la ce usa sa bat pentru un sfat in cazul metastazelor osoase de 4 ani, persoana imobil

13-06-2015
mariaandries83@yahoo.de
Nu este medic/terapeut
mariaandries83@yahoo.de
voi descrie pe scurt problema pe care o am, este vorba despre Mama, 65 de ani, din decembrie imobilizata la pat din cauza metastazelor osoase.nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar sunt sigura ca Multi s-au confruntat cu sistemul medical jegos si bolnav, mai bolnav decat pacientii, din Romania, de aceea nu voi da nici nume si date exacte, totul a inceput in iunie 2012, cand mamei i s-a pus diagnosticul de carcinom mamar cu metastaze osoase, boala fiind mult mai veche, a facut tratament chimioterapie, dupa care hormonal, zometa, asa cum se procedeaza, dupa operatia la san nu i s-au dat multe sfaturi, nu si-au racit medicii gura sa-i explice ceea ce va urma, ca doar pe hol mai sunt alti bolnavi de cancer, si vor fi in continuare, asa ca in octombrie 2014 Mama a inceput sa-si piarda echilibrul, acuzand dureri ale membrelor inferioare si amorteli, in decembrie s-a prezentat la perfuzie, au Internat-o, au trimis-o pe targa acasa spunandu-i sa stea linistita intinsa tot timpul pentru ca se va rezolva prin operatie, in ianuarie m-am prezentat cu ea, rezidenta a fost draguta si a incercat sa-mi explice ca sunt metastaze vechi, si ca nu se mai poate face nimic.Eu sunt doar o chelnerita si nu am cunostinte medicale, dar am auzit despre vertebroplastie, as dori sa stiu de ce nu ne-au recomandat-o:deoarece este scumpa si pacientul nu mai are mult de trait sau pentru ca nu ar mai fi ajutat-o?? am incercat sa vb cu oncologa prncipala care m-a expediat repede, mentionez ca deja in ianuarie ne-au sfatuit sa ne transferma la oncologul din zona, ne avertizau ca va avea dureri mari, urmeaza paralizia, pe care eu o inteleg ca atunci cand esti paralizat nu mai simti nimic, insa suntem in Luna iunie, mama simte fiecare punct al corpului, ia doar un Tramadol la fiecare 3 zile deoarece de la atata stat la pat o dor fesele, cateodata genunchi care trec cu unguent.luni va veni o doctorita Neurochirurg sa o consulte, dar mi-e frica ca va pune diagnosticul dupa cel deja pus de colegii ei, as vrea sa stiu cum sa procedam?? daca s-ar fi putut efectua o vertebroplastie sa-i imbunatateasca aceste 6 luni de zile as fi facut imposibilul sa o realizam, da-ti-mi un sfat la ce USA sa apelam si sa cerem sfatul unui medic care intelege ceea ce a studiat ani de zile, va multumesc, am uitat sa spun ca din martie am renuntat la tratamentul oncologic, daca tot ni s-a spus ca nu se mai poate face nimic, macar sa nu o mai chinuim prin spitale
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: