la fibroscopie se vede laringele?

25-09-2007
malina22
Nu este medic/terapeut
malina22
stie cineva daca la fibroscopie se vede si laringele?
va multumesc!
6 comentarii
0
03-01-2008, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Fibroscopul se foloseste in endoscopie, de ex. pentru stomac, deci se vede si laringele.
0
03-01-2008, ora 00:00
malina22
Nu este medic/terapeut
malina22
am facut 2 investigatii diferite, fibroscopia din nas in gat, si endoscopia - esofag, stomac ! in legatura cu problema mea se tot insista la o laringoscopie, dar din moment ce la fibroscopie se vede laringele chiar nu inteleg ?!! multumesc pentru raspuns !
0
05-01-2008, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Ceea ce nu intelegeti dumneavoastra e ca se doreste sa se faca laringoscopie ca sa se studieze complex laringele. O fibroscopie denumeste orice examen endoscopic cu ajutorul fibroscopului, dar prin laringoscopie se face un stiudiu special asupra laringelui.
0
05-01-2008, ora 00:00
malina22
Nu este medic/terapeut
malina22
multumesc pentru raspuns! inca o intrebare! nu as putea face o investigatie mai putin invaziva cum ar fi de ex un RMN ? pt acelasi studiu ? plus ca pe mine ma deranjeaza partea dreapta si nu pot inghiti, sau cel putin asa simt eu ca-mi ramane mancarea in gat, in zona amigdalelor pe care nu le mai am, am facut si o echo cervicala, cu rezultat bun! plus ca am dureri ???!! chiar nu stiu ce sa mai fac ! am facut bariu, fibroscopie, endoscopie, echo tiroida si cervicala, imi ies toate bune ! simt ca este "ceva" acolo, d-aia mi s-au si bagat atatea furtune pe gat, dar nu le mai suport !
0
22-11-2012, ora 14:06
radu83
Nu este medic/terapeut
radu83
Buna malina22,
Oarecum aceleasi simptome le am si eu de 1 luna, acum incep investigatiile pe care le-ai facut si tu.
Pana la urma care a fost diagnosticul si tratamentul? S-a rezolvat problema?
0
03-01-2014, ora 19:44
stefan2014
Nu este medic/terapeut
stefan2014
Buna Radu83 ! Am aceleiasi simptome ca cele descrise de tine ( in forum...via simptome malina22 ) si m as bucura daca
mi ai comunica si mie ce ai mai facut?...si cum te simti? daca ai gasit cauza si tratamentul. La o ultima inghititura de pastaie...am simtit asa ( din senin ) ca parca mi ar fi ramas ceva in gat...De atunci, de vreo 4 zile ma tot 'chinuie'...si am tot fost in 3 locuri, dar uitandu-se doar cu acea baghetica cu oglinda la capac ( acea asa zisa indirect laringoscopie ) nu s-a vazut mai nimic... Zic dumnealor, ca ar fi poate un mic folicul ca o jum de bob de orez pe un 'crater' din zona unde a fost candva amigdala...si mi au dat sa iau Ospen si Decasept...ieri m am simtit aproape 80 % ok, dar azi dimineata dupa o noapte, cand am luat pastila si am baut apa parca iar...am luat- o de la capat.
M-am programat maine ptr un exudat, dar sub Ospen...nu stiu daca va iesi ceva ( am saliva parca densa, uscata parca...)
Si am reusit sa insist si sa fac o programare ptr o laringoscopie mai profunda ( un fel de fibroscopie laringe ) dar abia ptr Luni. Dac nu insisti...ramai ca e ok si ca nu e nimic...
Chiar sunt stessat si speriat de acest simptom care imi acapareaza gandul.
Ar fi putut o atza de pastaie ( chiar daca eram cu gatul putin sucit si ma ridicam de la masa...ca o ultima inghititura ) sa se fixeze pe o zona care sa ma irite asa...sau asta sa fi fost doar o suprapunere...pana atunci nimic nu ma deranja...a fost ceva brusc si inopinant si imediat am simtit nevoia sa beau apa sau sa incerc sa o dau afara...dar degeaba.
Cand stau culcat pe partea dreapta parca o simt mult mai putin...sau daca beau apa cu gatul barbia intinsa usor, decat cu capul drept pe umeri ( asa e mai persistenta la baut ).
Si la mancat ma usureaza parca, ca senzatie, dar cand beau deglutitia pare greoaie..la inghitit gura de apa ( pe partea dreapta a gatului meu ).
Zona e ca un buton la baza gatului.
Multumesc si ma bucur de raspunsul oricarei persoane de pe forum. Sa aveti o zi buna !
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laringele
  • Pregatirea pacientului pentru fibroscopia nazală
  •