keratita punctiforma superficiala

14-04-2011
vlad2011
Nu este medic/terapeut
vlad2011
Buna ziua,

Pe la jumatatea lunii martie am fost la medicul oftalmolog, pentru ca ochiul stang mi se inrosise, aveam senzatie de corp strain si ma sculam cu o secretie in unghiul intern al ochiului(secretie mica galbuie), iar in cursul zilei se aduna pe limbusul pleoapei inferioare si in unghiul extern al ochiului o secretie albicioasa(formata din mici particule, cum ar fi matreata care apoi fuzionau).Medicul mi-a facut toate analizele :dioptron, tensiune intraoculara si microscopie cu fanta de lumina si nu mi-a gasit nici o leziune pe cornee.Mi-a prescris niste lacrimi artificiale sa iau deoarece i-am spus ca simtomatologia se agraveaza mai ales cand stau la calculator mai mult timp si in special seara dupa ora 8-9.
Picaturile mi-au ameliorat un pic problema, in sensul ca "roseata" disparea cateva zile apoi revenea iarasi(inflamatii pasagere) si am observat ca nu disparea secretia din coltul ochiului dimineata si cea albicoasa din timpul zilei.
Ceea ce a mai aparut intre timp(cam dupa 1 sapt) sa vad putin incetosat cu ochiul stang(in special halouri la surse de lumina)
Am revenit la medic, s-a uitat la microscop si nu mi-a gasit nimic pe cornee, spunandu-mi ca vederea incetosata este de la secretii; mi-a prescris niste picaturi cu antibiotic(activ pe germeni grav negativ si gram pozitiv) pe care am incercat sa le iau dar mi s-a inrosit si mai tare ochiul, am incercat sa revin la control a 2 zi, dar nu l-am mai gasit, si am intrerupt crezand ca am facut o reactie alergica la una din componentele solutiei.
Dupa o saptamana inflamatia(roseata) s-a remis fara nici un tratament insa persista vederea incetosata parca mai accentuata si aceea secretie albicioasa;prin urmare am revenit la medic acuzand ca ma deranjeaza vederea aceasta incetosata.I-am mai spus ca anul trecut tot prin primavara am avut aceasi simptomatologie de vedere incetosata si am fost diagnosticat cu keratita virala.De data aceasta s-a uitat mai atent pe suprafata corneei si mi-a pus si o solutie de contrast si mi-a gasit niste puncte fine exact pe centrul corneei, m-a trecut pe un antibiotic unguent(tobrex) pe care il pun 1 data pe zi seara inainte de culcare si lacrimi artificiale cu efect cicatrizant.
Diagnosticul fiind de data aceasta keratita punctiforma superficiala.
Urmeaza sa ma prezint din nou la un control dupa ce termin acest tratament(1 sapt).Precizez ca nu mi s-a administrat nici un tratament pe baza de cortizon.Si nici nu as fi adeptul acestuia(doar daca este neaparat necesar) deoarece in trecut tot la ochiul stang am avut tot asa repetate conjunctivite in decursul anilor trecuti si am urmat tratamente pe baza de antibitoic+cortizon si am impresia ca acest cortizon scade imunitatea locala pe termen lung a ochiului, de aceea si aceste afectiuni repetate ale ochiului stang, devenind mai sensibil.
In prezent ceea ce ma deranjeaza este aceasta vedere incetosata care este mai accentuata si persista(halouri de lumina la sursa de lumina si prezenta pe cornee a acelor puncte) precum si inrosiri pasagere ale ochiului care tin 1-2 zile.Acele puncte le pot observa si eu intr-o oglinda concava care mareste, dintr-o incidenta laterala, si le pot descrie astfel: sunt superficiale, ca o eruptie sub forma unor "bubitze" albicioase spre gri in jur de 5-6 de dimensiuni variate grupate si razlete in special in centrul corneei.
Problema care ma framanta este de ce cauza este aceasta:bacteriana, virala, parazitara sau alergica?
Banuiesc ca daca nu se gaseste cauza si tratam doar simptomele aceasta o sa recidiveze.
Am mai citit ca o keratita virala se vindeca de la sine dupa 3-4 saptamani, daca persista aceasta stare ce ma sfatuiti sa fac si ce complicatii poate sa dea o keratita tratata incorect sau care se prelungeste mai mult timp decat trebuie?
Se poate vindeca de la sine fara a lasa sechele pe cornee si sa-mi recapat acuitatea vizuala ca inainte de aceasta inflamatie?Sau voi ramane cu aceasta vedere incetosata toata viata?
Va multumesc anticipat si astept un raspuns de la dvs.
Va doresc sanatate ca e mai buna decat toate!
3 comentarii
0
14-04-2011, ora 14:40
vlad2011
Nu este medic/terapeut
vlad2011
Ceea ce am mai observat este faptul ca pozitia acestor punctulete se schimba dimineata fata de ziua anterioara.Cred activitatea microbiana se manifesta intens noaptea( cand ochiul este acoperit si secretia lacrimala este scazuta si astfel si imunitatea locala diminuata) pentru ca o parte din ele sau toate aceste leziuni(punctulete) dispar si apar altele cu pozitii diferite.
0
14-04-2011, ora 14:52
vlad2011
Nu este medic/terapeut
vlad2011
Mai precis, unele sau toate leziunile vechi dispar in cursul zilei si apar altele noi dimineata.
0
31-07-2011, ora 00:23
laurentiuonc
Nu este medic/terapeut
laurentiuonc
mama mea a fost diagnosticata cu keratita virala(pentru care face tratament! dupa 4-5 zile simptomele sunt cam aceleasi( fotofobie, vedere in ceata, ochi rosii, usturimi)
intrebarea este:
dvs v-a trectut definitiv, mai aveti probleme?
daca diagnosticul e corect, cu tartament cam in cat timp trece?
e grav? sau se vindeca in 3-4 sapt, fara recidiva?
ne recomandati sa mergem la un institut specializat sau se rezolva la oftalmolog?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul