klepsiella spp.

10-11-2008
martina
Nu este medic/terapeut
martina
Am facut un examen de urina si mi-a iesit aceasta bacterie.Este ceva grav?Se transmite?Multumesc
13 comentarii
0
10-11-2008, ora 20:21
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Klebsiella este un gen bacterian constituit din bacili gram negativi din familia enterobacteriaceelor. Se izoleaza de obicei in materiile fecale ale omului si animalelor. Patogenitatea sa se manifesta la nivelul aparatului respirator, digestiv si genito-urinar. Specia cel mai frecvent izolata la om este Klebsiella pneumoniae (sau bacilul Friedlander) care determina pneumonii la persoanele tarate (diabet, alcoolism, varsta inaintata, etc.).
0
10-11-2008, ora 20:38
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
In infectiile tractului urinar agentul cauzativ cel mai des intalnit este Klebsiella pneumoniae urmata de K. oxytoca. Infectiile cu K. apar in marea majoritate in spitale (sunt infectii nosocomiale) si se transmit prin mainile personalului din spital sau in urma cateterismului urinar.Infectia cu Klebsiella trebuie neaparat tratata !! ca orice infectie urinara.!!! Ai grije sa te speli bine pe maini dupa folosirea toaletei pentru a nu o transmite mai departe.
0
11-11-2008, ora 15:11
martina
Nu este medic/terapeut
martina
Barbatul meu poate sa ia aceasta bacterie?Mi s-a dat un tratament, si sa repet analizele peste o saptamana.
0
11-11-2008, ora 23:40
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
da, poate sa ia!!
0
29-11-2008, ora 11:14
dafelco_dafelco
Nu este medic/terapeut
dafelco_dafelco
si eu am un nepotel de 2 luni care a fost depistat ca si PURTATOR de klebsiella pneumoniae. Ce ne recomandati. Dupa tratament de 4 zile este tot agitat,
0
29-11-2008, ora 14:37
martina
Nu este medic/terapeut
martina
Am vorbit cu ginecologul meu si mi-a zis ca esto o bacterie a aparatului urinar si nu are cum sa se transmita..Mi-a dat antibiotic ciproxin si dupa o sapt trebuie sa repet examenul de urina.Deci, daca nu sunteti in tema, nu inteleg de ce dati sfaturi?'???
0
29-11-2008, ora 19:30
pitigoiul
Nu este medic/terapeut
pitigoiul
klebsiella pneumoniae nu se transmite pe cale sexuala dar se poate transmite oricarui membru de familie prin nerespectarea regulilor de igiena.
0
30-11-2008, ora 12:01
martina
Nu este medic/terapeut
martina
Nerespectarea regulilor de igiena cred ca poti vorbi in cazul unui copil, nu al unui adult!!!!!Asta cred ca este jignire pe fata!!!!
0
06-12-2008, ora 15:51
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
martira sunt atatea persoane care nu respecta regulile de igiena in lumea asta, incat ai sa te uimesti si tu!!Si daca nu ti-au convenit raspunsurile date, este problema ta!!Asculta de medicul tau atunci si nu mai face comentarii inutile la adresa oamenilor care au vrut sa te ajute!!Te aprinzi aiurea!!
Doamne ce oameni...
0
02-01-2009, ora 20:47
tirsanott
Nu este medic/terapeut
tirsanott
Martina, du-te si vezi-ti de casa ta si de ignoranta ta. Aici sunt oameni care chiar au nevoie de un sfat, avand in vedere ca din experienta se invata multe. Aici nu intra nimeni, in afara de prosti, ca sa faca ceea ce faci tu.
A, inca ceva, chestia cu igiena, de ce te ataci? Stii ca intotdeuna vinovatii se ataca primii? Ai cumva o problema cu igiena? Te simti vinovata pentru boala copilului tau? De ce? Pentru ca nimeni nu te-a acuzat. Si sa stii, daca nu ti-a spus nimeni, ca despre igiena SE POATE VORBI SI IN CAZUL ADULTILOR. Si adultii tre sa o pastreze. Mai putin unii dhaaaa!!
Cu placere.
0
02-01-2009, ora 20:49
tirsanott
Nu este medic/terapeut
tirsanott
MARTINA, la 26 de ani ar trebui sa fii putin mai... nu stiu cum.
0
09-01-2009, ora 10:14
martina
Nu este medic/terapeut
martina
In primul rand nu am copil si sunt o persoana obsedata de curatenie, iar daca am cerut un sfat am crezut ca sunt persoane capabile sa dea un raspuns.Nu am cerut sa se dea cu parerea, ca nu suntem la piata.Persoane ignorante se gasesc peste tot, iar cei 7 ani se invata acasa. tirsanott, ar trebui sa mai mergi si un pic la scoala, ca mai ai de invatat "respectul."
0
13-01-2009, ora 11:58
tirsanott
Nu este medic/terapeut
tirsanott
draga mea MARTINA, respectul l-am invatat, dar nu la scoala. Totodata am invatat sa am respect fata de cei ce merita respectati. Cei care cer respectul sunt cei care nu-l primesc, deci nu il merita (cei mai multi). In ceea ce priveste subiectul de pe forum, in caz ca nu ai observat aici, oamenii, in general, vorbesc din experienta proprie sau chiar din cunostintele acumulate "la scoala". Pentru cei care nu sunt de acord cu parerile membrilor forumului exista consultatii specializate, insa... pe bani. Nu poti fi "si satul si cu mancarea neatinsa" (ca sa ma exprim frumos).
Referitor la jignire "pe fata", ma intreb daca toti de aici sunt niste nespalati ? Pentru ca in mod ciudat, doar tu te-ai simtit jignita. Sau doare adevarul?
Pentru cei ca tine sunt alte forumuri cum ar fi www.emo-kids.ro sau ai putea incerca sa faci un copil, sa vezi ce frumoasa este de fapt viata.
Cu respect(ul) pe care il poate primi cineva care cere asa ceva,
Tirsanott.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poți preveni infecțiile urinare?
  • Ce indicii ne oferă culoarea urinei
  •