lamurire va rog

10-09-2007
davidd
Nu este medic/terapeut
davidd
am 21 de ani. nu fumez nu beau alcool. fac sporturi. am facut acum cateva luni Doppler nu am nimic la inima, ekg la fel nimic, tensiune normal puls normal nu am probleme. Dar, o perioada lunga luam omega 3, am facut o pauza, si iar am inceput fiind ceva f bun pt sanatate. Fff rar simt o extrasistola, o bataie in puls, dar cateodata e bataie in plus...urmata de o serie d batai f rapide timp de vreo 10 20sec..simt o mica senzatie d ameteala dar fff mica si dupa revin la normal..in fine am servici lucrez, dar stresat nu sunt, obosit nicidecum, mananc fructe legume sanatos etc, si probleme la inima nu am, nu apar la analize. va rog sa ma lamuriti daca stiti care e cauza. multumesc
1 comentarii
0
17-09-2007, ora 00:00
aleks
Identitate neconfirmată
aleks
Extrasistolele sun batati in plus date de existenta unui/unor centrii electrici in muschiul inimii (altul/altii decat cel normal). Mai toti oamenii au extrasistole, unii mai multe, altii mai putine. Unii le simt mai mult, altii mai putin. Cauzele sunt diverse(fumat, stres, oboseala, consum de cafea, alcool, bauturi cu cofeina/energizante, lipsa de calciu/magneziu). Ele pot aparea si pe o inima normala. Este de ajuns ca ceilalti centri sa descarce cu o frecventa mai mare decat cel normal si a aparut o extrasistola. In principiu nu sunt periculoase la un om cu o inima normala. Uneori insa pot declansa tulburari de ritm (serie de batai foarte rapide). Tahicardia paroxistica supraventriculara (TPSV) este una dintre ele. Se poate insoti de stare de ameteala si uneori cu pierdere tranzitorie a cunostintei. Toate acestea pot sa apara la un om aparent foarte sanatos. Daca aceste episoade de batai rapide sunt dese (adica apar frecvent: zilnic, la doua/trei zile) ar fi util sa faceti o monitorizare Holter ECG (un aparat care inregistreaza bataile inimii 24 ore) ca sa se vada exact ce fel de batai sunt si in functie de acest lucru se poate stabili daca reprezinta un pericol pentru viata dumneavoastra sau nu.
Sper sa va fii lamurit cat de cat.
Cu respect Aleksander Bello, abello@medlife.ro
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.