laba piciorului sting

23-06-2013
ZERWALL
Nu este medic/terapeut
ZERWALL
Buna ziua d-le Doctor!Acum 3 luni am suferit o artroscopie la genunchiul sting pt, curatirea articulatiei(gonartroza gr.2-3) dupa care m-am recuperat cu tratament(clexane) si fizioterapie 2 sapt.Inca ma mai doare putin genunchiul dar problema cea mai grava este ca de vreo 3 sapt. mi se umfla laba aceluiasi picior, fara durere, fara schimbarea culorii pielii, pur si simplu in timpul zilei, dupa ce merg cam o ora, constat ca laba piciorului sting este mai umflata decit cea dreapta si atunci, aplic gheata si stau in repaus total, a doua zi, luind-o de la capat.Analizele sint urmatoarele:colesterol total-229, LDL-149, 7, uree-69, 5, creatinina-1, 98, glicemie 1, 28(urmez tratament cu Siofor), RBC 4, 57, HBG12, 9, HCT 38, 5 Aslo200, celelalte in limite normale, dar mai precizez ca sunt hipertensiv(Aprovel, Accupro, Lockren si Norvasc)insa am un cardiolog de peste 12 ani care ma indruma si imi mai schimba la anumite intervale schemele de tratament (tensiunea mea nu este ingrijorator de mare max.16/11 daca prin absurd nu as lua tratament).Sperind ca v-am prezentat aproape toate datele, va multumesc anticipat si astept un raspuns si eventual o rezolvare a problemei mele.
8 comentarii
0
23-06-2013, ora 19:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles exact elementul capital, singurul semnificativ la ora actuala: ce greutate/inaltime aveti??
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-06-2013, ora 19:36
ispas simona
Nu este medic/terapeut
ispas simona
Buna seara
De o saptamana simt o amorteala de la cot spre cele 3 degate : mic, inelar si mijlociu la mana stanga si pleaca o durere pe os in special noaptea si dimineata, dupa ce o pun in miscare mai mult timp durea dispare, dar amorteala nu dispare de la degete.
0
23-06-2013, ora 19:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Poate fi vorba despre un sindrom al canalului ulnar (compresiunea nervului ulnar la nivelul cotului).
Ar fi indicat sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-06-2013, ora 19:41
ispas simona
Nu este medic/terapeut
ispas simona
Va multumesc foarte mult pentru sfat.
0
24-06-2013, ora 15:07
ZERWALL
Nu este medic/terapeut
ZERWALL
Buna ziua d-le dr.!Revin cu precizarile cerute:am 1, 84 si 110kg.Accentuez inca o data ca nu am dureri la glezna sau laba piciorului, doar ca mi se umfla pe parcursul zilei daca merg cit de cit insa daca pun gheata si repaus peste noapte, a doua zi revine aproape de normal.Eu v-am transmis toate acele date pt. a fi cit mai de ajutor, si pt a-mi spune daca credeti ca este o problema ortopedica sau este altceva si prin urmare sa mai elimin din presupuneri si sa-mi dati un sfat spre ce sa ma mai indrept caci sint foarte descurajat si caut o solutie cit de mica la problema pe care o am.Daca va mai intereseaza altceva, va rog sa ma intrebati ce anume doriti sa stiti.Va multumesc inca o data si scuze daca nu am fost atit de explicit pe cit ar fi trebuit.Cu respect.
0
24-06-2013, ora 15:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Revin cu raspunsuri punctuale:
- problema de baza, care le genereaza pe toate celelalte, este reprezentata de cele 35 kg in exces;
- obezitatea determina distrugerea cartilajului articular, atat la nivelul genunchiului (gonartroza), cat si la nivelul gleznei; artroza gleznei se poate insoti de tumefierea acestei articulatii.
- obezitatea determina insuficienta venoasa periferica, cu edem secundar;
- obezitatea determina scaderea intoarcerii venoase (ca urmare a dublarii efortului inimii), cu aparitia edemelor periferice;
- obezitatea determina cardiopatie si hipertensiune, cauza majora a edemului periferic;
- tratamentul hipertensiunii (cauzata de obezitate) poate produce dezechilibre hidro-electrolitice, cauza de edem periferic;
- obezitatea determina si diabetul zaharat, care se manifesta prin tulburari circulatorii majore periferice. La aceasta greutate aveti 99, 99% sanse de a avea diabet. Diabetul poate determina si o osteo-artropatie de tip Charcot, manifestata prin inflamatia articulatiei gleznei.
- interventia chirurgicala in sine (pe care eu nu o inteleg, deoarece este contraindicata la greutatea si antecedentele D-voastra) poate determina modificari vasculare periferice.
- solicitarea mecanica a membrului pelvin (stat in picioare, mers) va este total ne-recomandata actualmente, putand provoca manifestari precum cele descrise.
Prin urmare, la ora actuala, aveti doar doua solutii: scadere ponderala majora si reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-06-2013, ora 16:08
ZERWALL
Nu este medic/terapeut
ZERWALL
Va multumesc mult d-le doctor pt.raspunsurile d-voastra si voi incerca macar prin dieta sa reduc greutatea caci prin efort fizic nu se pune problema Cu mult respect
0
24-06-2013, ora 16:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ma bucur enorm ca ati inteles cat de daunator este efortul fizic in regimul de slabire. Ceea ce conteaza 100% este dieta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul