laba piciorului unflata

20-06-2013
prelipcian_florin@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
prelipcian_florin@yahoo.com
Buna ziua, am 34 ani, 1.63 cm si 52 kg.In urma cu o luna de zile m-am trezit cu o durere a labei piciorului stang nu puteam calca pe el, era unflat, rosu si frigea, iar mana stanga nu o puteam ridica sau misca mult.Am facut analizele si mi-a iesit un VSH destul de mare 86, iar ASLO si celelalte analize pentru depistare reumatismului mi-au iesit bine, acidul uric 3 Examenul de urocultura si exudatul mi-au iesit si ele bine.Am facut peste 10 sedinte de fizioterapie curenti si sunet dupa care am continuat cu 10 zile de augmentin si Ketonal injectabil la 2 zile.Durerea la mana s-a mai ameliorat ma mai doare dimineata, la fel si laba piciorului ma doare dimineata si daca stau in repaus o perioada de timp.Problema este ca laba piciorului este foarte unflata, se trage un pic peste noapte iar in momentul cand incep sa merg se unfla imediat.Ce as putea face pentru a nu mai fi asa?
Va multumesc.
3 comentarii
0
21-06-2013, ora 13:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu puteti face nimic fara sa aveti un diagnostic de precizie.
Poate fi o problema vasculara, reumatologic-inflamatorie, hematologica, neurologica, metabolica etc etc.
Trebuie sa consultati un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
21-06-2013, ora 14:47
prelipcian_florin@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
prelipcian_florin@yahoo.com
Am consultat un medic reumatolog care mi-a spus ca articulatiile ar fi inflamate, eu cu o saptamana inainte de a aparea problemele cu piciorul si umarul am facut o criza de fiere cam urata.Dl doctor mi-a zis ca inflamatia de la fiere s-a localizat pe articulatii, tot el mi-a prescris si tratamentul cu Augmentin, Ketonal si unguentul Alle.Astazi am terminal antibioticul si ultima injectie de ketonal.Umarul este tratat 90%, dar piciorul este unflat in continuare.Ce as putea lua sa ma ajute la eliminarea acelui lichid?
Va multumesc pentru sfaturi.
0
21-06-2013, ora 15:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este atat vorba despre """""a lua ceva"""", cat mai ales este vorba despre a avea un diagnostic fiabil, care sa permita un tratament corect.
Sindromul inflamator de la nivelul membrului pelvin impune repaus cvasi-total, pozitie procliva a membrului pelvin, gheata local (crioterapie), eventual compresie elastica (clasicul protocol R.I.C.E.).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ai picioarele umflate? Sfaturi şi recomandări
  •