doua si dispareau.
apoi am avut un episod dureros localizat in partea stanga sub coasta(durere surda). a durat cam 2-3 saptamani.
dupa aceea a migrat in dreapta(nu pot specifica zona cu exactitate -undeva lateral dreapta -2-3 cm de ombilic.
am fost la un gastroenterolog, am facut un tuseu rectal -nu mi-a decelat nimic ) a presupus un colon iritabil si mi-a prescris spasmomen. L-am luat si parca starea sa mai imbunatatit un pic, insa dupa ceva timp au aparut dureri abdominale difuze si o sensibilitate resimtita la nivelul dermei abdominale.
durerile au devenit aproape permanente(nu ma trezesc noaptea), nu sunt intense, le-as descrie mai degraba usoare.Mai mult, am avut cateva episoade de mancarime a pielii (in special maini picioare), de2-3 luni nu au mai aparut si au cedat fara medicamente.
Alte probleme - ameteli, probleme cu respiratia (in sensul ca simt ca nu imi pot umple plamanii cu aer --de mai bine de 7 luni mi se intampla acest lucru)
Ca sa revin in acest moment durerea de abdomen pare sa se localizeze in zona dreapta lateral fata de ombilic, resimt o jena, ca si cand as avea o minge acolo, nu pot sa o relationez cu nimic(mese defecatie).
Cel mai bine ma simt cand stau in pat, nu ma doare aproape niciodata.De cateva zile a aparut o subfebrilitate
37.3 care apare si dispare in cursul unei zile de mai multe ori.
Nu am modificari de tranzit in acest timp(2, 3 episoade diareice care au cedat intr-o zi la medicatie)
Am analize uzuale hemoleucograma, vsh, -luna trecuta -ok, in noiembrie ok -atunci am facut si transaminaze -ok)
Ar mai fi ceva, in aceasta perioda, am inceput sa am dureri articulare -în special maini, apoi si picioare-)>
Ce ar putea fi?
1 comentarii
0
12-03-2009, ora 15:55
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
am ascultat ieri la o emisiune medicala despre hepatite.
Chiar daca aveti transaminazele bune, faceti-va analize de hepatita b si c si daca ies negative, faceti-va si colonoscopie.
Aceste analize le faceti ca sa excludeti niste diagnostice, nu vreau sa va sperii mai rau.
Daca toate vor iesi ok, s-ar putea sa fie colon iritabil pe fond nervos.
Cel mai sigur ar fi sa intrebeti un medic, pe acest forum nu prea intra medicii, nu au timp.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.