lacunarism cerebral-e bun cerebrolysin?

24-09-2009
moti
Nu este medic/terapeut
moti
Am fost diagnosticata cu lacunarism cerebral.Daca puteti sa-mi spuneti, pot face Cerebrolysin 10 ml intravenos sau trebuie neaparat in perfuzie? Il am prescris de 2 ani si nu l-am mai facut, si m-am gandit ca nu mi-ar prinde rau, decat sa le las sa expire...
Va multumesc anticipat
4 comentarii
0
24-09-2009, ora 20:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Se poate facem, dar lent şi cu prudenţă mare, pentru că pot să apară frisoane, dureri de cap, ameţeală, greaţă etc.
Cerebrolysinul este extraordinar pentru condiţia dvs. medicală...puteţi să-l faceţi şi intramuscular, dar maxim 5 ml zilnic.

Toate cele bune!

P.S. Sunteţi sigură că nu sunteţi hipersensibilă la proteina hidrolizată din creier de porcină??? Dacă nu sunteţi vb cu medicul pentru a face un test (introduceţi o cantitate mica sub derm şi dacă apar reacţii de sensibilizare (înroşire, induraţie (întărire), mâncărimi (prurit) etc.) nu-l faceţi pentru că riscaţi să experimentaţi o reacţie anafilactoidă...

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
25-09-2009, ora 15:57
moti
Nu este medic/terapeut
moti
Multumesc mult pt sfat. Stiu ca nu sunt sensibilă la proteina hidrolizată din creier de porcină, deoarece am mai facut i.m. acest medicament(acasa), precum si in perfuzie(cand am fost internata in spital), acum cca 2-3 ani.De atunci mi-a fost prescris, si la farmacie nu aveau decat fiole de 10 ml-pe care nu le-am putut utiliza tocmai pt ca e prea mare cantitatea pt administrare i.m.
Va multumesc inca o data si sa dea Domnul sa fie bine!
0
25-09-2009, ora 16:06
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
OK, atunci totul este perfect!
Culmea este că şi eu trebuie să fac Cerebrolysin (din cauza unor şocuri clinice făcute mai demult, am "ceva" probleme cu memoria (lapsusuri, lacune etc.), dar am amânat administrarea a la longue şi acum regret...am norocul de a ştii cum să mi le fac singur...)
Toate cele bune şi multe binecuvântări!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
16-11-2010, ora 20:48
dorikkkkk
Nu este medic/terapeut
dorikkkkk
buna ziua, ma numesc Dorin si sunt student in anul I la medicina si am unele probleme cu memoria.As dori sami spuneti niste preparate cu scopul de a memora mai bine si de a creste atentia. Am inteles ca cerebrolysin este ceva bun cu un efect rapid ? am incercat mai multe feluri de preparate : piracetam, gingko si altele da nu pre ajuta si as dori sa afl daca acest Cerebrolysin are vreun efect pozitiv asupra memorarii si concentratiei, Mersi anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: lacunarismul cerebral