la ce varsta e bine sa iti incepi viata sexuala?

04-05-2009
mihaella92
Nu este medic/terapeut
mihaella92
buna, tuturor! e prima oara knd cer un sfat si snt putin km incordata :d sunt cu prietenu meu de 1 an d zile, au fst si momente mai tandre intre noi...dar nu am facut'o pt k ink nu sunt pregatita (defapt eu cred k sunt dar imi e rushine de ai mei)..in plus am doar 17 ani.vreau sa stiu si eu knd este bine sa iti incepi viata sexuala? nu vreau sa fie un moment neplacut...vreau sa fie cel mai frumos..:D mai ales k il iubesc si ma iubeste.dar vreau sa ma informez in domeniu asta cat mai mult pt acel moment...:D

ms:*
25 comentarii
0
04-05-2009, ora 22:34
mihaella92
Nu este medic/terapeut
mihaella92
nu da nimeni nicio parere? :(...
0
04-05-2009, ora 23:05
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
e bine sa iti incepi viat asexuala cand simti nevoia.. cand e momentul potrivit pentru tine si cu cine crezi ca merita sa faci acest lucru cu el..primulpas e important pentru relatia voastra, pt psihicul tau.:)
0
05-05-2009, ora 00:23
petruel
Nu este medic/terapeut
petruel
Mi e mi se pare foarta proasta parerea lui Stefan Raluca, judecand doar ideea nu si persoana :) deoarece eu am toate argumentele din lume ca interectiunea la nivel sexual (conjugal) nu trebuie inceputa decat dupa ce o relatie este stabilita pe cel mai lung termen - asta in sens traditional are o traducere de genul, de la casataorie pana la moarte. Nu trebuie sa fi religios ca sa-ti dai seama ca Dumnezeu se pricepe mai bine la tot ce a creat. Sa sti ca nu-s nici preot nici pocait dar sincer, uita-te in oglinda, e vorba de ce ai tu mai sfant, virginitatea ta, pe care la primul contact sexual o vei pierde pt totdeauna. Ti-e totuna cand si pe mana cui iti dai tu ce ai mai scump. Daca tatal tau ti-a dat cadou un card de 1milion de euro ai avea incredere sa-l dai spre pastrare prietenului tau? In ideea ca acel milion de euro inseamna si viata parintilor si a bunicilor tai.
Mai mul, inceperea viatii sexuale (fara sa-l citesti pe Freud) incepe in momentul cand cineva? ti-a decis sa fi cromozom xx sau xy. Cu prietenul tau ai deja o relatie sexuala, la nivel afectiv, rational... poate te-a sarutat, asta nu ti se pare relatie sexuala??? Dar a-ti darui total trupul cuiva e o mare raspundere.
Eu nu zic sa nu ti-o incepi, ci intrebarea mea e cum si cand si in ce conditii?????
Pai sa zicem ca te casatoresti pe la 30 de ani si hotarati sa locuiti intr-un apartament pt care ati pus bani tu si el, dar mai mult parintii vostrii. De regula faci asta cand te casatoresti, doar nu faci asta cu un prieten de care inca nici n-ai discutat de maritat. Te intreb care e valoarea virginitatii tale, mai mica decat un apartament?
Inca ceva, daca tu la 17 ani faci sex cu cineva, cati parteneri de sex estimezi ca vei avea pana la 30 de ani cand poate te vei marita? Pt ca raspunsul care mi-l dai va fi echivalent in dreptul sotului tau, care inainte de a se casatori cu tine e deja "multi-recidivist". Ce te va fece sa crezi ca un asemenea barbat va ramane doar la o singura femeie pentru urmatorii 50 de ani.
Nu vreau sa fiu rau dar femeile sunt mai dezavantajate. Dupa 40 de ani vei fi nebuna de sex si nu vei avea succes decat la batrani grasi, prosti, si puturosi, care vor vrea doar sa se verse in tine, in timp ce barbatii de varsta ta, 40 ani, se vor locomi la prospaturi.
Din p meu de v vinata =sex e cea mai mare amagire a oanilor. Am 33 de ani, si chiar cu riscul de-a fi luat de demodat afirm ca exista un Dumnezeu, care e un pic mai destept decat noi, el stie ce e mai bine si stie ce spune. Fa sex numai dupa nunta, cu cineva care va incepe viata sexuala deodata cu tine, si n-o sa regreti.
0
05-05-2009, ora 00:41
petruel
Nu este medic/terapeut
petruel
Sa nu crezi ca merg cu ochii inchisi in spatele legilor Domnului. Am 10 ani de cand ne-am casatorit, avem acum 2 copii, 2 fetite, avem si o viata sociala si profesionala... dar cultura de azi care arunca peste bord legile normale ale creatiei (hai sa zic ale naturi ca e ma darwinist) a adus totdeauna pagube... morale, medicale, sociale, familiei si ... ti-am zis ca am toate motivele.
Recunosc ca e foarte fain sa faci sex, si nu m-a simtit frustrat ca nu am stiut de astea cand m-am insurat, iti promit ca in 10 ani ai timp suficient, si dea Domnul inca 50 :)
Dar ce zici de problemele sexului???? te gandesti numai la partea placuta, dar ce zici de parerea parintilor tai??? nici nu-i intrebi! Esti gata sa risti sa le ranesti inima? Ce zici de boli? Nu trebe sa faci sida, e suficient sa te supere odata o cistita, dupa aia o micoza, dupa aia scurgeri abundente, dupa aia probleme la ovare, nustiu ce herpes vaginal, controale la ginecologi, o consultatie de 50 de lei ca nimica, care te trimite la inca 3 cabinete. Ce zici de sociatatea asta in dezintegrare? In romania jumate de casatorii se desfac - spune-mi acum cum ai primi vestea ca parintii tati divorteaza ? daca au facut-o nu trebuie sa-mi spui ca stiu sigur ca asta te-a ranit mult chia rdaca ai ajuns sa-i urasti sau macar pe unul din ei. Cum poti trai cu gandul ca la un momentdat cand nu vei mai fi asa faina, sotul tau va avea amanta. De cate ori te vei recasatori pana la 60 de ani. Asa-i ca dupa ce ti-am zis astea nu-ti mai vine sa crezi ca exista Dumnezeu.
Noi oamenii l-am omorat pe Dumnezeu, dar vestea buna e ca el inviaza de cate ori cineva se hotareste sa-i urmeze caile.
Inca ceva, tot ce ti-am zis nu are scop sa te condamne, si asta o spun si pt cei care vor mai citi aici, doar ca poate sunt o voce mai rar auzita si de aceea nu pre place. Nu vreau sa fiu ipocrit, si mie imi scapara ochii dupa fuste, dar credeti-ma, nu m-as putea uita in ochii fetitelor noastre (eu si sotia avem 2 fete) si sa am la dosar ceva necurat. E ca si cum le-as spune: faceti-va curve ! Nu pot suporta gandul, pe bune.
Acum hai, pe bune, daca ai un caine iti dai seama ca il iubesti de cand e catelus dragut, pana e batran si iti pare rau cand moare... de ce nu ne purtam cu demnitate si fata de noi insine? vrem sa stoarcem din viata tot cand suntem tineri, sex, sex si numai sex... dar ce facem cu copiii, si ce vom fi noi dupa 40 de ani??? niste retardati, alcoolici, grasani frustrati???? si impotenti???
0
05-05-2009, ora 00:51
petruel
Nu este medic/terapeut
petruel
Iti recomand 2 carti bune, n-ar fi rau sa citesti ceva bun. cauta pe net, Editura Aquaforte si titlurile "Eu barbatul" si "Eu femeia" sunt acolo si alte carti bune pt varsta ta.
0
05-05-2009, ora 08:20
melmiha
Nu este medic/terapeut
melmiha
buna, mihaella92. Sunt intru totul de acord cu petruel. Eu m-am casatorit la 31 de ani, adica anul trecut si tot atunci pot sa spun ca mi-am inceput si viata sexuala, cu sotul meu. Sunt cea mai fericita pentru rabdarea pe care mi-a dat-o Dumnezeu totii anii astia. Ma gandeam intr-una, exact cum spunea si petruel cum ar fi sa incep cu un barbat si apoi acesta sa renunte foarte usor la mine, cum se intampla destul de des, pentru ca s-a indragostit de alta, sau alta e mai slaba, mai frumoasa, sau mai stiu eu.In tot acest timp, nu pot sa spun ca am fost usa de biserica, am avut tentative cu alti vreo 3 (de care imi pare nespus de rau). Am crezut ca m-am indragostit de nenumarate ori, "imi clocoteau hormonii in cap", cu toate astea am asteptat pana cand am descoperit ca cel cu care urma sa-mi petrec toata viata ma iubeste cu adevarat si nu voi regreta. Sunt cea mai fericita femeie, am trecut prin multe prin viata si am intalnit multe alte femei, am calatorit mult in lume si am putut sa invat si din greselile altora. Sa nu crezi ca daca am inceput viata sexuala la 31 de ani am fost o persoana inchistata, fara perceptii largi.asta nu inseamna ca am o viziune libertina asupra vietii. Mi-a placut sa ma si distrez, am lucrat pe vas de croaziera ca si barmanita si iti spun ca nu era petrecere la care sa nu ma duc, timp liber cand sa nu ma duc la plaja, dar intotdeauna am incercat sa-mi caut cu atentie prietenii cu care imi petrec timpul atat de pretios. Tentatiile au fost cele mai mari atunci in perioada aceea. Era o atmosfera de depravare acolo, dar atata timp cat ai o coloana verticala dreapta si credinta in Dumnezeu, El te va ghida intotdeauna sa alegi drumul cel drept si potrivit, chiar daca ai liberul arbitru care-ti da voie sa alegi tu ce vrei sa faci.
Ca si o concluzie, cred ca daca cel cu care iti incepi viata sexuala este dispus sa se casatoreasca cu tine inainte, consider ca te iubeste cu adevarat. Daca nu, inseamna ca tot ce vrea de la tine este sa va "cotaiti" (scuze de expresie, dar cam asa stau lucrurile), cativa ani, sau doar de cateva ori si apoi sa gaseasca pe alta, cand se plictiseste, sau cand ii mai trece pasiunea covarsitoare de la inceputul fiecarei relatii. Sexul este super, dar numai cand si constiinta ta este impacata cu ceea ce faci.
Tu esti cea care alegi, sper ca sfaturile noastre sa te ajute sa iei o decizie inteleapta. Ai putea sa mergi la un duhovnic si sa-i ceri sfatul.
Noi dupa ce ne-am casatorit, am trecut prin perioade grele de adaptare, chiar daca sexul era super, atatia ani de libertate si-au pus amprenta pe felul in care eram obisnuiti sa traim. Preotul duhovnic ne-a sfatuit pe amandoi si acum suntem linistiti, slava Domnului. Am uitat sa spun ca sunt insarcinata in 8 luni si sotul a fost tare rabdator, chiar si eu, ca si eu am mancarici (chiar daca, sa ne ierte Dumnezeu, am mai scapat prin porumbis in perioada sarcinii si nu ar fi trebuit).
Sper ca experienta mea de viata pe care tocmai ti-am impartasit-o sa te ajute (am trecut exact prin aceleasi etape prin care treci si tu).
Doamne ajuta. Numai bine si sanatate
0
05-05-2009, ora 11:11
mihaella92
Nu este medic/terapeut
mihaella92
buna, milmiha si petruel! ms mult pt sfaturi..:*
petruel: parintii mei nu sunt divortati, dar nu pot avea atat d multa incredere in ei inkt sa le spun orice(ma refer la subiectu asta)..dar mi'ar fi tare rushine de ei sa afle chiar si la 30 d ani k mi'am pierdut virginitatea..pt mn ei sunt pe primu loc tocmai de aceea nu am facut pasu asta..si de Dumnezeu? pfff..credeti'ma k dp ce ne"iubim" eu si prietenu nostru, ma gandesc numai la micul pacat pe care l'am facut si imi e rushine de mine, si mai ales de Dumnezeu..intotdeauna am fst aja..si nuj dc dar de kteva ori chiar mi'au curs si cateva lacrimi :(..am obs k citesti mult..si eu citesc...dar nu subiecte dastea..mi se par interesante cartile pe care mi le'ai indrumat :)
si sincer iti zc k niciodata nu m'am gandit numai la partea buna a sexului...din contra cred k nu am facut pasu asta pn acum din cauza la ceea c ma gandesc...boli, sarcina, etc etc :( nu concep sa mi se intample cv
doar k vb melmihai, "fierb hormonii in mn"..poate e si varsta.faza e k ma inteleg bine cu prietenu meu si imi ofera foarte mullta incredere, iubire si tot ce e mai frumos pe lume, dar in acelasi timp ne certam si fff multa pt k suntem aman2 incapatanati :)) in fine...nu conteaza asta..pt k nu pot si nu am cum sa explic relatia noastra :D
milmiha: felicitari pt rabdarea pe care ai avut...nu multe fac k tn :) dar sincer, nu ma refer la mine, crezi k fetele din timpurile astea, care sunt constienta k au luat'o razna, mai sunt la fel???
tu prin 90' ai putut sa fi "linijtita" pt k nu era vremea asta..baietii, reactia lor, libertatea..etc dar acum..! nu snt o fata care se gandeste numai la sex, doar k unele chestii numai concid cu cele de acum 10 ani :-??
0
05-05-2009, ora 13:01
Alina18
Nu este medic/terapeut
Alina18
eu una cred că poţi să incepi viaţa înainte de căsătorie desi eu asteptat pana la varsta de 23 de ani, dar cred ca pot sa ti incepi viata si sa ramai cu aceeasi persoana tot restul vietii. pentru ca eu cu preitenul meu vrem sa ne casatorim, dar nu avem nici bani nici posibilitatea sa facem o nunta si sa luam un apartament. si multa vreme o sa stam cu chirie sau stiu eu cum. si deci cand o sa putem ne casatorim. asta nu inseamna cred eu neaparat pacat. e doar o etapa normala in relatia noastra care trebuie respectata.
0
05-05-2009, ora 20:03
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
voi va ganditi la ce e moral.. nu la ce e bine si la ce simte fata virgina.. va ganditi la parinti.. ei bien daca ne luam dupa dumnezeul elnu ti'a dat sa o duci in rai.. ti'a dat sa faci o treraba cu ea.cu sau fara cael himen tot acel om esti.. tot copilul alor tai.. tot iubirea lor cea mare. nu inseamna ca daca nu mai esti virgian nu iti respecti parintii..nu mai atacati lasati omul sa faca ceea ce simte cand simte.nu induceti in eroare si nu impuneti ce e mai bine...

psihologic si biologic nu ai o data anume cand iti poti incepe viata sexuala, nua i o varsta. incepi cand esti pregatita.


terminati cu ceea ce credeti voi cu dumnezeu cu ce ati facut voi.. nu incurajati ca fata sa se marite virgina ca uite asa apar si divorturile regretele si intrebarile cum ar fi " si cur ar fi si cu altcineva?" sau " vai ce rusine imi e nu stiu sa stau deasupra ".. nu se mai face sex ca pe vremea bunicii nu e ca pe vremea lui pazvante cu el faci primulpas cu el ramai toata viata.
0
05-05-2009, ora 21:25
mihaella92
Nu este medic/terapeut
mihaella92
da, aja e raluca, numai suntem pe vremea bunicii..dar totusi..chiar dak e vb de viata noastra si de corpu nostru..tre' sa ai si un respect fatza de parinti sau de Dumnezeu.faza cu sa o faci knd te simti pregatit am citit'o in multe reviste, locuri, carti si de la persoane...si sincer sunt de acord cu ea...dar ce sa fc cu rushinea fatza de parinti? aj simtii k i'aj trada pt k eu sn o persoana care invatza bine, nu vreau sa ma dau mare, dar multi au spus k sunt un exemplu pt multi, am si defecte, normal..si stiu k am si eu necesitatile mele ca orice om / adolescent / fata..
partea proasta e k stau si la tzara..si nuj stiti cum e "radio shantzu"...si snt fete care s'au auzit multe despre ele si cred k maj omora dak aj auzi cv d mn...aj intra in pamant de rushine.eu am avut numai relatii de ";lungutza" durata:d.si nu am avut motive sa se vb d mn...xqm stiu k ramane intre mn si iubitu meu...dar...totusi...:(( nuj ce sa mai zc..snt aja de confuza
0
06-05-2009, ora 00:01
petruel
Nu este medic/terapeut
petruel
Intreaba-te urmatoarele:
daca fac sex dupa casatorie o sa ma mustre constiinta?... dar daca fac?
daca fac sex dupa casatorie o sa se supere parintii?... dar daca fac?
daca fac sex dupa casatorie o sa se supere parintii?... dar daca fac?
daca fac sex dupa casatorie o sa se supere Dumnezeu, sau bunica?... dar daca fac?
daca fac sex dupa casatorie o sa se supere prietenii mei si toti cei de pe forum?... dar daca fac?
daca fac sex dupa casatorie o sa te sesizeze radio-sant?... dar daca fac?

daca fac sex inainte cine o sa fie responsabil de toate urmarile, eu sau altcineva?

Nu uita totusi ca e vorba de trupul tau, dar mai presus de toate, avand in vedere ca nu tu ai decis cand sa te nasti, si ce numa sa porti, nici daca sa fi baiat sa fata... cineva a decis pentru tine si anume parintii tai si Dumnezeu. Cred ca e politicos sa il intrebi pe Dumnezeu ce parere are. Dar daca esti sincera cu tine.

Inca ceva despre cei care iti dau sfaturi. Parerea mea e ca "ziua se lauda seara". Totiu cei care ti-au zis sa faci sex inainte de casatorie sunt ff tineri. Intreaba-i pe cei batrani, care au gustat si bune si rele, si sunt un pik mai experimentati in viata.

Inca ceva. Indiferend de epoci si generatii sa sti ca DUmnezeu nu si-a schimbat NICIODATA standardele. Legea gravitatiei a fost totdeauna aceeasi. Cu cat sufletul tau va avea mai mute pacate la activ cu atat te va trage mai tare in jos. Hai sa o spunem direct. Parerea lui dumnezeu e ca a face sex inainte de cununia religioasa se numeste curvie, si cele ce face curvie e curvar si curva. Aici nu discutam de parerea mea sau a altuia sau a generatiei tale. Iti respect toate parerile si ale celorlalti de pe forum, chiar daca ei spun "ia mai taceti ..."
E problema de cine decizi sa ti seama. Daca Bill gates te-ar lua de ucenic ti s-ar parea normal sa mai faci ucenicie la parlitul satului care are o cocioaba in rate???
Ma bucur totusi ca vad in tine o aspiratie mai inalta decat tentatile varstei si incerci sa te depasesti. Si iti doresc mul noroc si sa sti ca Dumnezeu iti va rasplati sarguinta ta, chiar daca vei mai pasi stramb, sa sti ca Dumnezeu se uita la inima nu la suprafata.
0
06-05-2009, ora 19:05
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
mihaela de c ete uiti la ce se vorbeste in sat ? stii tu ca esti doar cu els i doar cu el fgaci pentru ca il iubesti pentru ca va intelegeti...
petruel deja vorbesti prea mult fara sens.. pune'tis top te rog, induci in eroare iar mesajele tale sunt pierzatoare datorita lungimii frazelor..

mihaela.. fa ce simti..parintii mei au inteles..si se bucura ca mi'am incewput viata sexuala cu un om minunat, intr'o relatie bazata pe iubire si respect, eu mi'am inceput voiata sexuala la 17 ani..tata mi'a spus ca el se bucura enorm pt mine si ca nu considera ca o femeie trebuie sa se marite virgine, ca mama a fost o fraiera ca a facut asta.. pentru ca are regrete si intrebari..si afecteaza relatia lor asta..
gandestete bine..cine te iubeste te iubeste cum esti..

un barbat nu mai cauta inz iua de azi sa fi virgina. asta e ultimul lucru la care s'ar gandii.. cu sau fara himen tot femeie tot acel caracter, personalitate ai..

informeaza'te despre metode contraceptive, primul contact sexual, consulta un psiholog..si discuta f mult cu prietenul tau despre asta..
0
06-05-2009, ora 21:36
mihaella92
Nu este medic/terapeut
mihaella92
inseamna k ejti o norocoasa k ai aja parintzi...cred k eu aj prefera sa ma omor singura cu mainile mele..k dk ar afla tata primu lucru care l'ar face ar fi sa ma omoare..nuj dak am zs asta la propriu sau la figurat..:|
bv lor k sunt aja intelegatori..felicitarile mele..rar sunt parinti aja..
0
06-05-2009, ora 21:39
mihaella92
Nu este medic/terapeut
mihaella92
sa stii...k discut cu prietenu...nu foarte des dar atunci knd dicutam..ne snt clare unele lucru..cred k primu pas pe care vr sa il fc e sa ma duc la ginecolog...mi se pare destul d ok..pt inceput..dar xqm nu acm:D ink nu snt pregatita...ms pt sfaturi...chiar imi snt d mare folos..mai ales la varsta mea >:D<
0
06-05-2009, ora 23:36
mirciu57
Nu este medic/terapeut
mirciu57
petruel si aici dau de tine?cu scoala despre d-zeu si despre viata de familie?ma bucur ca ai 2 fetite si sa fie sanatoase la minte dar nu-mi place stilul tau de-a cataloga viata dupa precepte aia e istorie nu-i obliga pe cei pe care ii iubesti sa creda ce tu crezi ca crezi ne mai auzim din nou mirciu57 iti doreste numai bine
0
07-05-2009, ora 13:39
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
mihaela inainte de ati incepe viata sexualala ginecolog poti afla doar metode contraceptive.. si sa iti explice ce se intampla in atimpul actului sexual..mai importante sunt analizele dupa inceperea vietii sexuale si iti recomand sa faci si un test papanicolau :)


.. sanatate si numai bine.. sa fi iubita.
0
07-05-2009, ora 16:20
mirciu57
Nu este medic/terapeut
mirciu57
miha viata sexuala o incepi cind crezi tu ca esti pregatita ai 10 15 sau 20 e fix problema ta tu simti cind esti pregatita noi te ajutam cu sfaturi altceva nu putem face oricum iti doresc tot binele din lume si sa auzim de bine mirciu57
0
07-05-2009, ora 16:20
mirciu57
Nu este medic/terapeut
mirciu57
miha viata sexuala o incepi cind crezi tu ca esti pregatita ai 10 15 sau 20 e fix problema ta tu simti cind esti pregatita noi te ajutam cu sfaturi altceva nu putem face oricum iti doresc tot binele din lume si sa auzim de bine mirciu57
0
07-05-2009, ora 21:15
mihaella92
Nu este medic/terapeut
mihaella92
ms pt sfaturi:*:*:*
app ce e ala un test papanicolau???:D:-s
raluca, am auzit k e bn k inainte sa iti incei viata sexuala e bn sa te duci la ginecolog, si sincer snt km sensibila si nu vr sa mi se fak rau sau chestii dastea dn kuza k aj lua nijte contracept, prefer sa mi se zik clar d ce am nevoie:D
si mirciu57 crek ai dreptate la faza "cand snt pregatita" si mi sa mai spus...dar eu o pbm fata de parinti :D nuj exista o mare bariera intre barinti si sex pe care nu pot sa o trec...chiar dk e vb d viata mea si nu a lor...
0
08-05-2009, ora 11:13
mirciu57
Nu este medic/terapeut
mirciu57
mihaella92 am un baiat si o fata au 24 si 25 de ani noi am discutat problemele despre sexualitate de cind erau mici faceam baie impreuna sa-mi vada sexul si la sotie la fel nu cind vedea un sin la tv sa fie curios poate bariera de care vorbesti e mai mare decit crezi poate ai niste parinti nu asa de libertini cum am fost noi cu copii nostri deci baga la cap cum o sa-i inveti pe copii tai! presimt ca o sa ai o viata frumoasa traiesteti-o si fi tu insa-ti fa ce-ti trece prin cap si sa nu-ti para rau de nimic amintes-ti ca ai doar o singura viata care merita traita din nou cu stima mirciu57
0
08-05-2009, ora 22:13
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
miha testul papanicolau este un test ce se face din putina secretie vaginala pentru a observa daca esti sau predispusa la cancer.. este foarte important sa il faci..

mirciu.. tot respectul meu :D
0
04-06-2009, ora 22:38
geoxdani
Nu este medic/terapeut
geoxdani
mirciu57 cu tot respectul daca ai povesti la protectia copiilor ca faci baie cu proprii copii, tu si cu nevasta ta. pentru ati vedea sexul. de ar fi minori siguri iti pierzi dreptul de parinte. de ar fi majori, cred ca te-ar trimite la psihiatru si pe tine si pe ei poate au ramas cu "sechele".
0
15-06-2009, ora 16:10
teea
Nu este medic/terapeut
teea
pt petruel"
citat:"""daca fac sex dupa casatorie o sa ma mustre constiinta?... dar daca fac?
daca fac sex dupa casatorie o sa se supere parintii?... dar daca fac?
daca fac sex inainte cine o sa fie responsabil de toate urmarile, eu sau altcineva? """"

petruel, chit ca faci sex inainte de casatorie chit ca faci dupa responsabil tot tu esti.nu o sa fie nimeni altcineva

citat :" Dupa 40 de ani vei fi nebuna de sex si nu vei avea succes decat la batrani grasi, prosti, si puturosi, care vor vrea doar sa se verse in tine, in timp ce barbatii de varsta ta, 40 ani, se vor locomi la prospaturi"

again, cred ca te inseli, generalizezi aiurea.sunt o multime de femei de peste 40 de ani care arata ireprosabil si care sunt "doamne" in adevaratul sens al cuvantului.o astfel de femeie, inteligenta, nu se va cobori la nivelul "batrani grasi, prosti, si puturosi, care vor vrea doar sa se verse in tine".am putea crede acelasi lucru si despre sotia ta-care poate are...sau va avea la un moment dat varsta de 40 de ani...asta te face pe tine un mosneag urat si prost etc etc???
si de ce crezi tu ca atunci cand vei avea 40 de ani vei avea acces la "prospaturi"...probabil vei avea...daca vei fi dispus sa fii "mana larga", sa cumperi cadouri, sa cotizezi big time la haine, bani pt una si pt alta...deci...vei plati pt sex cu o tipa tanara.
ASA CA, parerea mea este ca domnisoara de 17 ani care a deschis topicul sa faca asa cum simte ea, daca vrea sa-si piarda virginitatea acum cu baiatul pe care IL IUBESTE atunci sa o faca.
0
27-06-2009, ora 15:43
angy_marina19
Nu este medic/terapeut
angy_marina19
Draga mihaella92 eu am 18 ani si mi-am inceput viata sexuala la 16 ani eu consider ca eram pregatita si a fost un moment special nu asa cum am visat dar a fost ok ink sunt cu acelasi baiat si ne intelegem bine. Am auzit ca ca e bine sa-ti incepi viata sexuala pe la 16 ani pentru ca nu doare asa tare ruperea himenului si am mai auzit si faptul ca cu cat iti incepi viata sexuala mai tarziu acest lucru te poate afecta pe plan psihologic. Parerea mea e sa-ti incepi viata sexuala cand te simti pregatita si cu persoana care crezi ca merita care se comporta frumos cu tine si te respect. Dar mare atentie la protectie niciodata fara asta daca nu vrei sa ramai insarcinata sau sa te alegi cu ceva boala. Iar cu parintii eu cred ca e mai bine sa fi apropiata macar de unul din ei si sa ceri sfaturi e mai bine asa crede-ma eu de exemplu am vorbit tot timpul cu mami despre asta si am o sora mai mica cu care vorbim despre asta pentru ca e mai bine sa fie informata decat sa nu stie ce i se intampla sau ce trebuie sa faca mai bn o informam decat sa ne trezim cu surprize.
0
27-06-2009, ora 16:03
mirciu57
Nu este medic/terapeut
mirciu57
pt geoxdani comentariul tau m-a nedumerit eu asa am considerat la timpul acela ca nu e bine sa fii ingust la minte niste precepte ce ne-au fost obligatorii peste 100 de ani totusi iti spun ca copii aia unul a terminat psihologia la o facultate renumita din cluj iar celalalt o facultate de medicina totusi te intreb : unde-i greseala mea iti doresc si tie in cazul cind ai copii sa faci ce crezi tu ca e mai bine pentru ei eu asa am crezut si nu m-am inselat s-auzim de bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici