labia mare umflata (rog raspunsuri numai de specialitate)

26-11-2008
nicolagi
Nu este medic/terapeut
nicolagi
Buna ziua,
Din cand in cand am mancarimi in zona genitala, urmate de umflatura labiei mari( cateodata pe dreapta alteori pe stanga), si cu un punct ca un cos alb langa labie, cu senzatie de usturime la urinare, iar cand acel cos se sparge dispare tot, ca sa-mi apara alta data, fara sa fi descoperit pana acum cauza. Mentionez ca am cauterizat negi genitali, dar doctora de dermato-venerice m-a asigurat ca nu este infectie cu virus HPV, urmand sa fac examen histologic, dar la cererea mea. Ultimul PAP test era normal, cochi si flogosi, dar ginec a spus ca nu trebuie sa fac nimic, iar tamponul vaginal de asemenea normal. Cum se face ca eu am aceste probleme si totul iese normal? In acelasi timp, sotului meu ii apar tot din cand in cand niste punctulete mici de culoare rosie pe penis ca dupa ceva timp sa dispara. Ar putea sa-mi spuna cineva ce trebuie sa fac? Numai anul acesta am fost la 3 ginecologi si 1 dermatolog.
9 comentarii
0
28-11-2008, ora 10:52
spataru
Nu este medic/terapeut
spataru
Acel "cos", daca e situat pe tegumentul de linga labie, este probabil un chist sebaceu(mai ales daca te epilezi), iar iritatia ce apare la amindoi, este o candidoza!
0
28-11-2008, ora 14:46
nicolagi
Nu este medic/terapeut
nicolagi
Multumesc pentru raspuns, este ceea ce imi imaginam si eu. Problema mea este ca ar trebui sa inteleaga si medicii, atunci cand merg la control si le spun ca nu ma simt bine( in sensul ca le prezint simtomele), ca este o candidoza si sa primesc tratamentul adecvat!!!
0
26-11-2009, ora 14:24
ady4u
Nu este medic/terapeut
ady4u
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns pentru ca sunt foarte speriata. Azi dimineata am avut niste mancarimi in zona clitorisului iar mai inainte am putut observa ca labia dreapta s-a umflat si s-a lasat foarte tare. Spuneti-mi va rog ce trebuie sa fac si cu ce seama aceste simptome. Este nevoie de o interventie chirurgicala sau se paote trata pe baza de tratamente. Va rog mult s aimi raspundeti azi daca se poate. Va multumesc din suflet
0
29-07-2010, ora 20:50
claudiamm
Nu este medic/terapeut
claudiamm
ady as vrea sa stiu ce ai patit in legatura cu acea umflatura..sunt intr-o situatie asemanatoare cu cea pe care ai avut-o tu...aseara dupa o mancarime mi s-a umflat labia mica dreapta si m-am dat cu crema de galbenele iar azi am observat ca mi s-a desumflat mai mult decat jumatate dar inca mai este palpabila acea umflatura sub piele exact intre labia mare si cea mica..dar ma gandesc ca daca s-a retras nu ar trebui sa imi fac griji prea mari cum ca ar putea fii un abces(am citit de glandele bartholine)...niste pareri m-ar ajuta pana saptamana viitoare cand voi merge la doctor...mentionez ca de asemenea ieri mi s-a terminat menstruatia..se poate ca un absorbant sa produca asa ceva?multumesc anticipat
0
31-12-2010, ora 11:53
ankmaria
Nu este medic/terapeut
ankmaria
am si eu nevoie de o lamurire sau de orice parere referitoare la umflarea labiei...de vreo 3 zile mi s-a umflat labia staga si la atingere se simte un nod sub piele si sunt destul de speriata de ceea ce ar fi putut cauza asta.am facut sex neprotejat cu prietenul meu iar dupa o saptamana am observat acest nod.e posibil sa fie ceva cu transmitere sexuala??sau e doar o infectie urinara??pt ca racesc foarte repede jos. multumesc
0
10-01-2011, ora 13:03
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
infectia urinara nu are nicio legatura cu umflarea labiei, ar trebui sa mergi la un ginecolog.
0
10-01-2011, ora 15:09
gheorghiucristina
Nu este medic/terapeut
gheorghiucristina
Cred ca este Bartholinita-consult ginecologic.
0
05-01-2012, ora 16:58
tatiana8
Nu este medic/terapeut
tatiana8
mi sa umflat labia dreapta si ma doare. se vede in exterior ca e putin umflata si e mai tare daca o apas. ma doare de la linia chilotilor. nu stiu ce sa fac. nu am avut parte de contact sexual. ma gandesc ca poate e de la epilatul cu ceara. am nevoie de ajutor
0
29-03-2012, ora 00:58
elenapaula
Nu este medic/terapeut
elenapaula
buna seara,
timp de 30 de ani nu am avut probleme in zona intima, doar mici raceli.de ceva timp adica mai exact ianuarie pe la sfarsit am racit f tare, am afcut tr atament cu ovule..avusesem o inflamatie la intrare ain vagin, contactul sexual era dureros...am afcut papanicolau dupa si nu mi a iesit nimc decat ace ainflamatie de care spunea doamna doctor.apoi am afcut o candidoza dupa care mi a dat tratament gynofort crema, si mi a luat mostra pt papanicolau iar ca spera sa nu fie o bacterie..mi a zis da rnu retin numele...atunci mi am amintit ca observasem o mica umflatura pe labia dreapta langa cea mica lang aintrare ain vagin, , a apasat cu degetul si i am spus ca nu ma doare...acum astept tstul papanicolau...nu era vizibila umflatura.dar de at a trecut o saptamana si a rtrebui sa merg dupa rezultat papanicolau...in acest timp am oberv o schimbare, , , , ma doare si e mai umflat.dar ma doare numai daca stranut puternic sau ma apas, , , , candidoza mia trecut, , , , ce poate fi?de ce sa umflat care pot fi cauzele ?, , , , , eu folosesc bic pt epilare in zona intima, , , multumesc astept rspuns...ps( contact sexual nu am mai avut din ianuarie de cand fac tratament si partenerul a fost si el la control nu are nimic ) elena- iasi 30 ani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.