lacrimare abundenta insotita de secretii

06-09-2009
waxx
Nu este medic/terapeut
waxx
de mai multa vreme suport cu stoicism o sacaitoare lacrimare abundenta insotita de secretii. secretii de culoare alba care se aduna in coltul interior al ochiului. in momentul in care se declanseaza lacrimarea apare si senzatia de " intetosare " a vederi de unde si tendinta mea de a sterge ochiul. lucrul asta se repeta de cateva ori pe zi, este neplacut si enervant. l-am trecut cu "vederea " atribuind cauza statului in curent sau prafului. ochiul ( stang) care-mi creeaza probleme nu pare inflamat, nu este rosu, doar lacrimeaza. port ochelari de vedere dar n-am constatat vreo legatura. poate ma insel, poate nu. tratamentul prescris cu spalaturi si kanamicina sulfat n-a dat rezultate.ce sa incerc sa fac ?
16 comentarii
0
06-09-2009, ora 19:09
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Buna ziua. Eu am avut in plus si o forma urata de conjunctivita pe care am purtat-o dupa mine doua luni si ceva, cu secretii, fotofobie etc... La mine colirele cu antibiotice n-au dat rezultate, ba din contra. Parerea mea e urmatoarea :
- control oftalmologic (eventual si fund de ochi), cu analiza/antibiograma secretie - pt a vedea daca nu-s probleme mai grave
- igiena riguroasa a ochiului cu probleme
- consult la un medic homeopat (dar bun)
- o picatura de miere de salcam curata pusa la coada ochiului si clipit pt a intra in ochi (ustura putin, dar provoaca eliminarea secretiei prin lacrimare si curata ochiul)
Eu mentionez ca am incercat tot ce am spus. Dar poate va raspunde altcineva mai avizat decat mine, un biet "pacient"! Sanatate multa!
0
07-09-2009, ora 10:46
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Va pot recomanda un remediu homeopat si o consultatie la un medic homeopat.
Cand este agravata sau amelioarata lacrimarea, la aer liber sau la aer inchis, la caldura sau la aer rece ?
Ce afectiuni/simptome mai aveti in afara de ochi ?
0
07-09-2009, ora 19:30
waxx
Nu este medic/terapeut
waxx
paradoxal, manifestarea lacrimarii nu pare sa tina cont de diferentele de temperatura sau de mediu iar din cate stiu eu, cu exceptia unei bile ( fiere ) lenese, nu ma vait.
0
07-09-2009, ora 19:37
waxx
Nu este medic/terapeut
waxx
mierea dulce mult aduce ! o sa incerc, pare cea mai la indemana varianta. cat despre "un medic homeopat ( dar bun )...? oricum , multumesc si sper sa va pot da vesti bune . sanatate !
0
07-09-2009, ora 21:08
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Un medic homeopat bun - adica, unul care sa practice homeopatia clasica. Dl Scarface stie mult mai multe in acest domeniu. Sper sa va treaca, si cat mai repede, pt ca stiu ce inseamna! Oricum, daca nu trece in 2 zile, sau/si apar si alte simptome, incercati si alte variante. Toate se rezolva mai usor la inceput. Multa sanatate, si s-auzim de bine!
0
09-09-2009, ora 21:07
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Eu va recomand consult oftalmologic complet ( examenul acuitatii vizuale, refractie, eventual, dupa cicloplegie, examenul fundului de ochi), verificarea permeabilitatii cailor lacrimale, examenul secretiei conjunctivale( IgM si Ig G antiHVS tip1, Ag chlamydial, examen bacteriologic);consult la alergologie si testari la alergeni; pana se stabileste diagnosticul, va recomand o igiena locala riguroasa, cu un sampon pentru bebelusi" No tears", Nostamine in AO 1 picatura la nevoie( cand ochii lacrimeaza); daca am stabilit diagnosticul, puteti alegi ca alternative terapeutice si tratamentul homeopatic, apiterapia, fitoterapia;numai bine
0
13-09-2009, ora 14:15
waxx
Nu este medic/terapeut
waxx
am incercat varianta cu miere si am remarcat o ameliorare in sensul ca s-au redus secretiile dar ochiul este in continuare mai "umed "decat celalalt. nu mult mai umed sau nu la fel de umed ca inainte, dar mai umed. o sa continui dar am sa merg si la o consultatie de specialitate. multa sanatate !
0
13-09-2009, ora 15:13
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Ma bucur ca va simtiti mai bine. Totusi, e bine de stiut cu ce va "luptati", pt a gasi tratamentul potrivit. Numai bine in continuare!
0
26-10-2009, ora 12:16
waxx
Nu este medic/terapeut
waxx
am efectua un control de specialitate ( amanuntit, computerizat ) care s-a lasat cu concluzia ca sunt infundate canalele lacrimale . pentru inceput mi s-a recomandat TOBRADEX . rezultatele au fost relative si de scurta durata. concluzia ? ochiul meu lacrimeaza din nou si au aparut "timid" si secretiile. o sa o iau de la capat cu mierea de albine, varianta in care am mai multa incredere si care a avut efect aproape imediat.
0
26-10-2009, ora 21:21
victor3tsb
Nu este medic/terapeut
victor3tsb
Salut!Sunt mai noua pe aici dar va urmaresc cu interes de o buna bucata de vreme, in cautarea unor raspunsuri care sa ma ajute.La fel ca multi dintre voi, sufar de o afectiune a ochilor, afectiune care, in ultima perioada, imi face viata un calvar:nu mai pot iesi din casa fara ca ochii sa nu o ia razna.Orice pala de vant, , fumul de tigara, contactul cu solutii ce miros puternic(folosite in gospodarie pt curatarea aragazului sau a obiectelor sanitare), parfumuri, imi provoaca o stare cumplita de disconfort.Ca sa ma exprim mai clar, va voi spune ca mi se inrosesc ochii, incep sa ma usture exact ca atunci cand picuri in ei acid sulfuric(insuportabil) si incep sa imi curga fara incetare, timp de cateva minute bune.Concomitent imi curge si nasul, fapt care duce la o sporire a disconfortului.Sufar de problema aceasta de mai bine de 10 ani dar medicii la care am tot fost pe parcursul acestor ani, nu au parut sa ia in serios acest lucru.M-au tratat cu Systane, Opatanol, Tobrex, etc dar...nici un rezultat.Sufar cu atat mai mult cu cat, relatiile mele au de suferit din aceasta pricina;cand incep sa apara cumplitele simptome, daca ma aflu prinsa in vreo conversatie, ma scuz si pur si simplu o iau la goana ascunzandu-ma pt a-mi calma ochii.Efortul meu e mereu in zadar si intervine pe zi ce trece izolarea.Acasa am devenit irascibila, nu mai suport nimic, imi terorizez familia cu aceste episoade, devenite din ce in ce mai dese(aproape 10-11 pe parcursul unei dupa amieze).Din ochii mei atat de frumosi odinioara, nu a mai ramas nimic;sunt vesnic rosii, inflamati, umezi, fotosensibili.De farduri nici nu mai pomenesc;nu am mai pus un fard sau un rimel pe gene de ani buni.Inafara de aceste simptome s-ar mai adauga una destul de interesanta:de cate ori clipesc, ochiul stang racaiepur si simplu albul ochiului.E ca si cum as avea cioburi in ochi:acest lucru ma determina sa clipesc f des, in dorinta de a-mi curata ochiul.Bineinteles ca e in zadar.In speranta ca exista cineva in masura sa ma ajute cu un sfat, il(o)rog sa o faca.Multumiri anticipate!!!
0
28-10-2009, ora 15:22
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Ooooofffff, waxx si victor3tsb... chiar imi pare rau pt voi !... Eu ce sa zic... m-am chinuit cu o conjunctivita cu secretii purulente 2 luni, pe parcursul carora am schimbat alcon ciloxanul cu betabioptal, cu tobradex, cu indocollyre, cu colbiocin, cu nettacin, + geluri vidisic, corneregel, fucithalmic, tobradex... plus lacrimi artificial - eyestil, lubristil, systane... toate prescrise de dr oftalmolog... la sfarsitul acestora m-am trezit ca, conjunctivita mea derivase in keratoconjunctivita cu fotofobie puternica... deci...
Pe mine m-a ajutat dl Scarface (pe care-l vedeti cam peste tot pe acest forum). Cu un remediu homeopat special pt afectiunea ochilor, si apoi cu unul pt probleme generale (de fapt, pentru cauzele care au dus la afectiunea ochiului), am scapat, sa zic, de chin.
Am zis mai sus de medic homeopat cu experienta, pt ca, inainte de a urma ce a zis Scarface, am incercat sa ajung la dr Soescu in C-ta, dar era ocupata si am intrat la altcineva, alopato-homeopat (:() care mi-a prescris o gramada de remedii. Urmarea : Scarface s-a luat cu mainile de cap si mi-a spus ce crede el ca ar functiona. Si a functionat.
In plus - pe toata perioada, am mai folosit si miere de salcam, si comprese cu apa fiarta si racita plus cateva picaturi de bitter suedez, comprese cu infuzii slabe de plante (albastrele, frunze de corn, tinctura de silur), comprese cu apa minerala simpla... un tratament intern cu argila... argila umezita si intinsa pe zona cearcanelor (care, dupa atata frecat la ochi, ajunsese ca vai de ea, cu riduri care deja se transformasera in santuri ;P)... plus, foarte important, consum cam 2 l de lichide pe zi (apa plata, minerala, uneori ceaiuri).
Acum sunt mai bine. Problema e ca am ramas cu o sensibilitate a ochilor care apare la schimbarile de temperatura - usoare usturimi, edem al pleoapelor, clipit mai des... dar trece destul de repede.
Mai sunt si niste exercitii ale ochilor, pe care e bine sa le faceti - ajuta in caz de fotofobie. Daca va intereseaza, lasati-mi e-mailul si vi le trimit.
Va doresc sanatate multa !
0
28-10-2009, ora 21:04
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
ptr waxx - o idee : masati destul de puternic zona de langa colturile ochilor (la radacina naului). poate aveti noroc si se desfunda. si mai puteti sterge ochii din cand in cand cu infuzie slaba de sulfina.
0
29-10-2009, ora 21:31
victor3tsb
Nu este medic/terapeut
victor3tsb
Multumesc pt sfaturi tania62!Sper ca remediile pe care mi le sugerezi, sa functioneze si in cazul meu desi sunt cam sceptica.Am incercat atatea, incat sincera sa fiu nu prea ma mai incred in minuni.Intre timp, mi-am facut o programare la o dr f cautata din c-ta, dr, Chira, programare in care imi pun mari sperante.Si desi programarea este facuta pt vineri 13, sper sa fie de bine.Ma streseaza gandul ca in perioada ce urmeaza, trebuie sa particip la o multime de evenimente mondene de la care nu ma pot sustrage.Nu stiu cum voi face fata fumului, curentului si altor provocari.Dar...tot inainte, nu?Nu putem lasa aceasta problema sa ne influenteze intr-atat viata incat sa ne izolam total.Sa auzim de bine!Multa sanatate tuturor!
0
31-10-2009, ora 14:44
caena
Nu este medic/terapeut
caena
buna ziua.Si eu o problema cu ochii, imi lacrimeaza si mi-au aparut niste pungi sub ochi, am fost la medic de familie, m-am gandit ca pungile de sub ochi ar putea fi de la rinichi, medicul de familie m-a intrebat cu ce crema ma dau pe fata si sa o intrerup, binenteles ca am facut si analize, poate fi si de calculator, noi cei care purtam ochelari avem deja o problema si . sa auzim de bine
0
27-04-2011, ora 16:39
lilicta
Nu este medic/terapeut
lilicta
pentru victor3tsb nu cred sa rezolvi ceva la constanta mergi mai bine la bucuresti nu dau sfaturi dar ca sa urmezi tratamente dupa ureche nu faci decat sa pierzi timpul si boala se poate agrava. eu sunt operata de dr moraru clinica oculus din bucuresti au trecut 4 ani de atunci si sunt foarte multumita dupa 2 zile ma uitam la televizor si lucram la calculator si stau cam 12 ore in fata calculatorului bine eu aveam alt diagnostic de genul ca nu mai vedeam pe unde merg incearca sa cauti clinica si sa faci o programare eu sunt din cta si am fost pe la multi medici inainte sanatate si sa te faci bine
0
28-09-2011, ora 11:54
memesor
Nu este medic/terapeut
memesor
Lacrimarea ochilor mei dateaza de catva ani. Lacrimarea se produce cand ies din casa si apare cea mai mica schimbare de mediu. Lacrimarea mai apare cand: este lumina sau soare mai puternic, o mica adiere de vant. De cateva zile, la trezire am ceva uscat in jurul ochilor. Lacrimarea pe timpul zilei este foerte abundenta si deranjanta la vedere. Umplandu-se ochiul de lacrimi se diminueaza vederea pana ce lacrima se schurge pe obraz. Nu stiu daca varsta mea de 53 de ani are un cuvant de spus in aceasta cauza a lacrimarii care este foarte deranjanta. Ce ar trebui sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce lăcrimez atât de ușor și ce pot să fac să nu-mi mai curgă ochii?
  • Te deranjează că îți curg lacrimile ușor? Soluții pentru lăcrimarea excesivă
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Lăcrimarea ochilor - a unuia sau a ambilor ochi
  •