klebsiella se putea transmite prin contact sexual?

26-05-2009
butiuc ema
Nu este medic/terapeut
butiuc ema
Stimati membri,

In luna ianuarie 2009 am fost diagnosticata cu infectie urinara- microb Escherichia coli - 100.000 germeni, iar in urma biogramei am facut tratament pana in prezent cu Ciprinol, Zinat, Nitrofurantoin.Dupa tratamentul cu Zinat au disaprut sintomele de pipi foarte des si stari de usturime, insa la o repetare a uroculturii desi starea era buna mi-a iesit Klebsiella.
Un microb tot al aparatului urinar dar care se pare ca poate fi luat doar prin spitalizare, operatie ale vezicii, avort, sterilet.Sunt sigura ca nu ma incadrez in nici unul din aceste motive, doctorul mi-a sugerat sa repet urocultura in doua locuri diferite.
As dori sa stiu mai multe despre aceasta infectie cu acest germen si daca se putea transmite prin contact sexual, intr-un fel anume, si la ce urmari poate duce.
Va multumesc si va doresc multa sanatate!
Astept raspuns de la Doamna Doctor!
43 comentarii 12 Înainte ›
0
27-05-2009, ora 14:18
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Klebsiella este intradevar un germene mai putin obisnuit ca E coli insa nu este neaparat necesar sa-l fi luat printr-o manevra invaziva efectuata in spital. Se poate intimpla ca dupa o infectie cu un germene banal tratata cu antibiotice de spectru larg sa apara Klebsiella printr-un proces de selectie a tulpinilor rezistente.

Gasesc ca repetarea uroculturii intr-un laborator de incredere este o buna solutie pentru a decide pasul urmator.

Cu siguranta acest germene nu se poate transmite prin contact sexual, si cel mai probabil provine din flora colonica proprie daca nu ati suferit nici o manevra de natura sa va contamineze cu asa ceva.

Sper ca acea Doamna Doctor de la care asteptati raspuns sa fie de acord!
Multa sanatate!
1
27-05-2009, ora 15:11
butiuc ema
Nu este medic/terapeut
butiuc ema
Buna ziua!
Stimata Doamna,
Va multumesc pentru raspunsul dat si revin cu rugamintea de a ma ajuta inca odata cu unele raspunsuri:
-daca acest germene provine din flora colonica ce analiza inafara de cea de urocultura pot face si ce tratament credeti ca pot urma?(am facut ecografie abdominala si toate organele inclusiv colon au iesit bine)
-acest germene imi poate afecta alte organe sau la altceva?
-care sunt urmarile netratarii acestui germene?avand in vedere ca tratamentul pe care l-am urmat pentru E coli m-a dus la un alt germen Klebsiella.
-este suficient de urmat doar tratamentul cu antibioticul care iese sensibil la antibiograma?
-pot scapa de acest germene? va intreb asta pentru ca m-am saturat ca din luna ianuarie sa fac atatea analize si sa urmez atatea tratamente cu antibiotice si intr-un final sa aflu ca germenul E coli s-a transformat intr-un alt germen?
-va pun toate aceste intrebari deoarece la anul doresc sa aduc pe lume un bebe sanatos?

Aproape ca imi este frica ca nu voi scapa nici de acest germen...doresc sa stiu mai multe despre flora colonica si ce pot face sa elimin acest germen: tratament, alimentatie, reguli de igiena sau alte metode ce ma pot ajuta sa scap de acest germen.
Va multumesc pentru intelegere si va doresc multa sanatate si o zi frumoasa in continuare!
1
03-06-2009, ora 11:16
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Buna ziua!
1. daca acest germene provine din flora dvs colonica nu inseamna ca aveti ceva la colon, e normal sa fie prezent acolo, nu aveti de ce sa va faceti griji. Nu trebuie sa faceti alte analize pentru a il pune in evidenta in scaun, nu trebuie sa il eliminati din colon.
2. nu exista nici un motiv ca acest germene sa va contamineze si alte organe, din sistemul urinar el nu are unde sa plece ( cu exceptia infectiilor extrem de grave cind disemineaza sanguin, nu este cazul dvs ).
3. netratata infectia urinara cu Klebsiella daca este usoara cel mai probabil statistic se va vindeca spontan, dar exista riscul unei persistente a microbului dind infectii urinare recidivante; nu riscati sa apara alt germene asociat.
4. daca 2 din 3 uroculturi arata prezenta acestui microb la conc peste 100000/ufc este foarte recomandat sa urmati tratament cu antibiotic conform antibiogramei timp de 10 zile, cu repetarea sumar de urina si urocultura la 10 zile de la ultima doza de antibiotic. Da, tratamentul antibiotic este suficient
5. sigur ca puteti scapa de acest microb, mai ales daca nu este rezistent la antibiotice; cu rabdare veti obtine sterilizarea urinii si veti putea avea bebe dorit.
Ce altceva trebuie sa faceti
- urmati tratamentul antibiotic si nu-l intrerupeti, daca totusi la urmatoarea urocultura va reapare microbul va trebui sa urmati un tratament mai special; va recomand sa apelati la un medic nefrolog pentru conducerea corecta a tratamentului.
-este necesar sa va hidratati corect cu 2-3 litri lichide pe zi, mai ales pe durata tratamentului antibiotic
- neaparat trebuie sa aveti un tranzit intestinal normal, adica sa nu fiti constipata
-trebuie sa fiti examinata ginecologic ( ceea ce banuiesc ca ati rezolvat ) inclusiv ex Babes papanicolau, secretie vaginala, cultura din col, etc.
- igiena intima trebuie sa fie exemplara ( toaleta zilnica cu apa si sapun fara spalaturi intravaginale, stersul cu hirtia igienica trebuie sa fie dinspre anterior spre posterior si nu invers pentru a nu aduce germeni din zona perianala spre meatul urinar ); urinati imediat dupa contactul sexual.
- cind apare sarcina va trebui sa verificati lunar sumarul de urina si urocultura
- regimul alimentar nu este unul special, cu exceptia cazului in care trebuie combatuta constipatia.
- va recomand sa apelati la un antiseptic urinar de exemplu Urisan pe care sa il asociati initial tr antibiotic, apoi il luati timp de 2-3 luni.

Sper ca nu am uitat nimic! Nu disperati, eu am scapat de Klebsiella si Proteus pe care le-am dezvoltat in timpul sarcinii cumva la fel ca dvs ( initial E coli si dupa tratamentul initial Klebsiella si Proteus ), si am adus pe lume un baietel perfect sanatos.
Multa sanatate!
0
04-06-2009, ora 21:06
consuella
Nu este medic/terapeut
consuella
Buna ziua.
In urma unui examen de secretie vaginala s-a gasit klebsiella pneumoniae. Sunt speriata pentru ca nu stiu ce poate face, doctorul nu mi-a explicat prea multe. Mi-a dat ceroxim 500mg 1 la 12 ore, 7 zile si ovule intravaginale.
Acum 3 sapt am facut un chiuretaj in urma unei sarcine oprite in evolutie.
Ce efecte poate avea aceasta bacterie(am citit ca se poate face pneumonie)? Ce ar trebui sa fac si la ce trebuie sa fiu atenta pe viitor?.
De unde este posibil sa o fi luat?
Multumesc mult.
0
17-06-2009, ora 21:20
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Avind in vedere ca ati suferit o interventie chirurgicala recent, cel mai probabil ca de-a colo vine si infectia cu Klebsiella, fara sa insemne ca nu au fost sterilizate bine instrumentele. Uneori se intimpla. Deci, aveti o simpla vaginita, o tratati asa cum v-a recomandat medicul si nu se va intimpla nimic altceva. Pneumonia cu Klebsiella este o boala ff grava care apare pe un teren imunitar precar, in nici un caz la o persoana tinara si sanatoasa cum sunteti dvs. Nu va faceti griji, vaginita nu este o afectiune rara la femei, mai ales in contextul unei manevre instrumentare si a unei sarcini oprite in evolutie.
Multa sanatate
0
17-06-2009, ora 22:37
iulia_lm
Nu este medic/terapeut
iulia_lm
Buna ziua,
Sunt insarcinata in 22 saptamani si la urocultura mi-a iesit Klebsiella 70000ger/ml. Cum poate fi tratata aceasta infectie? Il afecteaza pe bebe la aceasta varsta?
Va multumesc
0
18-06-2009, ora 15:30
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Desi conc de microbi in urina este mica ( sub 100000 /ml ) trebuie sa o tratati neaparat pentru ca altfel riscati o pielonefrita acuta. Va sfatuiesc sa urmati tratamentul antiotic conform antibiogramei cu un preparat permis in sarcina, de preferat o cefalosporina. La aceasta virsta a sarcinii, bebe nu va avea de suferit de pe urma antibioticului. Nu uitati sa beti 2-3 litri de lichide pe zi, si sa efectuati un nou control ( sumar de urina plus urocultura ) la zece zile de la terminarea tratamentului antibiotic.
Multa sanatate si un bebe mare si sanatos!
0
24-06-2009, ora 14:02
consuella
Nu este medic/terapeut
consuella
va multumesc foarte mult pentru raspuns sincera sa fiu credeam ca va ramane fara raspuns situatia nu s a schimbat deloc am facut 7 zile tratament cu antibiotic Ceroxim conform antibiogramei si surpriza la urmatoarea cultura de secretie de col Klebiella e tot acolo am reinceput tratamentul cu antibiotic de data asta mi a fost recomandat sa iau 10 zile Zinnat pt ca a rams sensim la substanta de baza sigur impreuna cu ovule impotriva candidozei si Biotics pt refacere florei stomacale sunt foarte dezamagita ca nu s a rezolvat imi e teama ca nu mai scap si ne dorim enorm bebelusi credeti ca ar fi fost mai eficient un tratament injectabil tot conform antibiogramei ar fi fost posibil cu Gentamicina intrebari 1 daca reiese din secretiile de col inseamna ca se afla doar acolo sau poate fi si in urina 2 pot s o transmit sotului meu prin contact sexual 3 daca raman insarcinata ce se intampla 4 ce fac daca nici dupa acest tratament nu dispare va multumesc tare mult ca aveti rabdare cu mine
0
24-06-2009, ora 14:04
consuella
Nu este medic/terapeut
consuella
imi cer scuze pt ca vad acum ca tot textul e o maaaaaaaaaaaaaaaare fraza sper sa puteti intelege ce doresc nu stiu ce s a intamplat
0
25-06-2009, ora 15:34
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Buna ziua In ceea ce priveste tratamentul injectabil el este rezervat formelor severe de vaginita/colpita/boala inflamatorie pelvina or eu inteleg ca nu este cazul infectia nu va deranjeaza foarte tare . Sigur ca ramine o optiune dar deocamdata nu e cazul. Sigur ca trebuie cautat si in urina se poate sa apara si o infectie urinara dar tratamentul tot ala e antibiotic conform antibiogramei. Nu nu o transmiteti sotului nu este o boala cu transmitere sexuala. Chiar daca ramineti insarcinata inainte de a eradica infectia nu este nici o nenorocire probabil ca pe primul trimestru ala sarcinii obstetricianul va prescrie un tratament blind local pentru a nu bombarda micutul cu chimicale in perioada de formare a organelor cu monitorizare lunara a ex de secretii vaginala si urocultura. Ulterior in functie de evolutie se poate tenta un tratament antibiotic pe trim II sau III cu preparate permise in sarcina daca situatia o impune numai obstetricianul poate hotari . Oricum persistenta microbului nu este o contraindicatie pentru sarcina cum sunt alte situatii mult mai disperate: persistenta unei toxoplasmoze chlamidii CMV virus Herpes Simplex etc. Deci curaj nu disperati Aveti rabdare si urmati sfaturile medicului ginecolog Nu m-a incurcat cu nimic sintaxa mesajului dvs cred ca am inteles sensul si asta e tot ce conteaza Multa sanatate
0
30-06-2009, ora 13:57
consuella
Nu este medic/terapeut
consuella
Va multumesc foarte mult pentru rabdarea cu care ati raspuns la intrebarile mele. Voi terminca tratamentul pt Klebsiella maine si peste 10 zile asa cum recomandati o sa fac o secretie de col sa vedem daca s-a curatat sau nu. Oricum in timpul sarcinii medicul a descoperit si o infectie cu Ureaplasma pt care am facut tratament dupa chiuretaj asa ca o sa verificam si daca s-a rezolvat si cu Ureaplasma ginecologul mi-a recomandat sa lasam 6 saptamani pana la urmatoarul examen de secretie pt ca se pare sunt cazuri de fals pozitiv.
0
14-07-2009, ora 09:27
consuella
Nu este medic/terapeut
consuella
Buna dimineata,

am facut din nou examenul de secretie vaginala si. am terminat cu Klebsiella, dar acum a aparut E coli!!!!! Simt ca nu mai termin cu "minunile" astea. Va rog ajutati-ma! Va rog explicati-mi cum e posibil!
0
14-07-2009, ora 09:48
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Parerea mea este sa mai asteptati patru saptamini fara nici un tratament, apoi repetati tot si secretie vaginala si ex sumar de urina. Inteleg ca acum nu aveti simptome, deci este posibil un rezultat fals. Incep sa am indoieli asupra laboratorului, sincera sa fiu. Nu disperati, repetati analiza dupa o luna, si mai vedem. Daca insa aveti simptome, trebuie facut ceva.
Multa sanatate
0
31-07-2009, ora 19:11
consuella
Nu este medic/terapeut
consuella
Buna ziua, am repetat la un alt laborator analizele si. din nou surpriza. De data asta nu apare Ecoli si nici Klebsiella, dar apare Enterococ Spp. Nu stiu in care sa am incredere. Nu am niciun simptom. frumusestea e ca si sotul me a facut o spermograma la care i-au iesit leucocitele mari. a facut o analiza de secretie uretrala sa vada daca e ceva (Ureaplasma.etc), dar nici vorba de astea. Totusi, ca sa fie bomboana bine pusa pe coliva, are stafilococ auriu. Stiam ca sta pe piele. E posibil sa fi fost introdus la analiza?
O vara racoroasa! si multumesc pt toate raspunsurile.
0
23-04-2010, ora 09:21
Andreea_Aniko
Nu este medic/terapeut
Andreea_Aniko
Buna dimineata, Numele meu este Andreea.Sunt insarcinata in 11saptamani, iar in urma analizelor s-a depistat KLEBSIELLA(100000ufc).Eu sunt alergica la penicilina si din cate m-am interesat toate antibioticele care actioneaza pe aceasta bacterie au in componenta peniciline.Sunt foarte disperata, nu stiu cum afecteaza aceasta bacterie sarcina. D-na doctor de familie mi-a spus ca de la unele medicamente copilasul poate deveni surd. Va rog din suflet daca poate sa ma sfatuiasca si pe mine cineva cu niste date concrete. Va multumesc.
0
23-04-2010, ora 10:50
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Buna dimineata!
Inteleg ca aveti o urocultura pozitiva cu Klebsiella si respectiv o antibiograma cu preparatele la care aceasta este sensibila. Situatia este urmatoarea:
- daca nu aveti simptome de infectie urinara inalta ( febra, dureri lombare, leucocitoza ) tratamentul se poate amina o saptamina sau doua ca sarcina dvs sa atinga al doilea trimestru ( sapt 13-14 ).
- de tratat trebuie sa o tratati neaparat pentru ca riscurile in lipsa tratamentului sunt destul de mari si pt dvs si pentru bebe.
- in principiu in sarcina sunt permise cefalosporinele; daca germenele dvs este sensibil la aceasta clasa de medicamente va sfatuiesc sa faceti niste teste de alergie la asa ceva. Imposibil sa fiti alergica la toate cefalosporinele.
- nu disperati, infectiile urinare in timpul sarcinii sunt ceva comun
- trebuie sa va sfatuit cu medicul dvs obstetrician
- si nu uitati sa beti 2-3 litiri pe zi.
Multa sanatate!
0
23-04-2010, ora 16:18
Andreea_Aniko
Nu este medic/terapeut
Andreea_Aniko
Va multumesc pentru rapiditatea, amabilitatea si detaliile raspunsului dumneavoastra
0
24-04-2010, ora 09:49
Andreea_Aniko
Nu este medic/terapeut
Andreea_Aniko
Buna ziua! As dori sa va intreb daca am facut bine ca am repetat analizele la sumar urina si urocultura?Am citit mai sus ca in unele cazuri nu a fost vorba despre KLEBSIELLA.Ce ma mai intereseaza in mod deosebit, daca este riscul sa o transmit sotului sau fetitei mele si care ar fii riscurile asupra fatului, cum afecteaza acest microb sarcina chiar daca iau sau nu tratament.Va multumesc mult!
0
24-04-2010, ora 17:37
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Buna ziua
Sigur ca nu ati gresit cu nimic repetind analizele. Riscul sa dati infectia sotului este 0, pentru ca NU ESTE O BOALA CU TRANSMITERE SEXUALA. Daca nu efectuati tratamentul necesar riscati dezvoltarea unei infectii severe renale ( o pielonefrita acuta ) in al doilea trim de sarcina, situatie foarte dureroasa pt dvs. Daca aceasta pielonefrita este severa apar si riscuri de avort sau nastere prematura. De asemenea, infectia urinara netratata se coreleaza cu greuate mica la nastere a fatului. Infectia lichidului amniotic ramine o situatie exceptionala.
Sper ca nu v-am speriat prea tare. Mult succes si un BB sanatos!
0
25-04-2010, ora 12:00
Andreea_Aniko
Nu este medic/terapeut
Andreea_Aniko
:)nu m-ati speriat foarte tare si inca o data va multumesc mult pentru sfaturile si rapiditatea raspunsului dumneavoastra.Mai am o singura intrebare, ce puteti sa imi spuneti despre oxigenul hiperbar?(am inteles ca este indicat in tratarea mai multor afectiuni pe timpul sarcinii inclusiv a Klebsiellei).O zi buna!
0
26-04-2010, ora 10:29
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
oxigenul hiperbar este o solutie de rezerva pentru cazurile care nu raspund la tratamentul conventional; se apeleaza la el in mod special pentru a facilita patrunderea antibioticului in tesuturi. Nu vi l-as recomanda cu inima curata dvs pentru ca deocamdata nu aveti nevoie de el.
Multa sanatate si sarcina usoara!
0
26-04-2010, ora 13:42
Andreea_Aniko
Nu este medic/terapeut
Andreea_Aniko
Multumesc frumos!O zi buna!
0
28-04-2010, ora 13:55
consuella
Nu este medic/terapeut
consuella
Buna ziua, doamna doctor

constat cu mare placere implicarea dumneavoastra. De la ultimul meu post, Klebsiella a disparut. Ce-i drept am tratat-o 3 luni de zile!!!!! Sincer va spun ca nu credeam sa mai termin cu antibioticele. Oricum am repetat analizele la 4 laboratoare diferite dupa ultimul tratament si frumusetea este ca la niciunul nu a mai iesit Klebsiella, insa fiecare laborator (private toate in in clinici mari: Centrul Medical Unirea, Sanador, Medicover si Medlife) a dat un alt rezultat. La unul dintre laboaratoare a iesit doar Candida, la altul doar E-coli, la altul enterococ. Asa ca am renuntat sa mai fac ceva!!!!!!

In continuare incercam sa ramanem insarcinati, insa din pacate fara succes!!!! Luna asta suntem la IAS nr. 6. Multa sanatate si aceeasi rabdare!
0
29-04-2010, ora 08:20
Andreea_Aniko
Nu este medic/terapeut
Andreea_Aniko
Buna ziua.Am primit rezultatul analizelor la sumar urina si urocultura si din fericire nu a mai aparut Klebsiella. Domnul doctor mi-a recomandat sa mai fac si al treilea rand de analize ca sa fim siguri si sa nu iau antibiotic fara sa fie nevoie.:)A doua analiza am repetat-o la institutul Victor Babes in Bucuresti.Acum astept sa repet analiza. O zi buna!
0
09-07-2010, ora 07:19
iuliar
Nu este medic/terapeut
iuliar
Buna dimineata.Recent am facut analizele anuale si la sumar de urina sau urocultura mi-a iesit Klebsiella pneumoniae despre care nu stiu mare lucru si nu am gasit prea multe informatii pe net.Doctorul a fost putin mirat ca a iesit la examenul de urina si mi-a recomandat tratament 10 zile cu Nolicin, 10 zile pauza si apoi repetarea analizelor.Ma intereseaza sa stiu cum se transmite deoarece am o fetita si imi este teama sa nu apara si la ea.Multe multumiri.
0
16-08-2010, ora 20:49
consuella
Nu este medic/terapeut
consuella
Salut, Iuliar. Stiu sigur ca nu poate fi transmisa. Daca o sa revezi si posturile doamnei doctor cred ca si dumneaei confirma.
Eu stiam ca este o infectie intraspitaliceasca, deci daca nu ai luat-o in urma unei interventii chirurgicale nu am idee cum s-a putut intampla. Oricum doamna doctor va inteveni si iti va spune mai multe. Succes!
0
16-08-2010, ora 22:09
iuliar
Nu este medic/terapeut
iuliar
Multumesc Consuella, m-am linistit.Eu in ultimii ani nu prea am avut tangenta cu spitalele decit ca vizitator.Singurul loc de unde as fi putut contacta Klebsiella este cabinetul stomatologic.Astept in continuare interventia doamnei doctor deoarece dupa ce am citit mai sus nu se scapa prea usor de aceasta infectie.
0
20-08-2010, ora 12:44
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Buna ziua!
Sunt mai multe postari despre Klebsiella, unele chiar ff detaliate, motiv pentru care nu m-am grabit sa ma repet.
Evident, acest tip de infectie nu se transmite celor din jur ( nici pe cale sexuala nici prin transfer indirect respectiv prin obiecte atinse- capac toaleta etc ) asta nu inseamna ca putem neglija igiena personala si a celor din jur. Daca infectia nu se datoreaza unei manevre invazive ( sondaj vezical, manevre urologice, avort etc ) o alta posibilitate este reprezentata de flora colonica proprie, avind in vedere ca acest germene exista in mod NORMAL in colon.
Pericolul unei infectii cu Klebsiella este in general dat de rezistenta lui la antibiotice, asa cum se intimpla de regula cu germenii nozocomiali, si de aici persistenta infectiilor.
In cazul dvs, daca germenele prezinta sensibilitate la citeva clase de antibiotice, inseamna ca nu este vorba de o infectie intraspitaliceasca, si va puteti tratata asa cum v-a recomandat medicul dvs curant. Nu aveti motive de ingrijorare deocamdata, avind in vedere ca infectiile urinare la femei sunt comune si de cele mai multe ori evolueaza favorabil. Nu neglijati consultul ginecologic obligatoriu pe care trebuie sa-l faceti.
Multa sanatate
0
20-08-2010, ora 22:43
iuliar
Nu este medic/terapeut
iuliar
Buna seara!
Va multumesc pentru amabilitatea cu care a-ti raspuns. Probabil ca nu am citit prea atent postarile de mai sus. Daca nu profit prea mult de amabilitatea dumneavoastra v-as intreba daca pot folosi ceva produse naturiste pentru curatarea colonului, asta in cazul in care nu provoaca ceva dereglari in organism.
Multa sanatate si dvs. si multumesc.
0
29-09-2010, ora 16:28
cocateo
Nu este medic/terapeut
cocateo
buna ziua. Am si eu nevoie de sfatul dvs. Am 57 de ani si de ceva timp am dureri mari localizate jos (spre aparatul genital). am facut un examen de urina si urocultura si mi-a iesit o infectie urinara pe care am trata-o intramuscular; insa durerea tot a mai persisitat. Apoi am fost la medic ginecolog m-a consultat clinic (plus eco) si a spus ca am uter fibromatos si cistocel -rupere de perineu)si mi-a luat un examen de cultura din col al carui rezultat este: Glanda bartholin - klebsiella pneumoniae. Spuneti-mi va rog de unde credeti ca am luat asta si cat e de grava (pt ca medicul meu de familie m-a speriat ingrozitor fara sa-mi dea totusi mai multe informatii)? Stiu ca tb sa iau antibiotic, dar in ultima luna am luat de 2 ori antibiotic AMBIPLUS-intramuscular si amoxciclam (am avut amigdalita purulenta). Va multumesc din suflet!
Adaugă un comentariu / răspuns
43 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  •