Durere in gat, raguseala + diabet 2

05-08-2012
dan_boduly
Nu este medic/terapeut
dan_boduly
acum 10 zile am fost la medic orl.ma durea gitul usor si un pic ragusit. mi sa dat in urma consultatiei trachisan. au trecut simptomele dar au reaparut. nu sint fumator nu beau si am si diabet tip 2 glicemia fiind in limitele normale. durerea este de intensitate usoara si raguseala deasemenea usoara. trebuie sa specific ca imi lucrez dantura la stomatolog.acum vreo 25 ani am fost tratat de o laringita timp de 7 zile cu antibiotice si mi s-au facut si inhalatii dar nu mai tin minte cu ce substane.acum in situatia dat ce am de facut daca poate sa ma lamureasca cineva. va multumesc anticipat.
8 comentarii
0
08-08-2012, ora 09:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba de o problema gastrica cu reflux.. care afecteaza esofagul, laringele si faringele
trebuie schimbat radical regimul alimentar si facut tratamente locale cu inhalatii, aerosoli, gargara si aromoterapie
0
04-01-2013, ora 08:53
dan_boduly
Nu este medic/terapeut
dan_boduly
CREATININA SERICA 0.65 MGDL UREE 0.63 MGDL. CE SEMNIFICATIE ARE ? VA MULTUMESC ANTICIPAT
0
04-01-2013, ora 16:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu se iterpreteaza niciodata analizele rupte din contextul clinic
asta cum mai intreba daca e ok 2 litri de ulei in motor...fara sa imi spui si marca si capacitatea motorului...s.m.a
0
06-01-2013, ora 15:03
dan_boduly
Nu este medic/terapeut
dan_boduly
ok. aveti dreptate dar nu sint prea familiarizat cu aceste lucruri si nici nu am pregatire pentru asa ceva. nu am avut tinere de minte sau mai bine zis nu mi-a placut cartea. deci a facut 6 sedinte de chimoterapie anul trecut si le -a terminat in aprile. dupa sedinte ca 125 valoare 6, 88.deci aici este ok. dar la analize a iesit asa colesterol total 208 interval referinta 140-- 200, creatinina serica 0.65 interval referinta 0.6-1.3, glucoza 106 interval referinta 70-110, trigliceride 210 interval referinta 60- 150, uree 63 interval referinta 10-40, tgo 24 interval referinta 0-40, tgp 17 interval referinta 0-40. de pofta a papat slanina toba catalbos si costita desi i-am spsu de mii de ori ca nu are voie asa ceva. pe data de 14 vom face din nou ca125 pentru a merge la control pe data de 17 la medic oncolog. sper ca markerul tumoral (ca125)sa nu-si fi schimbat valoarea de la carnita de porc.deci in rest toate analizele sint in limetele normale numai astea pe care vi le -am scris au iesit naspa si e prima data cind ies asa. va rog sa ma scuzati ca va sciu dar stiu ce am tras cind a facut sedintele de chimioterapie si nu cred as mai rezista sa mai trec prin asa ceva.de aia si sint ingrijorat. va multumesc mult de tot. cu respect dan.
0
06-01-2013, ora 15:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dati clic pe fvaleriu
o sa aju geti in adresa cabinetului medical si acolo este un articol despre alimentatia corecta a persoanelor cu cancer
0
09-01-2013, ora 19:28
florin alin
Nu este medic/terapeut
florin alin
BUna ziua. Stiu cazul unui copilas dee aproximativ 4 ani, din bUzau care are probleme cu auzul si are si autism. Dupa mai mute investigatii i s-au pus proteze auditive.
Imediat dupa aceea reactiile acestuia au fost foarte agresive(pana la loverea cu capul de diferite obiectesi tipete puternice ) Care ar putea fi cauza? Ce se poate face?
0
24-02-2013, ora 09:31
dan_boduly
Nu este medic/terapeut
dan_boduly
colesterol 208 interval referinta 140--200 trigliceride 210 interval referinta 60-150 creatinina serica 0.65 interval referinta 06-1, 3 uree 63 tgo 24 tgp 17. anult trecut in aprilie a terminat 6 sedinte de chimioterapie. acum ca 125-14 interval de referinta este 0-35.am dori sa stim despre ce este vorba cu aceste valori crescute. medicul de familie a spus ca este ok. ma cam indoiesc. va multumim anticipat.
0
24-02-2013, ora 11:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu se interpreteaza analizele fara a cunoaste pacientul
mergeti la med.specialust care cunoaste pacientul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.