labila psihic?

12-07-2011
elenys
Nu este medic/terapeut
elenys
buna ziua, am sa incerc sa fiu cat mai concisa, soacra mea a lucrat 5 ani in Italia si cred ca i-a afectat sanatatea grav, a fost internata in tinerete, la spitalul 9 din Bucuresti, iar acum cred ca a recidivat "agitatia" pt care sustine ca a fost internata.trece de la o extrema la alta, face crize de isterie daca nu ii dai dreptate, plange, acuza dureri de inima, cade pe jos, si daca nu o bagi in seama se ridica si incepe sa manace ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, daunezi ne-a injurat si jignit fara vreun motiv dupa care a plecat sa se plimbe sa se linisteasca, dupa o ora s-a intors si ne arata mandra, ca s-a inregistrat cum canta pe telefon!nu cred ca mai distinge realitatea, orice persoana pe care o intalneste trebuie sa o minta, spune despre ea ca este o victima, ca e prea buna si oamenii sunt rai, azi am mers cu masina si a intrat pe interzis, si a inceput sa tipe la mine ca nu o sa ma mai asculte, desi eu nu am scos niciun cuvant pt ca imi era teama in conditiile in care din fata venea o masina, mentionez ca fumeaza foarte mult, nu doarme aproape deloc, pt ca nu munceste, desi la toata lumea spune ca lucreaza in schimburi, a inceput sa scrie o carte despre viata ei, in care ea este o victima de la 11 ani, si in absolut orice discutie despre lucruri cotidiene, e nelipsit tatal ei mort, pe care acum il iubeste, peste 5 minute il injura. va rog foarte mult, poate ma lamureste cineva pt ca eu nu mai inteleg nimic. Multumesc
9 comentarii
0
12-07-2011, ora 17:18
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, de mers la psihiatru.
Sanatate!
0
12-07-2011, ora 17:30
elenys
Nu este medic/terapeut
elenys
i-am spus ca nu e normal ca o femeie la 44 de ani sa spuna mereu ca e bolnava si obosita, si sa mearga la medic!a facut o 'criza' in masina cu fiul ei, si el n-a bagat-o in seama, iar ea aproape ca s-a aruncat din masina si a cazut in genunchi spunand ca e un criminal samd, bineinteles ca si-a revenit singura dupa ce a fost ignorata!dupa tot circul asta mers la medic si acum spune ca diagnosticull este osteoporoza si ca e suspecta si de diabet, dar eu am citit analizele si spunea clar ca trebuie sa renunte la fumat pt ca are o afectiune a plamanilor.insa ea sustine ca e bolnava! si mai nou si fiul ei este bolnav, pt ca ii mosteneste gena, pt ca asa i-a spus doctorul!eu nu o mai cred sub nico forma, insa ma tem pt viata mea deoarece este foarte agresiva la nervi, si uneori spunea ca nu e greu sa omori pe cineva, dureaza doar cateva minute sa-i dai cu ceva in cap cand nu se asteapta.si sunt prea multe, foarte multe pe care nu pot sa le cuprind aici.ideea e ca nu stiu cum sa fac sa ies din situatia asta hilara, ma intreb, e nebuna sau doar e multa prostie!? pt ca m-a adus la epuizare psihica si pe mine.
0
12-07-2011, ora 17:43
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Vorbiti cu un psihiatru cum sa procedati.
0
12-07-2011, ora 18:48
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Poate fi doar isterie, dar aceasta ar fi varianta cea mai simpla. Poate sa aiba la fel de bine un episod maniacal, ceea ce e mai dificil. Eu va sfatuiesc sa mergeti cu ea la Camera de Garda Psihiatrie a Spitalului Obregia. Nu sunt sigura ca poate fi tratata doar in ambulator (policlinica), poate fi necesara o internare, de aceea e mai bine sa mergeti pentru consult direct la camera de garda, apoi veti vedea ce e de facut.
0
15-07-2011, ora 15:38
elenys
Nu este medic/terapeut
elenys
Va multumesc foarte mult pt raspuns, insa eu cred ca e mult mai mult decat isterie si episod maniacal. Deja e prea serioasa treaba, e foarte frustrata ca nu-l poate intoarce pe fiul ei impotriva mea, si nu ne despartim asa cum si-ar dori, pe fiica-sa a pierdut-o, deoarece nu locuim impreuna si nici macar nu-i mai raspunde la telefon, si am ramas noi. Prinde momentul cand suntem decat noi doua acasa si imi reproseaza tot felul de lucruri penibile, iar apoi daca ii aduc contra argument se enerveaza, incepe sa tipe si ma jigneste. Cu toate astea, mereu imi spun ca bolnava si chiar mi-as dori sa o ajut, insa nu stiu cum sa abordez problema aceasta, cum sa o fac sa accepte sa o vada un psihiatu? deocamdata inca suntem in Italia, si in plus ea nu ar accepta asa ceva, refuza orice discutie despre probleme mintale, mereu zice ca 'sta foarte fine cu partea de sus' insa eu am inceput sa ma indoiesc de acest lucru demult.Sustinea ca are diabet si osteoporoza si ca a facut un ictus cerebral din cauza ca am enervat-o, si-a facut analizele, din care a reiesit ca are colesterolul ridicat si o infectie in urina, iar analizele au fost citite de catre medic in prezenta fiului ei, si cu toate astea ea inca sustine ca e bolnava si ca are probleme serioase.Ma uimesc foarte tare schimbarile bruste de comportament, si cum aduce in discutie tot ce i s-a intamplat in trecut.A inceput sa ne discute pe la toata lumea, bineinteles cu versiunea ei, nu tine cont ca sunt rude sau necunoscuti.Azi a aflat ca mama ei este cazuta la pat si ca s-ar putea sa moara, iar reactia ei a fost, "pe mine daca ma cheama la inmormantare eu nu pun mana pe niciun ban, sa se descurce sora-mea, da-o naiba de sclerozata, chiar daca e mama, nu are iertare de la dumnezeu pt ce mi-a facut", mie personal toate aceste lucruri imi dau serios de gandit, mi-e mila de ea ca a ajuns in aceasta situatie delicata, va rog foarte mult da-ti-mi o idee cum sa o abordez si sa o determinam sa mearga la un control psihiatric.
0
15-07-2011, ora 19:34
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Sugerati-i un consult pentru insomnii sau pentru probleme de memorie sau pentru oboseala, ceva minor, dar care se trateaza la psihiatru.
0
15-07-2011, ora 22:37
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Cineva vrea cu tot dinadinsul sa creeze bolnavi imaginari; sau miracole imaginare;

Eu vorbesc despre lucruri traite, iar cineva baga benzi pt copii ;

Intamplarea face ca - despre boala degenerativa musculara am mai auzit si, culmea, ca acea persoana care a scris si o carte --sau mai multe, prin tratament naturist si credinta in Dumnezeu si-a revenit; asa ca situatia cu pricina, ( Silvia Urlih) nu ar fi fost imposibil de crezut;

Am citit cu multi ani in urma cartea de medicina naturista semnata Speranta Anton - nu stiu daca e un pseudonim sau nu, insa daca puteti face rost de ea, e f buna; ea descrie in prefata cartii despre problemele ei de boala -- suspecta de boala Charcot Marie, sau neuropatie senzitivo-motorie, nu insist asuprta diagnosticelor puse...oricum afost vb de o boala f rara legat de degenerare/ atrofie musculara si fata de care medicina nu avea un raspuns la acea data;

Dupa mai multi ani de cercetare, si colaborari cu cei mai renumite personalitati in domeniu -- printre care si Valeriu Popa, inca traia atunci, Speranta Anton - si-a rezolvat problema de sanatate -- urmand in continuare cura alimentara potrivita; s-a integrat social, avand slujba de cercetator;

Cartea o am in biblioteca si o folosesc intotdeauna la nevoie; e un f bun ghid naturist. Se numeste ""INCURSIUNI IN MEDICINA NATURISTA " -- ( IN AMINTIREA LUI VALERIU POPA - ca titlu de subsol ) -- autor Speranta Anton

Multa sanatate si credinta !
0
23-05-2012, ora 12:20
Silvia Bya
Nu este medic/terapeut
Silvia Bya
Bună ziua
Sunt Silvia Urlih, şi întâmplător am găsit acest forum.
Confirm cele scrie de mine în carte. Renaşterea mea s-a produs cu mulţi ani în urmă. Nu am vorbit despre asta până acum, pentru că nu eram pregătită. Dumnezeu a hotărât că a venit timpul să spun tuturor că există miracole. Eu m-am vindecat prin credinţă. M-am rugat la Iisus luni, ani, până m-am repus pe picioare.
Ştiam că ceea ce eu voi spune va fi controversat, de aceea în carte am pus şi actele de unde rezultă că am avut probleme de sănătate grave.
Am înţeles în viaţa pe care am trăit-o că suntem ceea ce gândim, că noi ne putem aduce norocul sau ghinionul, Că noi înşine suntem proprii stăpâni, dar că nu putem face nimic fără Dumnezeu. DACĂ NE DORIM CU ADEVĂRAT, PUTEM !
Învăţaţi să vă deschideţi inimile pentru a primi iubirea divină !
Doamne ajută !
0
23-05-2012, ora 14:57
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Incantata sa va cunosc, Silvia Bya - voi reveni altadata; si azi ca si n in alte multe dimineti m-am trezit la 4 si nu am mai adormit. Mi-am facut programul la serviciu si urgentele acasa -- sunt f obosita - am nevoie de cateva minutre relaxare, am trecut doar in graba pe aici; se pare ca vineri voi avea si inspectia - deseara voi sti exact - si treb sa ma pregatesc - inca nu am facut nimic. Doamne ajuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Durerea de inimă
  • Palpitațiile
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Efectele stresului asupra sănătății inimii sunt diferite la femei și bărbați
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  •